IESA Boys Basketball
2018 Class 7-1A Regional Assignments
Registered Participants: 447   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 68/128/279   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ TBD     (Host Info)
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ TBD
Regional 1
Bourbonnais St. Paul's   
Inverness Holy Family   
Joliet Union   
Lockport Fairmont   
Riverdale Patton   
Rockdale   
 
Regional 2
Grand Ridge   
Marseilles Milton Pope   
Mazon-Verona-Kinsman    (Host Info)
Ottawa Deer Park   
Ottawa Marquette   
Ottawa Wallace   
Ransom    (Co-op)
 
Sectional 2
@ Williamsfield     (Host Info)
Host: Williamsfield
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ Williamsfield
Regional 3
LaSalle Trinity Catholic   
Lowpoint-Washburn   
Oglesby Holy Family   
Tonica   
Utica Waltham North   
 
Regional 4
Annawan   
Cambridge JHS   
Galesburg Costa   
London Mills Valley   
Monmouth ICS   
Williamsfield   
 
Sectional 3
@ Saunemin     (Host Info)
Host: Saunemin
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ Saunemin
Regional 5
Buckley St. John's   
Cissna Park   
Crescent City    (Host Info) (Co-op)
Donovan   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Potomac    (Co-op)
Rossville-Alvin   
 
Regional 6
Cornell   
Flanagan    (Co-op)
Lexington   
Odell    (Co-op)
Piper City Tri-Point   
Pontiac St. Mary's    (Host Info)
Saunemin    (Co-op)
 
Sectional 4
@ Washington St. Patrick     (Host Info)
Host: Washington St. Patrick
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ Washington St. Patrick
Regional 7
East Peoria Robein   
Peoria St. Jude    (Co-op)
Spring Bay Riverview    (Co-op)
Washington St. Patrick    (Host Info)
 
Regional 8
Bartonville GS   
Bartonville Monroe   
Peoria Hollis   
Peoria Holy Family   
Peoria Limestone Walters   
 




IESA Boys Basketball 2018 Class 7-1A Regional Assignments
Sectional 5
@ Greenview     (Host Info)
Host: Greenview
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ Greenview
Regional 9
Bloomington Cornerstone   
Bloomington St. Mary's   
Morton Blessed Sacrament   
Normal Calvary   
Normal Epiphany    (Host Info)
Pekin Rankin   
Pekin St. Joseph   
 
Regional 10
Cuba   
Greenview   
Hartsburg-Emden   
Lincoln Carroll Catholic    (Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell    (Host Info)
South Pekin   
Virginia   
 
Sectional 6
@ Champaign Next Generation     (Host Info)
Host: Champaign Next Generation
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ Champaign Next Generation
Regional 11
Chrisman Scottland    (Host Info)
Danville Schlarman   
Homer Heritage   
Hume Shiloh   
Royal Prairieview Ogden   
 
Regional 12
Champaign Holy Cross   
Champaign Next Generation   
DeLand-Weldon   
Gifford   
Rantoul St. Malachy    (Host Info)
Thomasboro    (Coed)
 
Sectional 7
@ Pana Sacred Heart     (Host Info)
Host: Pana Sacred Heart
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ Pana Sacred Heart
Regional 13
Bement   
Decatur Holy Family    (Co-op)
Decatur Lutheran   
Decatur Our Lady of Lourdes    (Host Info)
Pana Sacred Heart   
Windsor   
 
Regional 14
Dieterich   
Effingham Sacred Heart   
Martinsville   
Mattoon St. John's   
Newton St. Thomas   
Sigel St. Michael's   
Stewardson-Strasburg    (Host Info) (Co-op)
 
Sectional 8
@ Our Saviour Grade School     (Host Info)
Host: Jacksonville Our Saviour
Wednesday, January 31, 2018  6:30 PM
@ Our Saviour Grade School , 455 East State Street, Jacksonville   Map
Regional 15
Lovejoy    (Co-op)
Mt. Olive   
Pocahontas   
Sorento   
Springfield Calvary   
Springfield Little Flower    (Host Info)
Springfield St. Aloysius    (Co-op)
Waverly   
 
Regional 16
Bluffs   
Brussels    (Co-op)
Carrollton St. John    (Host Info)
Franklin   
Griggsville-Perry   
Jacksonville Our Saviour   
Pleasant Hill   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association