IESA Boys Baseball
 

Class 1A State Tournament
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 1A Champion
Champaign St. Matthew
First Round
  Effingham St. Anthony (9-8)
Victor  Normal Epiphany (13-9)
3
4
F
INFO
Victor  Jacksonville Our Saviour (18-1)
  Delavan (13-2)
4
0
F
INFO
Victor  Springfield St. Agnes (12-7)
  Peru Catholic (13-0)
1
0
F
INFO
Victor  Champaign St. Matthew (15-2)
  Peoria Limestone Walters (15-1)
12
4
F
INFO
Semifinals
Victor  Jacksonville Our Saviour (19-1)
  Normal Epiphany (14-9)
11
1
F(5)
INFO
  Springfield St. Agnes (13-7)
Victor  Champaign St. Matthew (16-2)
5
6
F(8)
INFO
Third Place
Victor  Springfield St. Agnes (13-8)
  Normal Epiphany (14-10)
7
4
F(8)
INFO
State Championship
  Jacksonville Our Saviour (20-1)
Victor  Champaign St. Matthew (17-2)
2
9
F
INFO
Final Win/Loss Records
1 Champaign St. Matthew (18-2)
2 Jacksonville Our Saviour (20-2)
3 Springfield St. Agnes (14-8)
4 Normal Epiphany (14-11)
Effingham St. Anthony (9-9)
Delavan (13-3)
Peru Catholic (13-1)
Peoria Limestone Walters (15-2)
 
 

Class 2A State Tournament
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 2A Champion
Joliet St. Paul
First Round
  Germantown Hills (13-9)
Victor  Gillespie (14-2)
3
6
F
INFO
  Teutopolis (18-2)
Victor  Pleasant Plains (18-5)
4
5
F
INFO
Victor  Joliet St. Paul (13-5)
  Maroa-Forsyth (17-3)
1
0
F
INFO
  Beecher (17-0)
Victor  Brimfield (27-1)
0
3
F
INFO
Semifinals
Victor  Gillespie (15-2)
  Pleasant Plains (19-5)
10
9
F
INFO
Victor  Joliet St. Paul (14-5)
  Brimfield (28-1)
13
2
F
INFO
Third Place
Victor  Brimfield (28-2)
  Pleasant Plains (19-6)
11
4
F
INFO
State Championship
  Gillespie (16-2)
Victor  Joliet St. Paul (15-5)
4
8
F
INFO
Final Win/Loss Records
1 Joliet St. Paul (16-5)
2 Gillespie (16-3)
3 Brimfield (29-2)
4 Pleasant Plains (19-7)
Germantown Hills (13-10)
Teutopolis (18-3)
Maroa-Forsyth (17-4)
Beecher (17-1)
 
 

Class 3A State Tournament
@ Eastside Centre, East Peoria
2019 Class 3A Champion
Edwardsville Liberty
First Round
  Champaign Edison (12-4)
Victor  Edwardsville Liberty (16-3)
1
5
F
INFO
  Springfield Lincoln (18-0)
Victor  Bourbonnais UGC (16-1)
2
6
F
INFO
  Homer Glen Homer (13-1)
Victor  Shorewood Troy (14-1)
0
4
F
INFO
Victor  Normal Chiddix (16-2)
  Pekin Edison (18-3)
5
3
F
INFO
Semifinals
  Bourbonnais UGC (17-1)
Victor  Edwardsville Liberty (17-3)
0
10
F(6)
INFO
  Shorewood Troy (15-1)
Victor  Normal Chiddix (17-2)
0
1
F
INFO
Third Place
Victor  Bourbonnais UGC (17-2)
  Shorewood Troy (15-2)
9
3
F
INFO
State Championship
  Normal Chiddix (18-2)
Victor  Edwardsville Liberty (18-3)
2
3
F
INFO
Final Win/Loss Records
1 Edwardsville Liberty (19-3)
2 Normal Chiddix (18-3)
3 Bourbonnais UGC (18-2)
4 Shorewood Troy (15-3)
Champaign Edison (12-5)
Springfield Lincoln (18-1)
Homer Glen Homer (13-2)
Pekin Edison (18-4)