IESA Boys Basketball
2018 Class 8-3A Regional Assignments
Registered Participants: 447   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 68/128/279   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ Wheaton Christian     (Host Info)
Host: Winfield Wheaton Christian
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ Wheaton Christian , 1N350 Taylor Dr., Winfield   Map
Gym Drop off is at DOOR #14 / Bus parking will be by the main entrance DOOR #1
Regional 1
Calumet City Schrum    (Host Info)
Calumet Park   
Chicago Frances Xavier Warde    
Dixmoor Rosa Parks   
Dolton Lincoln   
Dolton Roosevelt   
South Holland McKinley   
 
Regional 2
Braidwood Reed-Custer   
Crest Hill Richland   
Morris Saratoga    (Host Info)
Morris Shabbona   
Wilmington   
Winfield Wheaton Christian   
 
Sectional 2
@ Washington Middle School     (Host Info)
Host: Washington MS
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ Washington Middle School , 1100 North Main Street, Washington   Map
Regional 3
Marseilles ES   
Metamora GS   
Peru Parkside    (Host Info)
Rockford Marshall   
Spring Valley Kennedy   
Wenona Fieldcrest   
 
Regional 4
El Paso-Gridley   
Eureka   
Germantown Hills   
Mackinaw Dee-Mack   
Stanford Olympia    (Host Info)
Tremont   
Washington Beverly Manor   
Washington MS   
 
Sectional 3
@ GCMS Middle School     (Host Info)
Host: Gibson City GCMS
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ GCMS Middle School , 316 E. 19th St., Gibson City   Map
Regional 5
Beecher   
Glenwood Brookwood   
Herscher Limestone   
Kankakee Bishop McNamara   
Lansing Heritage   
Momence JHS   
Peotone    (Host Info)
 
Regional 6
Clifton Nash   
Gibson City GCMS   
Hoopeston Area   
Onarga Iroquois West   
Paxton-Buckley-Loda   
Pontiac JHS   
Watseka Glenn Raymond    (Host Info)
 
Sectional 4
@ Farmington Central JH     (Host Info)
Host: Farmington Central
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ Farmington Central JH , 300 N Lightfoot Rd., Farmington   Map
Regional 7
Chillicothe    (Host Info)
Creve Coeur Parkview   
Dunlap Valley MS   
Farmington Central   
Green Valley Midwest Central   
Marquette Heights Georgetowne   
Mossville   
Peoria Quest   
 
Regional 8
Avon Abingdon Avon   
Joy Mercer County   
Knoxville JHS   
Monmouth United    (Host Info)
Monmouth-Roseville JHS   
Sherrard JHS   
Taylor Ridge Rockridge   
 




IESA Boys Basketball 2018 Class 8-3A Regional Assignments
Sectional 5
@ Monticello     (Host Info)
Host: Monticello
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ Monticello
Regional 9
Danville Oakwood   
Georgetown Mary Miller   
St. Joseph   
Tolono Unity   
Tuscola East Prairie    (Host Info)
Westville JHS   
 
Regional 10
Argenta-Oreana   
Downs Tri-Valley    (Host Info)
Maroa-Forsyth   
Monticello   
Warrensburg-Latham   
 
Sectional 6
@ New Berlin Elementary     (Host Info)
Host: New Berlin JHS
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ New Berlin Elementary , 600 Cedar St., New Berlin   Map
Regional 11
Athens   
Lincoln JHS    (Host Info)
New Berlin JHS   
Petersburg PORTA JHS   
Pleasant Plains   
Riverton   
Springfield Lincoln    (Co-op)
Williamsville   
 
Regional 12
Beardstown MS   
Havana   
Mt. Sterling Brown County    (Co-op)
Pittsfield Pikeland   
Quincy St. Peter    (Co-op)
Rushville Schuyler Industry   
White Hall North Greene    (Host Info)
 
Sectional 7
@ Teutopolis Junior High School     (Host Info)
Host: Teutopolis
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ Teutopolis Junior High School , 904 W. Water St., Teutopolis   Map
Regional 13
Arcola   
Arthur    (Co-op)
Macon Meridian   
Paris Mayo    (Host Info)
Shelbyville Moulton   
Sullivan   
Toledo Cumberland   
 
Regional 14
Bridgeport Red Hill   
Casey-Westfield   
Lawrenceville Parkview    (Host Info)
Marshall JHS   
Newton Jasper County   
Robinson Nuttall   
Teutopolis   
 
Sectional 8
@ Piasa Southwestern     (Host Info)
Host: Piasa Southwestern
Wednesday, February 7, 2018  6:30 PM
@ Piasa Southwestern
Regional 15
Gillespie   
Greenville    (Host Info)
Hillsboro   
Litchfield   
Pana JHS   
Vandalia    (Co-op)
 
Regional 16
Auburn JHS at Divernon    (Host Info)
Carlinville   
East Alton MS   
Girard North Mac   
Piasa Southwestern   
Staunton   
Wood River Lewis & Clark   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association