IESA Boys Baseball
2017 Regional Bracket/Results
Class 3A Regional 1
Regional Host: Bolingbrook Brooks
Bolingbrook Humphrey (1st Seed)    
 
BYE Bolingbrook Humphrey14     
  9/16/2017  
Bolingbrook Jane Addams (4th Seed)   Romeoville Lukancic
9/12/2017   
Romeoville Lukancic (5th Seed)16  Bolingbrook Humphrey
  9/18/2017  
Bolingbrook Brooks (2nd Seed)15        BOLINGBROOK BROOKS12 
9/12/2017   
Schiller Park Lincoln (7th Seed) Bolingbrook Brooks14 
  9/16/2017  
Lisle (3rd Seed)   Lisle
9/12/2017   
Glendale Heights Glenside (6th Seed)
Class 3A Regional 2
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Homer Glen Homer (1st Seed)    
 
BYE Homer Glen Homer    
  9/16/2017  
Mokena (4th Seed)   Lockport Oak Prairie
9/12/2017   
Lockport Oak Prairie (5th Seed) HOMER GLEN HOMER
  9/18/2017  
Frankfort Summit Hill (2nd Seed)       Frankfort Hickory Creek
  
BYE Frankfort Summit Hill
  9/16/2017  
Frankfort Hickory Creek (3rd Seed)   Frankfort Hickory Creek
9/12/2017   
Romeoville Martinez (6th Seed)
Class 3A Regional 3
Regional Host: Minooka
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka    
  9/16/2017  
Manhattan (4th Seed)   Manhattan
9/12/2017   
Shorewood Troy (5th Seed) MINOOKA
  9/18/2017  
Ottawa Shepherd (2nd Seed)       Channahon
  
BYE Ottawa Shepherd
  9/16/2017  
Channahon (3rd Seed)14    Channahon
9/12/2017   
Morris Shabbona (6th Seed)12 
Class 3A Regional 4
Regional Host: Coal City
Coal City (1st Seed)    
 
BYE Coal City    
  9/16/2017  
Braidwood Reed-Custer (4th Seed)   Braidwood Reed-Custer
9/12/2017   
Forrest Prairie Central (5th Seed) COAL CITY
  9/18/2017  
Pontiac JHS (2nd Seed)       Pontiac JHS
  
BYE Pontiac JHS
  9/16/2017  
Streator Northlawn (3rd Seed)   Streator Northlawn
9/12/2017   
Wilmington (6th Seed)
Class 3A Regional 5
Regional Host: Homewood Hart
Flossmoor Parker (1st Seed)    
 
BYE Flossmoor Parker17     
  9/16/2017  
Steger Columbia (4th Seed)   Steger Columbia
9/12/2017   
Chicago Heights Washington (5th Seed) Flossmoor Parker
  9/18/2017  
Homewood Hart (2nd Seed)       HOMEWOOD HART
  
BYE Homewood Hart
  9/16/2017  
Lansing Memorial (3rd Seed)10    Lansing Memorial
9/12/2017   
Markham Prairie-Hills (6th Seed)
Class 3A Regional 6
Regional Host: Bourbonnais UGC
Manteno (1st Seed)    
 
BYE Manteno    
  9/16/2017  
Kankakee JHS (4th Seed)   Bourbonnais UGC
9/12/2017   
Bourbonnais UGC (5th Seed) MANTENO
  9/18/2017  
Peotone (2nd Seed)       Peotone
  
BYE Peotone11 
  9/16/2017  
Herscher Limestone (3rd Seed)12    Herscher Limestone
9/12/2017   
Bradley Central (6th Seed)
Class 3A Regional 7
Regional Host: Canton Ingersoll
Pekin Edison (1st Seed)    
 
BYE Pekin Edison    
  9/16/2017  
Dunlap MS (4th Seed)   Dunlap MS
09/12/2017   
Farmington Central (5th Seed) PEKIN EDISON
  9/18/2017  
Canton Ingersoll (2nd Seed)       Canton Ingersoll
  
BYE Canton Ingersoll
  9/16/2017  
Dunlap Valley MS (3rd Seed)   Dunlap Valley MS
9/12/2017   
Pekin Broadmoor (6th Seed)
Class 3A Regional 8
Regional Host: Washington Central
Washington Central (1st Seed)    
 
BYE Washington Central    
  9/16/2017  
East Peoria Central (4th Seed)   East Peoria Central
9/12/2017   
Eureka (5th Seed) Washington Central
  9/18/2017  
Morton JHS (2nd Seed)       MORTON JHS11 
  
BYE Morton JHS11 
  9/16/2017  
Germantown Hills (3rd Seed)   Germantown Hills
  
BYE
Class 3A Regional 9
Regional Host: Stanford Olympia
Normal Parkside (1st Seed)    
 
BYE Normal Parkside10     
  9/16/2017  
Bloomington JHS (4th Seed)   Bloomington JHS
9/12/2017   
Bloomington Evans (5th Seed) Normal Parkside
  9/18/2017  
Stanford Olympia (2nd Seed)       STANFORD OLYMPIA
  
BYE Stanford Olympia
  9/16/2017  
Normal Kingsley (3rd Seed)   Normal Chiddix
9/12/2017   
Normal Chiddix (6th Seed)
Class 3A Regional 10
Regional Host: Mt. Zion
Mt. Zion (1st Seed)    
 
BYE Mt. Zion10     
  9/16/2017  
Lincoln JHS (4th Seed)13    Lincoln JHS
9/12/2017   
Decatur Jefferson (5th Seed) Mt. Zion
  9/18/2017  
Monticello (2nd Seed)       MONTICELLO
  
BYE Monticello11 
  9/16/2017  
Clinton (3rd Seed)13    Clinton
9/12/2017   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)
Class 3A Regional 11
Regional Host: Pleasant Plains
Ashland A-C Central (1st Seed)    
 
BYE Ashland A-C Central    
  9/16/2017  
Quincy St. Peter (4th Seed)   Quincy St. Peter
9/12/2017   
Pleasant Plains (5th Seed) Quincy St. Peter
  9/18/2017  
Quincy (2nd Seed)       QUINCY
  
BYE Quincy
  9/16/2017  
Springfield Franklin (3rd Seed)15    Springfield Franklin
9/12/2017   
New Berlin JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 12
Regional Host: Williamsville
Springfield Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Springfield Lincoln15     
  9/16/2017  
Springfield Grant (4th Seed)   Rochester
9/12/2017   
Rochester (5th Seed)17  Springfield Lincoln
  9/18/2017  
Williamsville (2nd Seed)       WILLIAMSVILLE
  
BYE Williamsville10 
  9/16/2017  
Riverton (3rd Seed)10    Riverton
9/12/2017   
Springfield Washington (6th Seed)
Class 3A Regional 13
Regional Host: Girard North Mac
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood    
  9/16/2017  
Girard North Mac (4th Seed)12    Girard North Mac
9/12/2017   
Auburn JHS at Divernon (5th Seed) CHATHAM GLENWOOD14 
  9/18/2017  
Piasa Southwestern (2nd Seed)       Carlinville
  
BYE Piasa Southwestern
  9/16/2017  
Carlinville (3rd Seed)11    Carlinville10 
9/12/2017   
Taylorville JHS (6th Seed)
Class 3A Regional 14
Regional Host: Greenville
Edwardsville Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Lincoln10     
  9/16/2017  
Vandalia (4th Seed)   Vandalia
9/12/2017   
Alton (5th Seed) EDWARDSVILLE LINCOLN
  9/18/2017  
Greenville (2nd Seed)       Greenville
  
BYE Greenville
  9/16/2017  
Edwardsville Liberty (3rd Seed)15    Edwardsville Liberty
9/12/2017   
Cahokia Wirth (6th Seed)
Class 3A Regional 15
Regional Host: Mahomet-Seymour
Paxton-Buckley-Loda (1st Seed)    
 
BYE Paxton-Buckley-Loda    
  9/16/2017  
Champaign Jefferson (4th Seed)12    Champaign Jefferson11 
9/12/2017   
Danville North Ridge (5th Seed) Champaign Jefferson
  9/18/2017  
Mahomet-Seymour (2nd Seed)       MAHOMET-SEYMOUR12 
  
BYE Mahomet-Seymour10 
  9/16/2017  
Urbana MS (3rd Seed)18    Urbana MS
9/12/2017   
Rantoul Eater (6th Seed)
Class 3A Regional 16
Regional Host: Charleston
Tolono Unity (1st Seed)    
 
BYE Tolono Unity    
  9/16/2017  
Mattoon (4th Seed)   Mattoon
9/12/2017   
Effingham JHS (5th Seed) Mattoon
  9/18/2017  
Charleston (2nd Seed)       CHARLESTON11 
  
BYE Charleston20 
  9/16/2017  
Champaign Edison (3rd Seed)   Champaign Franklin
9/12/2017   
Champaign Franklin (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association