IESA Boys Baseball
2017 Regional Bracket/Results
Class 2A Regional 1
Regional Host: Seneca
Mendota Holy Cross (1st Seed)    
 
BYE Mendota Holy Cross10     
  9/16/2017  
Peru Parkside (4th Seed)   Peru Parkside
9/12/2017   
Seneca (5th Seed) Mendota Holy Cross
  9/18/2017  
Peru Catholic (2nd Seed)       PERU CATHOLIC16 
  
BYE Peru Catholic
  9/16/2017  
LaSalle Lincoln (3rd Seed)13    LaSalle Lincoln
9/12/2017   
Marseilles ES (6th Seed)
Class 2A Regional 2
Regional Host: Chillicothe
Mossville (1st Seed)    
 
BYE Mossville10     
  9/16/2017  
Wenona Fieldcrest (4th Seed)   Princeville
9/12/2017   
Princeville (5th Seed)12  MOSSVILLE
  9/18/2017  
McNabb Putnam County (2nd Seed)       McNabb Putnam County
  
BYE McNabb Putnam County
  9/16/2017  
Chillicothe (3rd Seed)   Chillicothe
9/12/2017   
Sparland Midland (6th Seed)
Class 2A Regional 3
Regional Host: Morris Saratoga
Morris Saratoga (1st Seed)    
 
BYE Morris Saratoga    
  9/16/2017  
South Wilmington (4th Seed)10    South Wilmington
9/12/2017   
Crest Hill Richland (5th Seed) MORRIS SARATOGA
  9/18/2017  
Joliet St. Raymond (2nd Seed)       Joliet St. Raymond
  
BYE Joliet St. Raymond16 
  9/16/2017  
Lockport Kelvin Grove (3rd Seed)11    Lockport Kelvin Grove
9/12/2017   
Dwight (6th Seed)
Class 2A Regional 4
Regional Host: Onarga Iroquois West
Kankakee Bishop McNamara (1st Seed)    
 
BYE Kankakee Bishop McNamara    
  9/16/2017  
Beecher (4th Seed)   Beecher
9/12/2017   
Watseka Glenn Raymond (5th Seed) BEECHER
  9/18/2017  
Clifton Nash (2nd Seed)       Clifton Nash
  
BYE Clifton Nash10 
  9/16/2017  
Onarga Iroquois West (3rd Seed)   Onarga Iroquois West
9/12/2017   
Momence JHS (6th Seed)
Class 2A Regional 5
Regional Host: Mendon Unity
Nauvoo-Colusa (1st Seed)    
 
BYE Nauvoo-Colusa    
  9/16/2017  
Monmouth United (4th Seed)   Monmouth United
9/12/2017   
Camp Point Central (5th Seed) NAUVOO-COLUSA
  9/18/2017  
Avon Abingdon Avon (2nd Seed)       Avon Abingdon Avon
  
BYE Avon Abingdon Avon11 
  9/16/2017  
Stronghurst West Central (3rd Seed)   Stronghurst West Central
9/12/2017   
Mendon Unity (6th Seed)
Class 2A Regional 6
Regional Host: Virginia
Pittsfield Pikeland (1st Seed)    
 
BYE Pittsfield Pikeland11     
  9/16/2017  
Carrollton GS (4th Seed)16    Carrollton GS
9/12/2017   
White Hall North Greene (5th Seed) PITTSFIELD PIKELAND
  9/18/2017  
Mt. Sterling Brown County (2nd Seed)       Mt. Sterling Brown County
  
BYE Mt. Sterling Brown County
  9/16/2017  
Bluffs (3rd Seed)12    Bluffs
9/12/2017   
Virginia (6th Seed)
Class 2A Regional 7
Regional Host: Washington MS
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield10     
  9/16/2017  
Washington Beverly Manor (4th Seed)   Washington Beverly Manor
9/12/2017   
Metamora GS (5th Seed) Brimfield
  9/18/2017  
Washington MS (2nd Seed)15        WASHINGTON MS
9/12/2017   
Creve Coeur Parkview (7th Seed) Washington MS19 
  9/16/2017  
Peoria Heights GS (3rd Seed)   Elmwood
9/12/2017   
Elmwood (6th Seed)
Class 2A Regional 8
Regional Host: Mackinaw Dee-Mack
Mackinaw Dee-Mack (1st Seed)    
 
BYE Mackinaw Dee-Mack    
  9/16/2017  
Tremont (4th Seed)   Tremont
9/12/2017   
Marquette Heights Georgetowne (5th Seed) MACKINAW DEE-MACK
  9/18/2017  
Glasford Illini Bluffs (2nd Seed)       Glasford Illini Bluffs
  
BYE Glasford Illini Bluffs
  9/16/2017  
Green Valley Midwest Central (3rd Seed)12    Green Valley Midwest Central
9/12/2017   
Mason City Illini Central (6th Seed)
Class 2A Regional 9
Regional Host: Gibson City GCMS
Bloomington Corpus Christi (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Corpus Christi15     
  9/16/2017  
Normal Metcalf (4th Seed)   Normal Metcalf
9/12/2017   
Bloomington Trinity Lutheran (5th Seed) BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI10 
  09/18/2017  
Gibson City GCMS (2nd Seed)       Gibson City GCMS
  
BYE Gibson City GCMS
  9/16/2017  
El Paso-Gridley (3rd Seed)16    El Paso-Gridley
9/12/2017   
Colfax Ridgeview (6th Seed)
Class 2A Regional 10
Regional Host: Mansfield Blue Ridge IJHS
Maroa-Forsyth (1st Seed)    
 
BYE Maroa-Forsyth13     
  9/16/2017  
Heyworth (4th Seed)   Heyworth
9/12/2017   
Mansfield Blue Ridge IJHS (5th Seed) MAROA-FORSYTH11 
  9/18/2017  
LeRoy (2nd Seed)       Downs Tri-Valley
  
BYE LeRoy
  9/16/2017  
Downs Tri-Valley (3rd Seed)   Downs Tri-Valley
9/12/2017   
Argenta-Oreana (6th Seed)
Class 2A Regional 11
Regional Host: Athens
Athens (1st Seed)    
 
BYE Athens    
  9/16/2017  
Springfield Blessed Sacrament (4th Seed)12    Springfield Blessed Sacrament
9/12/2017   
Buffalo Tri-City (5th Seed) SPRINGFIELD BLESSED SACRAMENT
  9/18/2017  
Warrensburg-Latham (2nd Seed)       Warrensburg-Latham
  
BYE Warrensburg-Latham
  9/16/2017  
Macon Meridian (3rd Seed)14    Macon Meridian
9/12/2017   
Decatur Lutheran (6th Seed)
Class 2A Regional 12
Regional Host: Raymond Lincolnwood
Palmyra Northwestern (1st Seed)    
 
BYE Palmyra Northwestern11     
  9/16/2017  
Staunton (4th Seed)   Pawnee
9/12/2017   
Pawnee (5th Seed) PALMYRA NORTHWESTERN10 
  9/18/2017  
Raymond Lincolnwood (2nd Seed)18        Raymond Lincolnwood
9/12/2017   
Edinburg (7th Seed) Raymond Lincolnwood
  9/16/2017  
Gillespie (3rd Seed)14    Gillespie
9/12/2017   
Nokomis JHS (6th Seed)
Class 2A Regional 13
Regional Host: Sullivan
Teutopolis (1st Seed)    
 
BYE Teutopolis15     
  9/16/2017  
Sullivan (4th Seed)   Beecher City
9/12/2017   
Beecher City (5th Seed) TEUTOPOLIS
  9/18/2017  
Stewardson-Strasburg (2nd Seed)       Stewardson-Strasburg
  
BYE Stewardson-Strasburg
  9/16/2017  
Shelbyville Moulton (3rd Seed)10    Shelbyville Moulton
9/12/2017   
Brownstown (6th Seed)
Class 2A Regional 14
Regional Host: Lawrenceville Parkview
Newton Jasper County (1st Seed)    
 
BYE Newton Jasper County14     
  9/16/2017  
Bridgeport Red Hill (4th Seed)   Toledo Cumberland
9/12/2017   
Toledo Cumberland (5th Seed) Newton Jasper County
  09/19/2017  
Casey-Westfield (2nd Seed)       CASEY-WESTFIELD
  
BYE Casey-Westfield
  9/16/2017  
Lawrenceville Parkview (3rd Seed)   Lawrenceville Parkview
  
BYE
Class 2A Regional 15
Regional Host: Bismarck-Henning
St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE St. Joseph15     
  9/16/2017  
Bismarck-Henning (4th Seed)   Bismarck-Henning
9/12/2017   
Danville Oakwood (5th Seed) ST. JOSEPH16 
  9/18/2017  
Champaign St. Matthew (2nd Seed)       Hoopeston Area
  
BYE Champaign St. Matthew
  9/16/2017  
Hoopeston Area (3rd Seed)   Hoopeston Area
9/12/2017   
Westville JHS (6th Seed)
Class 2A Regional 16
Regional Host: Sidell Salt Fork
Georgetown Mary Miller (1st Seed)    
 
BYE Georgetown Mary Miller    
  9/16/2017  
Sidell Salt Fork (4th Seed)   Kansas
9/12/2017   
Kansas (5th Seed) Georgetown Mary Miller
  9/18/2017  
Paris Crestwood (2nd Seed)       PARIS CRESTWOOD
  
BYE Paris Crestwood13 
  9/16/2017  
Paris Mayo (3rd Seed)   Villa Grove
9/12/2017   
Villa Grove (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association