IESA Boys Baseball
2016 Regional Bracket/Results
Class 1A Regional 1
Host: Colchester West Prairie
Monmouth ICS (1st Seed)    
 
BYE Monmouth ICS    
  9/17/2016  
Carthage (4th Seed)12    Carthage
9/13/2016   
La Harpe (5th Seed)11  MONMOUTH ICS
  9/19/2016  
Nauvoo-Colusa (2nd Seed)       Colchester West Prairie
  
BYE Nauvoo-Colusa
  9/17/2016  
Colchester West Prairie (3rd Seed)11    Colchester West Prairie
9/13/2016   
Hamilton (6th Seed)
Class 1A Regional 2
Host: Griggsville-Perry
Augusta Southeastern (1st Seed)    
 
BYE Augusta Southeastern    
  09/17/2016  
Jacksonville Our Saviour (4th Seed)   Jacksonville Our Saviour12 
9/13/2016   
Griggsville-Perry (5th Seed) Jacksonville Our Saviour
  09/19/2016  
Kinderhook Western (2nd Seed)       LIBERTY10 
  
BYE Kinderhook Western
  09/17/2016  
Liberty (3rd Seed)11    Liberty
9/13/2016   
Payson Seymour (6th Seed)
Class 1A Regional 3
Host: Peoria Limestone Walters
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters    
  9/17/2016  
Peoria Hollis (4th Seed)   Peoria Hollis
9/13/2016   
Bartonville GS (5th Seed) PEORIA LIMESTONE WALTERS11 
  9/19/2016  
Bartonville Monroe (2nd Seed)       Bartonville Monroe
  
BYE Bartonville Monroe
  9/17/2016  
East Peoria Robein (3rd Seed)11    East Peoria Robein
9/13/2016   
Williamsfield (6th Seed)
Class 1A Regional 4
Host: Roanoke-Benson
Roanoke-Benson (1st Seed)    
 
BYE Roanoke-Benson12     
  09/19/2016  
Henry-Senachwine (4th Seed)   Lowpoint-Washburn
9/13/2016   
Lowpoint-Washburn (5th Seed) ROANOKE-BENSON
  09/20/2016  
Washington St. Patrick (2nd Seed)       Washington St. Patrick
  
BYE Washington St. Patrick12 
  09/19/2016  
Morton Bethel Lutheran (3rd Seed)11    Morton Bethel Lutheran
9/13/2016   
Metamora St. Mary's (6th Seed)
Class 1A Regional 5
Host: Peru Catholic
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette15     
  9/17/2016  
Streator Woodland (4th Seed)10    Streator Woodland
9/13/2016   
Grand Ridge (5th Seed) OTTAWA MARQUETTE10 
  9/19/2016  
Tonica (2nd Seed)       Tonica
  
BYE Tonica
  9/17/2016  
Peru Catholic (3rd Seed)   Peru Catholic
9/13/2016   
Mendota Holy Cross (6th Seed)
Class 1A Regional 6
Host: Joliet St. Paul
Joliet St. Paul (1st Seed)    
 
BYE Joliet St. Paul    
  9/17/2016  
Mazon-Verona-Kinsman (4th Seed)   Mazon-Verona-Kinsman
9/13/2016   
Shorewood Holy Family (5th Seed) JOLIET ST. PAUL
  9/19/2016  
Elwood GS (2nd Seed)       Elwood GS
  
BYE Elwood GS13 
  9/17/2016  
Lockport Taft (3rd Seed)12    Lockport Taft
9/13/2016   
Rockdale (6th Seed)
Class 1A Regional 7
Host: Mason City Illini Central
Pekin Rankin (1st Seed)    
 
BYE Pekin Rankin20     
  9/17/2016  
Mason City Illini Central (4th Seed)   Mason City Illini Central
9/13/2016   
South Pekin (5th Seed) PEKIN RANKIN10 
  9/19/2016  
Delavan (2nd Seed)       Delavan
  
BYE Delavan
  9/17/2016  
Pekin St. Joseph (3rd Seed)18    Pekin St. Joseph
9/13/2016   
Hartsburg-Emden (6th Seed)
Class 1A Regional 8
Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Springfield Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Springfield Blessed Sacrament10     
  9/17/2016  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (4th Seed)   Lincoln West Lincoln-Broadwell
9/13/2016   
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed) SPRINGFIELD BLESSED SACRAMENT12 
  9/19/2016  
Mt. Pulaski (2nd Seed)       Mt. Pulaski
  
BYE Mt. Pulaski11 
  9/17/2016  
Lincoln Carroll Catholic (3rd Seed)   Springfield Calvary
9/13/2016   
Springfield Calvary (6th Seed)
Class 1A Regional 9
Host: Normal Epiphany
Normal Epiphany (1st Seed)    
 
BYE Normal Epiphany10     
  9/17/2016  
Flanagan (4th Seed)16    Flanagan
9/13/2016   
Lexington (5th Seed) NORMAL EPIPHANY12 
  9/19/2016  
Colfax Ridgeview (2nd Seed)       Pontiac St. Mary's
  
BYE Colfax Ridgeview
  9/17/2016  
Pontiac St. Mary's (3rd Seed)   Pontiac St. Mary's11 
  
BYE
Class 1A Regional 10
Host: Saunemin
Grant Park (1st Seed)    
 
BYE Grant Park11     
  9/17/2016  
Piper City Tri-Point (4th Seed)   Piper City Tri-Point
9/13/2016   
St. Anne (5th Seed) Grant Park
  9/19/2016  
Saunemin (2nd Seed)       DONOVAN
  
BYE Saunemin
  9/17/2016  
Donovan (3rd Seed)   Donovan
  
BYE
Class 1A Regional 11
Host: Carrollton GS
Hardin Calhoun (1st Seed)    
 
BYE Hardin Calhoun    
  9/17/2016  
Carrollton GS (4th Seed)   Mt. Olive
9/13/2016   
Mt. Olive (5th Seed) Mt. Olive
  9/19/2016  
Bunker Hill Wolf Ridge (2nd Seed)       BUNKER HILL WOLF RIDGE
  
BYE Bunker Hill Wolf Ridge
  9/17/2016  
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed)10    Jerseyville St. Francis HG
9/13/2016   
Madison (6th Seed)
Class 1A Regional 12
Host: Pawnee
Pawnee (1st Seed)    
 
BYE Pawnee    
  9/17/2016  
Springfield St. Aloysius (4th Seed)   Springfield St. Aloysius
9/13/2016   
Springfield Christian (5th Seed) PAWNEE13 
  9/19/2016  
Springfield Christ the King (2nd Seed)       Springfield Christ the King
  
BYE Springfield Christ the King
  9/17/2016  
Springfield St. Agnes (3rd Seed)23    Springfield St. Agnes
9/13/2016   
Edinburg (6th Seed)
Class 1A Regional 13
Host: Gifford
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park    
  9/17/2016  
Potomac (4th Seed)   Potomac
9/13/2016   
Fisher (5th Seed) CISSNA PARK11 
  9/19/2016  
Gifford (2nd Seed)       Gifford
  
BYE Gifford
  9/17/2016  
Buckley St. John's (3rd Seed)10    Buckley St. John's
9/13/2016   
Rantoul St. Malachy (6th Seed)
Class 1A Regional 14
Host: Danville Schlarman
Champaign Judah Christian (1st Seed)    
 
BYE Champaign Judah Christian    
  09/19/2016  
Danville Schlarman (4th Seed)   Danville Schlarman
9/13/2016   
Rossville-Alvin (5th Seed) Champaign Judah Christian
  09/20/2016  
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed)       ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN
  
BYE Royal Prairieview Ogden10 
  09/19/2016  
Chrisman Scottland (3rd Seed)17    Chrisman Scottland
9/13/2016   
Champaign Holy Cross (6th Seed)
Class 1A Regional 15
Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's    
  09/19/2016  
Findlay Okaw Valley (4th Seed)13    Findlay Okaw Valley
9/13/2016   
Mulberry Grove JHS (5th Seed) FINDLAY OKAW VALLEY13 
  09/20/2016  
Neoga (2nd Seed)       Stewardson-Strasburg
  
BYE Neoga
  09/19/2016  
Stewardson-Strasburg (3rd Seed)16    Stewardson-Strasburg
9/13/2016   
Ramsey (6th Seed)
Class 1A Regional 16
Host: Effingham St. Anthony
Effingham St. Anthony (1st Seed)    
 
BYE Effingham St. Anthony    
  9/17/2016  
Palestine (4th Seed)10    Palestine
9/13/2016   
Effingham Sacred Heart (5th Seed) Effingham St. Anthony
  9/19/2016  
Dieterich (2nd Seed)11        DIETERICH
9/13/2016   
Martinsville (7th Seed) Dieterich11 
  9/17/2016  
Oblong (3rd Seed)   Oblong
9/13/2016   
Newton St. Thomas (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association