IESA Boys Basketball
2017 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Host: Park Forest Obama STA
University Park Crete Monee (1st Seed)    
 
BYE University Park Crete Monee    
  DISTRICT 163
01/23/2017 , 3:30 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
Sauk Village Rickover (4th Seed)    Winner Game 1
DISTRICT 163
01/21/2017 , 12:30 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
 
Steger Columbia (5th Seed)  Winner Game 4
  DISTRICT 163
01/24/2017 , 4:00 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
Park Forest Obama STA (2nd Seed)        Winner Game 5
DISTRICT 163
01/21/2017 , 1:45 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
 
Calumet City Dolton 149 (7th Seed)  Winner Game 2
  DISTRICT 163
01/23/2017 , 4:45 PM
215 WILSON, PARK FOREST   Map  
Chicago Heights Washington (3rd Seed)    Winner Game 3
DISTRICT 163
01/21/2017 , 3:00 PM
215 WISON STREET, PARK FOREST   Map  
 
Lansing Memorial (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 2
Host: Phoenix Coolidge
Harvey Brooks (1st Seed)    
 
BYE Harvey Brooks    
  Coolidge Middle School
01/24/2017 , 4:00 PM
155th and 7th Ave., Phoenix   Map  
Markham Prairie-Hills (4th Seed)    Winner Game 1
Coolidge Middle School
01/21/2017 , 9:00 AM
155th and 7th Ave., Phoenix   Map  
 
Country Club Hills Southwood (5th Seed)  Winner Game 4
  Coolidge Middle School
01/26/2017 , 4:00 PM
155th and 7th Ave., Phoenix   Map  
Phoenix Coolidge (2nd Seed)        Winner Game 5
Coolidge Middle School
01/21/2017 , 10:15 AM
155th and 7th Ave., Phoenix   Map  
 
Robbins Kellar (7th Seed)  Winner Game 2
  Coolidge Middle School
01/24/2017 , 5:15 PM
155th and 7th Ave., Phoenix   Map  
Flossmoor Parker (3rd Seed)    Winner Game 3
Coolidge Middle School
01/21/2017 , 11:30 AM
155th and 7th Ave., Phoenix   Map  
 
Homewood Hart (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 3
Host: Frankfort Summit Hill
Matteson Huth (1st Seed)    
 
BYE Matteson Huth    
  Summit Hill Junior High
01/24/2017 , 4:00 PM
7260 W. North Ave., Frankfort   Map  
Mokena (4th Seed)    Winner Game 1
Summit Hill Junior High
01/23/2017 , 4:00 PM
7260 W. North Ave., Frankfort   Map  
 
Frankfort Summit Hill (5th Seed)  Winner Game 3
  Summit Hill Junior High
01/26/2017 , 4:15 PM
7260 W. North Ave., Frankfort   Map  
Matteson Colin Powell (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Matteson Colin Powell
  Summit Hill Junior High
01/24/2017 , 5:00 PM
7260 W. North Ave., Frankfort   Map  
Frankfort Hickory Creek (3rd Seed)    Winner Game 2
Summit Hill Junior High
01/23/2017 , 5:00 PM
7260 W. North Ave., Frankfort   Map  
 
Manhattan (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 4
Host: New Lenox Martino
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka    
  Martino Junior High
01/21/2017 , 12:00 PM
731 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
New Lenox Martino (4th Seed)    Winner Game 1
Martino Junior High
01/21/2017 , 9:00 AM
731 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
 
Channahon (5th Seed)  Winner Game 3
  Martino Junior High
01/25/2017 , 4:00 PM
731 East Joliet HWY, NewLenox   Map  
Homer Glen Homer (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Homer Glen Homer
  Martino Junior High
01/21/2017 , 1:15 PM
731 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
New Lenox Liberty (3rd Seed)    Winner Game 2
Martino Junior High
01/21/2017 , 10:15 AM
731 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
 
Lockport Oak Prairie (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 5
Host: Bolingbrook Brooks
Woodridge Jefferson (1st Seed)    
 
BYE Woodridge Jefferson    
  Brooks Middle School
1/25/2017 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
Bolingbrook Jane Addams (4th Seed)    Winner Game 1
Brooks Middle School
1/23/2017 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
Batavia Rotolo (5th Seed)  Winner Game 4
  Brooks Middle School
1/26/2017 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
Bolingbrook Brooks (2nd Seed)        Winner Game 5
Brooks Middle School
1/23/2017 , 5:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
Bellwood Roosevelt (7th Seed)  Winner Game 2
  Brooks Middle School
1/25/2017 , 5:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
Maywood Irving (3rd Seed)    Winner Game 3
Brooks Middle School
1/23/2017 , 6:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
Bolingbrook Humphrey (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 6
Host: Shorewood Troy
Shorewood Troy (1st Seed)    
 
BYE Shorewood Troy    
  Troy Middle School
01/24/2017 , 4:30 PM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
Joliet Dirksen (4th Seed)    Winner Game 1
Troy Middle School
01/21/2017 , 9:00 AM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
 
Joliet Hufford (5th Seed)  Winner Game 4
  Troy Middle School
01/25/2017 , 6:00 PM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
Joliet Washington (2nd Seed)        Winner Game 5
Troy Middle School
01/21/2017 , 10:15 AM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
 
Romeoville Lukancic (7th Seed)  Winner Game 2
  Troy Middle School
01/24/2017 , 5:30 PM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
Romeoville Martinez (3rd Seed)    Winner Game 3
Troy Middle School
01/21/2017 , 11:30 AM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
 
Joliet Gompers (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 7
Host: Rockford Kennedy
Rockford Kennedy (1st Seed)    
 
BYE Rockford Kennedy    
  Kennedy Middle School
01/24/2017 , 6:45 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
Rockford Lincoln (4th Seed)    Winner Game 1
Kennedy Middle School
01/21/2017 , 12:00 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
 
Rockford Flinn (5th Seed)  Winner Game 4
  Kennedy Middle School
01/26/2017 , 6:30 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
Rockford West (2nd Seed)        Winner Game 5
Kennedy Middle School
01/21/2017 , 1:15 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
 
Rockford Eisenhower (7th Seed)  Winner Game 2
  Kennedy Middle School
01/24/2017 , 8:00 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
Rockford Marshall (3rd Seed)    Winner Game 3
Kennedy Middle School
01/21/2017 , 2:30 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
 
Rockford RESA (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 8
Host: Sterling Challand
Ottawa Shepherd (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Shepherd    
  Challand Middle School
01/24/2017 , 5:00 PM
1700 6th Avenue, Sterling   Map  
Streator Northlawn (4th Seed)    Winner Game 1
Challand Middle School
01/23/2017 , 5:00 PM
1700 6th Avenue, Sterling   Map  
 
Sandwich (5th Seed)  Winner Game 3
  Challand Middle School
01/26/2017 , 5:30 PM
1700 6th Avenue, Sterling   Map  
Yorkville (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Yorkville
  Challand Middle School
01/24/2017 , 6:30 PM
1700 6th Avenue, Sterling   Map  
Sterling Challand (3rd Seed)    Winner Game 2
Challand Middle School
01/23/2017 , 6:30 PM
1700 6th Avenue, Sterling   Map  
 
Plano (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 9
Host: Kankakee JHS
Kankakee JHS (1st Seed)    
 
BYE Kankakee JHS    
  Kankakee Junior High School
01/24/2017 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood Ave., Kankakee   Map  
Coal City (4th Seed)    Winner Game 1
Kankakee Junior High School
01/21/2017 , 10:00 AM
2250 E. Crestwood Ave., Kankakee   Map  
 
Manteno (5th Seed)  Winner Game 3
  Kankakee Junior High School
01/25/2017 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood Ave., Kankakee   Map  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Bourbonnais UGC
  Kankakee Junior High School
01/24/2017 , 5:45 PM
2250 E. Crestwood Ave., Kankakee   Map  
Bradley Central (3rd Seed)    Winner Game 2
Kankakee Junior High School
01/21/2017 , 11:15 AM
2250 E. Crestwood Ave., Kankakee   Map  
 
Forrest Prairie Central (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 10
Host: Urbana MS
Danville North Ridge (1st Seed)    
 
BYE Danville North Ridge    
  Urbana Middle School
01/21/2017 , 1:00 PM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
Champaign Edison (4th Seed)    Winner Game 1
Urbana Middle School
01/21/2017 , 9:00 AM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
 
Mahomet-Seymour (5th Seed)  Winner Game 4
  Urbana Middle School
01/24/2017 , 6:00 PM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
Urbana MS (2nd Seed)        Winner Game 5
Urbana Middle School
01/21/2017 , 10:15 AM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
 
Rantoul Eater (7th Seed)  Winner Game 2
  Urbana Middle School
01/21/2017 , 2:15 PM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
Champaign Jefferson (3rd Seed)    Winner Game 3
Urbana Middle School
01/21/2017 , 11:30 AM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
 
Champaign Franklin (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 11
Host: Stanford Olympia
Bloomington JHS (1st Seed)    
 
BYE Bloomington JHS    
  Olympia Middle School
01/24/2017 , 5:00 PM
911 East 800 North Road, Stanford   Map  
Normal Chiddix (4th Seed)    Winner Game 1
Olympia Middle School
01/23/2017 , 4:30 PM
911 East 800 North Road, Stanford   Map  
 
Washington Central (5th Seed)  Winner Game 4
  Olympia Middle School
01/25/2017 , 5:00 PM
911 East 800 North Road, Stanford   Map  
Normal Kingsley (2nd Seed)        Winner Game 5
Olympia Middle School
01/23/2017 , 5:45 PM
911 East 800 North Road, Stanford   Map  
 
Stanford Olympia (7th Seed)  Winner Game 2
  Olympia Middle School
01/24/2017 , 6:15 PM
911 East 800 North Road, Stanford   Map  
Bloomington Evans (3rd Seed)    Winner Game 3
Olympia Middle School
01/23/2017 , 7:00 PM
911 East 800 North Road, Stanford   Map  
 
Normal Parkside (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 12
Host: Morton JHS
Morton JHS (1st Seed)    
 
BYE Morton JHS    
  Morton Junior High School
01/23/2017 , 5:00 PM
225 E. Jackson Street, Morton   Map  
Pekin Edison (4th Seed)    Winner Game 1
Morton Junior High School
01/21/2017 , 10:00 AM
225 E. Jackson Street, Morton   Map  
 
Dunlap MS (5th Seed)  Winner Game 4
  Morton Junior High School
01/26/2017 , 6:00 PM
225 E. Jackson Street, Morton   Map  
Canton Ingersoll (2nd Seed)        Winner Game 5
Morton Junior High School
01/21/2017 , 11:15 AM
225 E. Jackson Street, Morton   Map  
 
Pekin Broadmoor (7th Seed)  Winner Game 2
  Morton Junior High School
01/23/2017 , 6:15 PM
225 E. Jackson Street, Morton   Map  
Macomb (3rd Seed)    Winner Game 3
Morton Junior High School
01/21/2017 , 12:30 PM
225 E. Jackson Street, Morton   Map  
 
East Peoria Central (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 13
Host: Taylorville JHS
Charleston (1st Seed)    
 
BYE Charleston    
  Taylorville Junior High (New Gym)
01/23/2017 , 6:00 PM
120 East Bidwell Street, Taylorville   Map  
Mattoon (4th Seed)    Winner Game 1
Taylorville Junior High (New Gym)
01/21/2017 , 10:00 AM
120 East Bidwell Street, Taylorville   Map  
 
Mt. Zion (5th Seed)  Winner Game 4
  Taylorville Junior High ( New Gym)
01/24/2017 , 6:00 PM
120 East Bidwell Street, Taylorville   Map  
Taylorville JHS (2nd Seed)        Winner Game 5
Taylorville Junior High (New Gym)
01/21/2017 , 11:15 AM
120 East Bidwell Street, Taylorville   Map  
 
Effingham JHS (7th Seed)  Winner Game 2
  Taylorville Junior High ( New Gym)
01/23/2017 , 7:15 PM
120 East Bidwell Street, Taylorville   Map  
Decatur Stephen Decatur (3rd Seed)    Winner Game 3
Taylorville Junior High (New Gym)
01/21/2017 , 12:30 PM
120 East Bidwell Street, Taylorville   Map  
 
Decatur Jefferson (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 14
Host: Springfield Grant
Springfield Grant (1st Seed)    
 
BYE Springfield Grant    
  Springfield Grant Middle School
01/23/2017 , 5:30 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
Clinton (4th Seed)    Winner Game 1
Springfield Grant Middle School
01/21/2017 , 10:00 AM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
 
Springfield Franklin (5th Seed)  Winner Game 4
  Springfield Grant Middle School
01/25/2017 , 6:00 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
Chatham Glenwood (2nd Seed)        Winner Game 5
Springfield Grant Middle School
01/21/2017 , 11:30 AM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
 
Springfield Jefferson (7th Seed)  Winner Game 2
  Springfield Grant Middle School
01/23/2017 , 7:00 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
Rochester (3rd Seed)    Winner Game 3
Springfield Grant Middle School
01/21/2017 , 1:00 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
 
Springfield Washington (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 15
Host: Alton
Alton (1st Seed)    
 
BYE Alton    
  Alton Middle School
01/23/2017 , 4:00 PM
2200 College Ave, Alton   Map  
Bethalto Trimpe (4th Seed)    Winner Game 1
Alton Middle School
01/21/2017 , 10:00 AM
2200 College Ave, Alton   Map  
 
Jerseyville Illini (5th Seed)  Winner Game 2
  Alton Middle School
01/25/2017 , 4:00 PM
2200 College Ave, Alton   Map  
Jacksonville Turner (2nd Seed)       Winner Game 3
  
BYE Jacksonville Turner 
  Alton Middle School
01/23/2017 , 5:15 PM
2200 College Ave, Alton   Map  
Quincy (3rd Seed)   Quincy 
  
BYE
Class 7-4A Regional 16
Host: East St. Louis Lincoln
East St. Louis Lincoln (1st Seed)    
 
BYE East St. Louis Lincoln    
  East St. Louis Lincoln Middle School
01/25/2017 , 4:30 PM
12 S. 10th Street, East St. Louis, IL 62201   Map  
Hillsboro (4th Seed)    Winner Game 1
East St. Louis Lincoln Middle School
01/24/2017 , 4:30 PM
12 S. 10th Street, East St. Louis, IL 62201   Map  
 
Edwardsville Lincoln (5th Seed)  Winner Game 3
  East St. Louis Lincoln Middle School
01/26/2017 , 5:00 PM
12 S. 10th Street, East St. Louis, IL 62201   Map  
Cahokia Wirth (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Cahokia Wirth
  East St. Louis Lincoln Middle School
01/25/2017 , 6:00 PM
12 S. 10th Street, East St. Louis, IL 62201   Map  
East St. Louis Clark (3rd Seed)    Winner Game 2
East St. Louis Lincoln Middle School
01/24/2017 , 6:00 PM
12 S. 10th Street, East St. Louis, IL 62201   Map  
 
Edwardsville Liberty (6th Seed) 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association