IESA Boys Basketball
2017 Regional Bracket/Results
Class 8-2A Regional 1
Host: Markham Obama
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 2
Host: Elwood GS
1st Seed    
Elwood School
01/30/2017 , 4:30 PM
409 N Chicago Ave, Elwood   Map  
4th Seed Winner Game 1
  Elwood School
02/02/2017 , 5:00 PM
409 N Chicago Ave, Elwood   Map  
2nd Seed   Winner Game 2
Elwood School
01/30/2017 , 5:45 PM
409 N Chicago Ave, Elwood   Map  
 
3rd Seed
Class 8-2A Regional 3
Host: Kankakee Bishop McNamara
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Martins School
01/30/2017 , 4:30 PM  
4th Seed   Winner Game 1
St. Martins School
01/28/2017 , 10:00 AM  
 
5th Seed Winner Game 4
  St. Martins School
01/31/2017 , 4:30 PM  
2nd Seed       Winner Game 5
St. Martins School
01/28/2017 , 11:15 AM  
 
7th Seed Winner Game 2
  St. Martins School
01/30/2017 , 5:45 PM  
3rd Seed   Winner Game 3
St. Martins School
01/28/2017 , 12:30 PM  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 4
Host: Streator Woodland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Woodland Junior High School
01/30/2017 , 5:00 PM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Woodland Junior High School
01/28/2017 , 10:00 AM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Woodland Junior High School
02/02/2017 , 6:00 PM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Woodland Junior High School
01/30/2017 , 6:15 PM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Woodland Junior High School
01/28/2017 , 11:30 AM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 5
Host: Peoria Heights GS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Peoria Heights Grade School
01/30/2017 , 4:30 PM
500 E Glen Ave, Peoria Heights   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Peoria Heights Grade School
01/28/2017 , 10:00 AM
500 E Glen Ave, Peoria Heights   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Peoria Heights Grade School
01/31/2017 , 5:30 PM
500 E Glen Ave, Peoria Heights   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Peoria Heights Grade School
01/28/2017 , 11:30 AM
500 E Glen Ave, Peoria Heights   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Peoria Heights Grade School
01/30/2017 , 6:00 PM
500 E Glen Ave, Peoria Heights   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Peoria Heights Grade School
01/28/2017 , 1:00 PM
500 E Glen Ave, Peoria Heights   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 6
Host: Glasford Illini Bluffs
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Illini Bluffs Middle School
01/30/2017 , 5:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Illini Bluffs Middle School
01/28/2017 , 10:00 AM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Illini Bluffs Middle School
02/02/2017 , 6:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Illini Bluffs Middle School
01/28/2017 , 11:15 AM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Illini Bluffs Middle School
01/30/2017 , 6:15 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Illini Bluffs Middle School
01/28/2017 , 12:30 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 7
Host: Champaign St. Matthew
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Matthew
01/31/2017 , 6:00 PM
1307 Lincolnshire Dr, Champaign   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Matthew
01/28/2017 , 10:00 AM
1307 Lincolnshire Dr, Champaign   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  St. Matthew
02/02/2017 , 6:30 PM
1307 Lincolnshire Dr, Champaign   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
St. Matthew
01/28/2017 , 11:15 AM
1307 Lincolnshire Dr, Champaign   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  St. Matthew
01/31/2017 , 7:15 PM
1307 Lincolnshire Dr, Champaign   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
St. Matthew
01/28/2017 , 12:30 PM
1307 Lincolnshire Dr, Champaign   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 8
Host: Normal Epiphany
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Epiphany Catholic School
01/30/2017 , 6:00 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Epiphany Catholic School
01/28/2017 , 11:00 AM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Epiphany Catholic School
02/02/2017 , 6:30 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Epiphany Catholic School
01/30/2017 , 7:15 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Epiphany Catholic School
01/28/2017 , 12:15 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 9
Host: Table Grove VIT
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Astoria Jr-Sr High School
01/31/2017 , 6:00 PM
402 N Jefferson, Astoria   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Astoria Jr-Sr High School
01/28/2017 , 10:00 AM
402 N Jefferson, Astoria   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Astoria Jr-Sr High School
02/02/2017 , 6:00 PM
402 N Jefferson, Astoria   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Astoria Jr-Sr High School
01/28/2017 , 11:15 AM
402 N Jefferson, Astoria   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Astoria Jr-Sr High School
01/31/2017 , 7:15 PM
402 N Jefferson, Astoria   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Astoria Jr-Sr High School
01/28/2017 , 12:30 PM
402 N Jefferson, Astoria   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 10
Host: Liberty
1st Seed    
Liberty
01/28/2017 , 9:00 AM
505 N. Park St., Liberty   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Liberty
01/31/2017 , 6:00 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Liberty
01/28/2017 , 10:15 AM
505 N. Park St., Liberty   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Liberty
02/02/2017 , 6:30 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Liberty
01/28/2017 , 11:30 AM
505 N. Park St., Liberty   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Liberty
01/31/2017 , 7:00 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Liberty
01/28/2017 , 12:45 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 11
Host: Neoga
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Neoga Elementary School
01/31/2017 , 6:00 PM
850 East 7th Street, Neoga   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Neoga Elementary School
01/28/2017 , 9:00 AM
850 East 7th Street, Neoga   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Neoga Elementary School
02/02/2017 , 6:00 PM
850 East 7th Street, Neoga   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Neoga Elementary School
01/31/2017 , 7:15 PM
850 East 7th Street, Neoga   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Neoga Elementary School
01/28/2017 , 10:15 AM
850 East 7th Street, Neoga   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 12
Host: Effingham St. Anthony
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Anthony G.S.
01/30/2017 , 5:00 PM
405 N. Second Street, Effingham   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Anthony G.S.
01/28/2017 , 9:00 PM
405 N. Second Street, Effingham   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  St. Anthony G.S.
01/31/2017 , 7:00 PM
405 N. Second Street, Effingham   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  St. Anthony G.S.
01/30/2017 , 6:15 PM
405 N. Second Street, Effingham   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
St. Anthony G.S.
01/28/2017 , 10:15 PM
405 N. Second Street, Effingham   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 13
Host: Mt. Pulaski
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mt. Pulaski Grade School
01/30/2017 , 6:00 PM
119 N. Garden Street, Mt. Pulaski   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mt. Pulaski Grade School
01/28/2017 , 10:00 AM
119 N. Garden Street, Mt. Pulaski   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Mt. Pulaski Grade School
02/02/2017 , 6:30 PM
119 N. Garden Street, Mt. Pulaski   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Mt. Pulaski Grade School
01/28/2017 , 11:15 AM
119 N. Garden Street, Mt. Pulaski   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Mt. Pulaski Grade School
01/30/2017 , 7:15 PM
119 N. Garden Street, Mt. Pulaski   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Mt. Pulaski Grade School
01/28/2017 , 12:30 PM
119 N. Garden Street, Mt. Pulaski   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 14
Host: Assumption Central A & M
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Central A&M Middle School
01/30/2017 , 6:00 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Central A&M Middle School
01/28/2017 , 11:00 AM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Central A&M Middle School
01/31/2017 , 6:00 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Central A&M Middle School
01/28/2017 , 12:15 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Central A&M Middle School
01/30/2017 , 7:15 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Central A&M Middle School
01/28/2017 , 1:30 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 15
Host: Ashland A-C Central
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  A-C Central HS
01/31/2017 , 6:00 PM
601 W. Buchanan St, Ashland   Map  
4th Seed   Winner Game 1
A-C Central HS
01/30/2017 , 5:00 PM  
 
5th Seed Winner Game 4
  A-C Central HS
02/02/2017 , 6:00 PM
601 W. Buchanan St, Ashland   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
A-C Central HS
01/30/2017 , 6:00 PM
601 W. Buchanan St, Ashland   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  A-C Central HS
01/31/2017 , 7:00 PM
601 W. Buchanan St, Ashland   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
A-C Central HS
01/30/2017 , 7:00 PM
601 W. Buchanan St, Ashland   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 16
Host: Greenfield
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Greenfield High School Gym
01/28/2017 , 1:00 PM
502 East Street, Greenfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Greenfield High School Gym
01/28/2017 , 10:00 AM
502 East Street, Greenfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Greenfield High School Gym
02/02/2017 , 6:00 PM
502 East Street, Greenfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Greenfield High School Gym
01/28/2017 , 2:15 PM
502 East Street, Greenfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Greenfield High School Gym
01/28/2017 , 11:15 AM
502 East Street, Greenfield   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association