IESA Boys Baseball
2018 Class 1A Regional Assignments
Registered Participants: 293   -   1A/2A/3A Enrollment Split: 95/205   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional A
@ Maple City Field of Dreams
Host: Monmouth ICS
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 1
Augusta Southeastern   
Carthage   
Colchester West Prairie   
Hamilton   
La Harpe    (Co-op)
Mendon Unity   
 
Regional 2
Brimfield   
Elmwood   
Galva   
Monmouth ICS   
Toulon Stark County   
Williamsfield   
 
Sectional B
@ Peoria Limestone Walters
Host: Peoria Limestone Walters
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 3
Bartonville GS    (Co-op)
Bartonville Oak Grove   
Pekin Rankin   
Pekin St. Joseph   
Peoria Hollis    (Coed)
South Pekin   
 
Regional 4
Bartonville Monroe   
East Peoria Robein   
Lowpoint-Washburn   
Metamora St. Mary's    (Co-op)
Peoria Christian   
Peoria Limestone Walters   
Peoria Norwood   
 
Sectional C
@ Saunemin Grade School
Host: Saunemin
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 5
Grand Ridge    (Co-op)
Henry-Senachwine   
LaSalle Trinity Catholic   
Ottawa Marquette   
Peru Catholic    (Co-op)
Tonica    (Co-op)
 
Regional 6
Dwight   
Flanagan    (Co-op)
Mazon-Verona-Kinsman   
Pontiac St. Mary's    (Co-op)
Saunemin    (Co-op)
Streator St. Michael    (Co-op)
Streator Woodland   
 




IESA Boys Baseball 2018 Class 1A Regional Assignments
Sectional D
@ Garnsey Park
Host: Joliet St. Paul
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 7
Elwood GS   
Joliet St. Paul   
Joliet St. Raymond   
Lockport Taft   
Shorewood Holy Family   
South Wilmington    (Co-op)
 
Regional 8
Crescent City    (Co-op)
Donovan   
Grant Park   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Milford   
St. Anne   
 
Sectional E
@ Miller Field at West Lincoln Broadwell
Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 9
Colfax Ridgeview   
Lexington   
Morton Bethel Lutheran    (Co-op)
Normal Epiphany   
Normal Metcalf   
Roanoke-Benson   
Washington St. Patrick   
 
Regional 10
Delavan   
Hartsburg-Emden   
Lincoln Carroll Catholic    (Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Mt. Pulaski   
 
Sectional F
@ Knights of Columbus Field
Host: Rantoul St. Malachy
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 11
Buckley St. John's    (Coed)
Cissna Park   
Gifford   
Potomac    (Co-op)
Rantoul St. Malachy   
Rossville-Alvin    (Coed)
 
Regional 12
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian    (Coed)
Champaign St. Matthew   
Danville Schlarman   
Fisher   
Royal Prairieview Ogden   
 
Sectional G
@ Alumni Field
Host: Jacksonville Our Saviour
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 13
Griggsville-Perry   
Jacksonville Our Saviour   
Kinderhook Western   
Payson Seymour   
Springfield Calvary    (Co-op)
Springfield Christ the King   
 
Regional 14
Bunker Hill Wolf Ridge   
Jerseyville St. Francis HG   
Mt. Olive   
Pawnee   
Springfield Christian   
Springfield St. Agnes   
 
Sectional H
@ St. Anthony H.S. Bulldog Field
Host: Effingham St. Anthony
Date: Saturday, September 22, 2018
Regional 15
Effingham Sacred Heart   
Findlay Okaw Valley   
Neoga   
Ramsey   
Sigel St. Michael's   
Villa Grove   
 
Regional 16
Dieterich   
Effingham St. Anthony   
Mulberry Grove JHS   
Newton St. Thomas   
Oblong   
Palestine    (Co-op)
 

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association