IESA Boys Basketball
2017 Regional Bracket/Results
Class 8-4A Regional 1
Host: Park Forest Obama STA
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  DISTRICT 163
01/30/2017 , 3:30 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
4th Seed   Winner Game 1
DISTRICT 163
01/28/2017 , 12:00 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  DISTRICT 163
01/31/2017 , 4:00 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
DISTRICT 163
01/28/2017 , 1:15 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  DISTRICT 163
01/30/2017 , 4:45 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
DISTRICT 163
01/28/2017 , 2:30 PM
215 WILSON STREET, PARK FOREST   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 2
Host: Phoenix Coolidge
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Coolidge Middle School
01/30/2017 , 4:00 PM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Coolidge Middle School
01/28/2017 , 9:00 AM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Coolidge Middle School
01/31/2017 , 4:00 PM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Coolidge Middle School
01/28/2017 , 10:15 AM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Coolidge Middle School
01/30/2017 , 5:15 PM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Coolidge Middle School
01/28/2017 , 11:30 AM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 3
Host: Mokena
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mokena Junior High School
01/28/2017 , 1:00 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mokena Junior High School
01/28/2017 , 10:00 AM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Mokena Junior High School
01/31/2017 , 4:00 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Mokena Junior High School
01/28/2017 , 2:15 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Mokena Junior High School
01/28/2017 , 11:15 AM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 4
Host: New Lenox Martino
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Martino Junior High
01/30/2017 , 4:00 PM
713 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Martino Junior High
01/28/2017 , 10:00 AM
713 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Martino Junior High
02/02/2017 , 5:00 PM
713 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Martino Junior High
01/30/2017 , 5:15 PM
713 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Martino Junior High
01/28/2017 , 11:15 AM
713 East Joliet HWY, New Lenox   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 5
Host: Bolingbrook Humphrey
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Humphrey Middle School
01/30/2017 , 4:30 PM
777 Falconridge Way, Bolingbrook   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Humphrey Middle School
01/28/2017 , 10:00 AM
777 Falconridge Way, Bolingbrook   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Humphrey Middle School
01/31/2017 , 4:30 PM
777 Falconridge Way, Bolingbrook   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Humphrey Middle School
01/28/2017 , 11:15 AM
777 Falconridge Way, Bolingbrook   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Humphrey Middle School
01/30/2017 , 5:15 PM
777 Falconridge Way, Bolingbrook   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Humphrey Middle School
01/28/2017 , 12:30 PM
777 Falconridge Way, Bolingbrook   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 6
Host: Romeoville Lukancic
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Lukancic Middle School
01/28/2017 , 6:00 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Lukancic Middle School
01/28/2017 , 10:00 AM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Lukancic Middle School
01/30/2017 , 4:15 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Luckancic Middle School
01/28/2017 , 11:30 AM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Lukancic Middle School
01/28/2017 , 7:15 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Lukancic Middle School
01/28/2017 , 1:00 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 7
Host: Rockford Kennedy
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Kennedy Middle School
01/31/2017 , 5:30 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Kennedy Middle School
01/28/2017 , 12:00 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Kennedy Middle School
02/02/2017 , 6:00 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Kennedy Middle School
01/28/2017 , 1:15 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Kennedy Middle School
01/31/2017 , 6:45 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Kennedy Middle School
01/28/2017 , 2:30 PM
520 N. Pierpont Ave, Rockford   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 8
Host: Ottawa Shepherd
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Shepherd Middle School
1/30/2017 , 5:00 PM
701 E. McKinley Road, Ottawa, IL 6130   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Shepherd Middle School
1/28/2017 , 10:00 AM
701 E. McKinley Road, Ottawa, IL 61350   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Shepherd Middle School
2/2/2017 , 5:00 PM
701 E. McKinley Road, Ottawa, IL 61350   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Shepherd Middle School
1/30/2017 , 6:15 PM
701 E. McKinley Road, Ottawa, IL 61350   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Shepherd Middle School
1/28/2017 , 11:15 AM
701 E. McKinley Road , Ottawa, IL 61350   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 9
Host: Bourbonnais UGC
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Bourbonnais Upper Grade Center
01/31/2017 , 5:00 PM
200 W. John Casey Rd., Bourbonnais   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Bourbonnais Upper Grade Center
01/28/2017 , 9:00 AM
200 W. John Casey Rd., Bourbonnais   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Bourbonnais Upper Grade Center
02/02/2017 , 5:00 PM
200 W. John Casey Rd., Bourbonnais   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Bourbonnais Upper Grade Center
01/31/2017 , 6:30 PM
200 W. John Casey Rd., Bourbonnais   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Bourbonnais Upper Grade Center
01/28/2017 , 10:30 AM
200 W. John Casey Rd., Bourbonnais   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 10
Host: Rantoul Eater
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Main Gym - Eater Junior High School
01/30/2017 , 5:15 PM
400 E. Wabash, Rantoul   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Main Gym - Eater Junior High School
01/28/2017 , 9:00 AM
400 E. Wabash, Rantoul   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Main Gym - Eater Junior High School
02/02/2017 , 6:00 PM
400 E. Wabash, Rantoul   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Main Gym - Eater Junior High School
01/28/2017 , 10:15 AM
400 E. Wabash, Rantoul   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Main Gym - Eater Junior High School
01/30/2017 , 6:45 PM
400 E. Wabash, Rantoul   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Main Gym - Eater Junior High School
01/28/2017 , 11:30 AM
400 E. Wabash, Rantoul   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 11
Host: Washington Central
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Washington Central
01/31/2017 , 4:30 PM
1301 Eagle Avenue, Washington   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Washington Central
01/28/2017 , 10:00 AM
1301 Eagle Avenue, Washington   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Washington Central
02/02/2017 , 4:30 PM
1301 Eagle Avenue, Washington   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Washington Central
01/28/2017 , 11:15 AM
1301 Eagle Avenue, Washington   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Washington Central
01/31/2017 , 5:45 PM
1301 Eagle Avenue, Washington   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Washington Central
01/28/2017 , 12:30 PM
1301 Eagle Avenue, Washington   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 12
Host: Dunlap MS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Dunlap Middle School
01/30/2017 , 4:30 PM
5200 W. Cedar Hills Drive, Dunlap   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Dunlap Middle School
01/28/2017 , 10:00 AM
5200 W. Cedar Hills Drive, Dunlap   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Dunlap Middle School
01/31/2017 , 5:00 PM
5200 W. Cedar Hills Drive, Dunlap   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Dunlap Middle School
01/28/2017 , 11:15 AM
5200 W. Cedar Hills Drive, Dunlap   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Dunlap Middle School
01/30/2017 , 5:45 PM
5200 W. Cedar Hills Drive, Dunlap   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Dunlap Middle School
01/28/2017 , 12:30 PM
5200 W. Cedar Hills Drive, Dunlap   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 13
Host: Effingham JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Effingham Junior High School
01/30/2017 , 6:00 PM
600 S. Henrietta Street, Effingham   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Effingham Junior High School
01/28/2017 , 10:00 AM
600 S. Henrietta Street, Effingham   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Effingham Junior High School
01/31/2017 , 6:00 PM
600 S. Henrietta Street, Effingham   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Effingham Junior High School
01/28/2017 , 11:00 AM
600 S. Henrietta Street, Effingham   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Effingham Junior High School
01/30/2017 , 7:00 PM
600 S. Henrietta Street, Effingham   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Effingham Junior High School
01/28/2017 , 12:00 PM
600 S. Henrietta Street, Effingham   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 14
Host: Springfield Grant
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Springfield Grant Middle School
01/31/2017 , 5:30 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Springfield Grant Middle School
01/28/2017 , 10:00 AM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Springfield Grant Middle School
02/02/2017 , 6:00 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Springfield Grant Middle School
01/28/2017 , 11:30 AM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Springfield Grant Middle School
01/31/2017 , 7:00 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Springfield Grant Middle School
01/28/2017 , 1:00 PM
1800 W. Monroe, Sprinfield   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 15
Host: Bethalto Trimpe
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Trimpe Middle School
01/30/2017 , 4:00 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Trimpe Middle School
01/28/2017 , 10:00 AM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Trimpe Middle School
02/02/2017 , 4:30 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Trimpe Middle School
01/30/2017 , 5:15 PM
910 2nd Street , Bethalto   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Trimpe Middle School
01/28/2017 , 11:15 AM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 16
Host: Edwardsville Liberty
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Liberty Middle School
01/28/2017 , 11:30 AM
1 District Drive, Edwardsville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Liberty Middle School
01/28/2017 , 8:30 AM
1 District Drive, Edwardsville   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Liberty Middle School
01/30/2017 , 4:00 PM
1 District Drive, Edwardsville   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Liberty Middle School
01/28/2017 , 12:45 PM
1 District Drive, Edwardsville   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Liberty Middle School
01/28/2017 , 9:45 AM
1 District Drive, Edwardsville   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association