IESA Boys Basketball
2017 Class 7-3A Regional Assignments
Registered Participants: 431   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 67/123/284   -   Determining Class Split
Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Burr RIdge Middle School, Burr Ridge     (Host Info)
Host: Burr Ridge MS
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ Burr RIdge Middle School, Burr Ridge , 15 W 451 91 street, Burr Ridge   Map
Regional 1
Calumet City Schrum   
Calumet Park    (Host Info)
Dolton Lincoln   
Dolton Roosevelt   
Glenwood Brookwood   
Lansing Heritage   
South Holland McKinley   
 
Regional 2
Burr Ridge MS    (Host Info)
Crest Hill Richland   
Dixmoor Rosa Parks   
Lockport Kelvin Grove   
Morris Saratoga   
Morris Shabbona   
 
Sectional 2
@ Onarga Iroquois West     (Host Info)
Host: Onarga Iroquois West
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ Onarga Iroquois West
Regional 3
Beecher   
Braidwood Reed-Custer   
Clifton Nash   
Herscher Limestone   
Momence JHS   
Peotone    (Host Info)
Wilmington   
 
Regional 4
Bismarck-Henning   
Gibson City GCMS   
Hoopeston Area   
Onarga Iroquois West    (Host Info)
Paxton-Buckley-Loda   
St. Joseph   
Watseka Glenn Raymond   
 
Sectional 3
@ Eureka     (Host Info)
Host: Eureka
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ Eureka
Regional 5
El Paso-Gridley   
Marseilles ES   
McNabb Putnam County    (Host Info)
Peru Parkside   
Pontiac JHS   
Spring Valley Kennedy   
Wenona Fieldcrest   
 
Regional 6
Chillicothe   
Eureka   
Germantown Hills   
Mackinaw Dee-Mack   
Metamora GS   
Washington Beverly Manor   
Washington MS    (Host Info)
 
Sectional 4
@ United Junior High, Monmouth     (Host Info)
Host: Monmouth United
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ United Junior High, Monmouth , 2140 State Highway 135, Monmouth   Map
Regional 7
Creve Coeur Parkview   
Dunlap Valley MS   
Green Valley Midwest Central   
Marquette Heights Georgetowne    (Host Info) (Coed)
Mossville   
Peoria Quest   
Tremont   
 
Regional 8
Avon Abingdon Avon   
Farmington Central   
Havana   
Joy Mercer County   
Monmouth United   
Monmouth-Roseville JHS    (Host Info)
 




IESA Boys Basketball 2017 Class 7-3A Regional Assignments
Sectional 5
@ Tuscola East Prairie     (Host Info)
Host: Tuscola East Prairie
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ Tuscola East Prairie
Regional 9
Arcola   
Arthur    (Host Info) (Co-op)
Monticello   
Shelbyville Moulton   
Sullivan   
Tolono Unity   
Tuscola East Prairie   
 
Regional 10
Argenta-Oreana   
Downs Tri-Valley   
Heyworth   
Lincoln JHS   
Macon Meridian    (Host Info)
Maroa-Forsyth   
Warrensburg-Latham   
 
Sectional 6
@ Williamsville     (Host Info)
Host: Williamsville
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ Williamsville
Regional 11
Athens   
New Berlin JHS   
Petersburg PORTA JHS   
Pleasant Plains    (Host Info)
Riverton   
Springfield Lincoln    (Co-op)
Williamsville   
 
Regional 12
Beardstown MS   
Camp Point Central   
Pittsfield Pikeland    (Host Info)
Quincy St. Peter    (Co-op)
Rushville Schuyler Industry   
White Hall North Greene   
 
Sectional 7
@ Marshall Junior High, Marshall     (Host Info)
Host: Marshall JHS
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ Marshall Junior High, Marshall , 806 N. 6th St., Marshall   Map
Regional 13
Danville Oakwood   
Georgetown Mary Miller   
Marshall JHS    (Host Info)
Paris Mayo   
Sidell Salt Fork   
Westville JHS   
 
Regional 14
Bridgeport Red Hill   
Casey-Westfield   
Lawrenceville Parkview   
Newton Jasper County   
Robinson Nuttall   
Teutopolis    (Host Info)
Toledo Cumberland   
 
Sectional 8
@ Greenville Jr. High, Greenville     (Host Info)
Host: Greenville
Wednesday, February 1, 2017  6:30 PM
@ Greenville Jr. High, Greenville , 1200 Jr. High Drive, Greenville   Map
Regional 15
Auburn JHS at Divernon   
Carlinville   
Gillespie    (Host Info)
Girard North Mac   
Litchfield   
Pana JHS   
Piasa Southwestern   
 
Regional 16
East Alton MS   
Greenville    (Host Info)
Roxana   
Staunton   
Vandalia    (Co-op)
Wood River Lewis & Clark   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association