IESA Boys Basketball
2017 Class 8-1A Regional Assignments
Registered Participants: 431   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 67/123/284   -   Determining Class Split
Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Wallace Grade School, Ottawa     (Host Info)
Host: Ottawa Wallace
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ Wallace Grade School, Ottawa , 1463 N. 33rd Rd, Ottawa   Map
Regional 1
Lockport Fairmont   
Marseilles Milton Pope   
Ottawa Deer Park   
Ottawa Marquette    (Host Info)
Riverdale Patton   
 
Regional 2
LaSalle Trinity Catholic   
Mendota Holy Cross   
Oglesby Holy Family   
Ottawa Wallace    (Host Info)
Peru Catholic   
Utica Waltham North   
 
Sectional 2
@ Saunemin Gymnasium, Saunemin     (Host Info)
Host: Saunemin
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ Saunemin Gymnasium, Saunemin , 39 Main, Saunemin   Map
Gym located behind school. Take driveway between school and cemetery to parking area and entrance.
Regional 3
Donovan   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Odell    (Co-op)
Piper City Tri-Point   
Saunemin    (Host Info) (Co-op)
 
Regional 4
Buckley St. John's   
Cissna Park   
Crescent City    (Co-op)
Gifford   
Potomac    (Co-op)
Rantoul St. Malachy    (Host Info)
Rossville-Alvin   
 
Sectional 3
@ St. Mary's School, Pontiac     (Host Info)
Host: Pontiac St. Mary's
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ St. Mary's School, Pontiac , 414 N. Main St., Pontiac   Map
Regional 5
Cornell   
Flanagan    (Co-op)
Grand Ridge   
Pontiac St. Mary's    (Host Info)
Ransom    (Co-op)
Tonica   
 
Regional 6
Bloomington Cornerstone    (Host Info)
Bloomington St. Mary's   
Lowpoint-Washburn   
Metamora St. Mary's   
Normal Calvary   
Washington St. Patrick   
 
Sectional 4
@ Greenview High School, Greenview     (Host Info)
Host: Greenview
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ Greenview High School, Greenview , 147 E Palmer St, Greenview   Map
February 8th, 2017 @ 6:30 pm
Regional 7
Bartonville GS    (Host Info)
Bartonville Monroe   
East Peoria Robein   
Morton Blessed Sacrament   
Pekin St. Joseph   
 
Regional 8
Delavan    (Coed)
Greenview    (Host Info)
Hartsburg-Emden    (Coed)
Lincoln Carroll Catholic    (Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
 




IESA Boys Basketball 2017 Class 8-1A Regional Assignments
Sectional 5
@ Williamsfield     (Host Info)
Host: Williamsfield
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ Williamsfield
Regional 9
Peoria Academy   
Peoria Hollis   
Peoria Holy Family   
Peoria Limestone Walters    (Host Info)
Peoria St. Jude    (Co-op)
Peoria St. Mark   
Spring Bay Riverview   
 
Regional 10
Annawan   
Carthage   
London Mills Valley   
Monmouth ICS    (Host Info)
Williamsfield   
Woodhull AlWood   
 
Sectional 6
@ Champaign Next Generation     (Host Info)
Host: Champaign Next Generation
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ Champaign Next Generation
Regional 11
Chrisman Scottland   
Danville Schlarman    (Host Info)
Hume Shiloh   
Philo St. Thomas   
Royal Prairieview Ogden   
Thomasboro    (Coed)
Urbana University   
 
Regional 12
Bement   
Champaign Holy Cross   
Champaign Next Generation    (Host Info)
Decatur Garfield Montessori   
Decatur Lutheran   
Decatur Our Lady of Lourdes   
DeLand-Weldon   
 
Sectional 7
@ Mulberry Grove Jr./Sr. High School, Mulberry Grove     (Host Info)
Host: Mulberry Grove JHS
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ Mulberry Grove Jr./Sr. High School, Mulberry Grove , 801 W. Wall St., Mulberry Grove   Map
Regional 13
Dieterich   
Effingham Sacred Heart   
Martinsville   
Newton St. Thomas   
Sigel St. Michael's    (Host Info)
Stewardson-Strasburg    (Co-op)
Windsor   
 
Regional 14
Lovejoy    (Co-op)
Mt. Olive   
Mulberry Grove JHS    (Host Info)
Pana Sacred Heart   
Pocahontas   
Sorento   
 
Sectional 8
@ Virginia Schools, Virginia     (Host Info)
Host: Virginia
Wednesday, February 8, 2017  6:30 PM
@ Virginia Schools, Virginia , 651 South Morgan, Virginia   Map
Regional 15
Franklin   
Springfield Calvary   
Springfield Christian   
Springfield Little Flower   
Virginia    (Host Info)
Waverly   
 
Regional 16
Bluffs   
Brussels    (Co-op)
Carrollton St. John    (Host Info)
Griggsville-Perry   
Hardin Calhoun    (Co-op)
Jacksonville Our Saviour   
Pleasant Hill   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association