IESA Boys Baseball
2017 Regional Bracket/Results
Class 1A Regional 1
Regional Host: Peoria Limestone Walters
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters15     
  9/16/2017  
Toulon Stark County (4th Seed)11    Toulon Stark County
9/12/2017   
Peoria Norwood (5th Seed) PEORIA LIMESTONE WALTERS
  9/18/2017  
Bartonville Monroe (2nd Seed)       Bartonville Monroe
  
BYE Bartonville Monroe
  9/16/2017  
Williamsfield (3rd Seed)11    Williamsfield
9/12/2017   
Galva (6th Seed)
Class 1A Regional 2
Regional Host: Peoria Hollis
Pekin St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE Pekin St. Joseph12     
  9/16/2017  
Pekin Rankin (4th Seed)11    Pekin Rankin
9/12/2017   
Bartonville GS (5th Seed) Pekin St. Joseph
  9/18/2017  
Peoria Hollis (2nd Seed)       PEORIA HOLLIS12 
  
BYE Peoria Hollis
  9/16/2017  
Bartonville Oak Grove West (3rd Seed)17    Bartonville Oak Grove West
9/12/2017   
South Pekin (6th Seed)
Class 1A Regional 3
Regional Host: Streator Woodland
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette16     
  9/16/2017  
Grand Ridge (4th Seed)   Streator Woodland
9/12/2017   
Streator Woodland (5th Seed) OTTAWA MARQUETTE
  9/18/2017  
Henry-Senachwine (2nd Seed)       Henry-Senachwine
  
BYE Henry-Senachwine
  9/16/2017  
Tonica (3rd Seed)10    Tonica
9/12/2017   
Waterman Indian Creek (6th Seed)
Class 1A Regional 4
Regional Host: Roanoke-Benson
Roanoke-Benson (1st Seed)    
 
BYE Roanoke-Benson10     
  9/16/2017  
Flanagan (4th Seed)11    Flanagan
9/12/2017   
Streator St. Michael (5th Seed) ROANOKE-BENSON
  9/18/2017  
Pontiac St. Mary's (2nd Seed)       Pontiac St. Mary's
  
BYE Pontiac St. Mary's13 
  9/16/2017  
Lexington (3rd Seed)10    Lexington
9/12/2017   
Saunemin (6th Seed)
Class 1A Regional 5
Regional Host: Joliet St. Paul
Joliet St. Paul (1st Seed)    
 
BYE Joliet St. Paul10     
  9/16/2017  
Elwood GS (4th Seed)13    Elwood GS
9/12/2017   
Lockport Taft (5th Seed) JOLIET ST. PAUL13 
  9/18/2017  
Shorewood Holy Family (2nd Seed)       Shorewood Holy Family
  
BYE Shorewood Holy Family
  9/16/2017  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)15    Mazon-Verona-Kinsman
9/12/2017   
Rockdale (6th Seed)
Class 1A Regional 6
Regional Host: Donovan
Grant Park (1st Seed)    
 
BYE Grant Park10     
  9/16/2017  
Crescent City (4th Seed)14    Donovan
9/12/2017   
Donovan (5th Seed)17  GRANT PARK
  9/18/2017  
St. Anne (2nd Seed)       Bourbonnais St. George
  
BYE St. Anne
  9/16/2017  
Bourbonnais St. George (3rd Seed)   Bourbonnais St. George17 
  
BYE
Class 1A Regional 7
Regional Host: Colchester West Prairie
Augusta Southeastern (1st Seed)    
 
BYE Augusta Southeastern    
  9/16/2017  
Carthage (4th Seed)   Carthage
9/12/2017   
Colchester West Prairie (5th Seed) Carthage
  9/18/2017  
La Harpe (2nd Seed)       MONMOUTH ICS
  
BYE La Harpe
  9/16/2017  
Monmouth ICS (3rd Seed)15    Monmouth ICS
9/12/2017   
Hamilton (6th Seed)
Class 1A Regional 8
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Payson Seymour (1st Seed)    
 
BYE Payson Seymour11     
  9/16/2017  
Hardin Calhoun (4th Seed)   Hardin Calhoun
9/12/2017   
Griggsville-Perry (5th Seed) Payson Seymour
  9/18/2017  
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed)       JACKSONVILLE OUR SAVIOUR12 
  
BYE Jacksonville Our Saviour12 
  9/16/2017  
Kinderhook Western (3rd Seed)   Liberty
9/12/2017   
Liberty (6th Seed)15 
Class 1A Regional 9
Regional Host: Metamora St. Mary's
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick15     
  9/16/2017  
Metamora St. Mary's (4th Seed)   Metamora St. Mary's
9/12/2017   
Morton Bethel Lutheran (5th Seed) Washington St. Patrick
  9/18/2017  
Peoria Christian (2nd Seed)       PEORIA CHRISTIAN
  
BYE Peoria Christian
  9/16/2017  
East Peoria Robein (3rd Seed)15    East Peoria Robein
9/12/2017   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)
Class 1A Regional 10
Regional Host: Lincoln Chester-East Lincoln
Delavan (1st Seed)    
 
BYE Delavan    
  9/16/2017  
Lincoln Carroll Catholic (4th Seed)   Normal Epiphany
9/12/2017   
Normal Epiphany (5th Seed)15  DELAVAN
  9/18/2017  
Lincoln Chester-East Lincoln (2nd Seed)       Lincoln West Lincoln-Broadwell
  
BYE Lincoln Chester-East Lincoln
  9/16/2017  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (3rd Seed)10    Lincoln West Lincoln-Broadwell
9/12/2017   
Hartsburg-Emden (6th Seed)
Class 1A Regional 11
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park    
  9/16/2017  
Rantoul St. Malachy (4th Seed)10    Rantoul St. Malachy
9/12/2017   
Buckley St. John's (5th Seed) CISSNA PARK
  9/18/2017  
Gifford (2nd Seed)       Milford
  
BYE Gifford
  9/16/2017  
Milford (3rd Seed)10    Milford
9/12/2017   
Fisher (6th Seed)
Class 1A Regional 12
Regional Host: Danville Schlarman
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden13     
  9/16/2017  
Champaign Holy Cross (4th Seed)15    Potomac
9/12/2017   
Potomac (5th Seed)17  ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN15 
  9/18/2017  
Rossville-Alvin (2nd Seed)       Champaign Judah Christian
  
BYE Rossville-Alvin
  9/16/2017  
Champaign Judah Christian (3rd Seed)15    Champaign Judah Christian
9/12/2017   
Danville Schlarman (6th Seed)
Class 1A Regional 13
Regional Host: Mt. Pulaski
Springfield St. Agnes (1st Seed)    
 
BYE Springfield St. Agnes16     
  9/16/2017  
Springfield Calvary (4th Seed)12    Springfield Calvary
9/12/2017   
Springfield St. Aloysius (5th Seed) SPRINGFIELD ST. AGNES
  9/18/2017  
Springfield Christ the King (2nd Seed)       Springfield Christ the King
  
BYE Springfield Christ the King11 
  9/16/2017  
Mt. Pulaski (3rd Seed)12    Mt. Pulaski
9/12/2017   
Springfield Christian (6th Seed)
Class 1A Regional 14
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed)    
 
BYE Jerseyville St. Francis HG    
  9/16/2017  
Mt. Olive (4th Seed)14    Mt. Olive
9/12/2017   
Ramsey (5th Seed) Jerseyville St. Francis HG
  9/18/2017  
Mulberry Grove JHS (2nd Seed)       MULBERRY GROVE JHS
  
BYE Mulberry Grove JHS
  9/16/2017  
Bunker Hill Wolf Ridge (3rd Seed)   Bunker Hill Wolf Ridge
  
BYE
Class 1A Regional 15
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's14     
  9/16/2017  
Neoga (4th Seed)10    Neoga
9/12/2017   
Altamont (5th Seed) Sigel St. Michael's10 
  9/18/2017  
Effingham St. Anthony (2nd Seed)12        EFFINGHAM ST. ANTHONY11 
9/12/2017   
Martinsville (7th Seed) Effingham St. Anthony15 
  9/16/2017  
Findlay Okaw Valley (3rd Seed)10    Findlay Okaw Valley
9/12/2017   
Effingham Sacred Heart (6th Seed)
Class 1A Regional 16
Regional Host: Louisville North Clay
Kinmundy South Central (1st Seed)    
 
BYE Kinmundy South Central    
  9/16/2017  
Palestine (4th Seed)   Dieterich
9/12/2017   
Dieterich (5th Seed)12  Kinmundy South Central
  9/18/2017  
Louisville North Clay (2nd Seed)       LOUISVILLE NORTH CLAY11 
  
BYE Louisville North Clay
  9/16/2017  
Oblong (3rd Seed)   Oblong
9/12/2017   
Newton St. Thomas (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association