IESA Boys Basketball
2017 Class 7-1A Regional Assignments
Registered Participants: 430   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 67/123/284   -   Determining Class Split
Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Wallace Grade School
Host: Ottawa Wallace
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 1
Chicago Learn Hunter Perkins   
Joliet Union   
Lockport Fairmont   
Marseilles Milton Pope   
Ottawa Deer Park   
Ottawa Marquette   
Riverdale Patton   
Regional 2
LaSalle Trinity Catholic   
Ottawa Wallace   
Peru Catholic   
Utica Waltham North   
Sectional 2
@ Saunemin Gymnasium
Host: Saunemin
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 3
Bourbonnais St. Paul's   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Odell    (Co-op)
Piper City Tri-Point   
Saunemin    (Co-op)
Regional 4
Cissna Park   
Crescent City    (Co-op)
Potomac    (Co-op)
Rantoul St. Malachy   
Sectional 3
@ St. Mary's School
Host: Pontiac St. Mary's
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 5
Flanagan    (Co-op)
Grand Ridge   
Pontiac St. Mary's   
Ransom    (Co-op)
Regional 6
Bloomington Cornerstone   
Bloomington St. Mary's   
Metamora St. Mary's   
Normal Calvary   
Washington St. Patrick   
Sectional 4
@ South Pekin Grade School
Host: South Pekin
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 7
Bartonville GS   
Bartonville Monroe   
East Peoria Robein   
Morton Blessed Sacrament   
Pekin St. Joseph   
South Pekin   
Regional 8
Delavan    (Coed)
Hartsburg-Emden    (Coed)
Lincoln Carroll Catholic    (Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   

IESA Boys Basketball 2017 Class 7-1A Regional Assignments
Sectional 5
@ RPA Gym - Williamsfield Schools
Host: Williamsfield
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 9
Peoria Academy   
Peoria Hollis   
Peoria Holy Family   
Peoria Limestone Walters   
Peoria St. Jude    (Co-op)
Peoria St. Mark   
Spring Bay Riverview   
Regional 10
Kickapoo St. Mary's   
London Mills Valley   
Monmouth ICS   
Woodhull AlWood   
Sectional 6
@ Schlarman Academy
Host: Danville Schlarman
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 11
Champaign St. John   
Chrisman Scottland   
Danville Schlarman   
Hume Shiloh   
Royal Prairieview Ogden   
Thomasboro    (Coed)
Regional 12
Champaign Next Generation   
Decatur Garfield Montessori   
Decatur Lutheran   
Decatur Our Lady of Lourdes   
Sectional 7
@ Sigel St. Michael's
Host: Sigel St. Michael's
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 13
Effingham Sacred Heart   
Newton St. Thomas   
Sigel St. Michael's   
Stewardson-Strasburg    (Co-op)
Regional 14
Lovejoy    (Co-op)
Mt. Olive   
Mulberry Grove JHS   
Pana Sacred Heart   
Pocahontas    (Co-op)
Sectional 8
@ Our Saviour School
Host: Jacksonville Our Saviour
Date: Wednesday, February 1, 2017
Regional 15
Springfield Calvary   
Springfield Christian   
Springfield Little Flower   
Regional 16
Brussels    (Co-op)
Carrollton St. John   
Hardin Calhoun    (Co-op)
Jacksonville Our Saviour   
Pleasant Hill   

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources


Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA -
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association