IESA Boys Basketball
2017 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Host: Ottawa Marquette
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette46     
  01/30/2017  
Lockport Fairmont (4th Seed)40    Lockport Fairmont27 
01/28/2017   
Riverdale Patton (5th Seed)27  OTTAWA MARQUETTE54 
  02/02/2017  
Ottawa Deer Park (2nd Seed)       Ottawa Deer Park24 
  
BYE Ottawa Deer Park38 
  01/30/2017  
Marseilles Milton Pope (3rd Seed)   Marseilles Milton Pope27 
  
BYE
Class 8-1A Regional 2
Host: Ottawa Wallace
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic39     
  01/31/2017  
Utica Waltham North (4th Seed)27    Oglesby Holy Family13 
01/30/2017   
Oglesby Holy Family (5th Seed)33  LaSalle Trinity Catholic25 
  02/02/2017  
Ottawa Wallace (2nd Seed)       OTTAWA WALLACE44 
  
BYE Ottawa Wallace43 
  01/31/2017  
Mendota Holy Cross (3rd Seed)42    Mendota Holy Cross22 
01/30/2017   
Peru Catholic (6th Seed)40 
Class 8-1A Regional 3
Host: Saunemin
Saunemin (1st Seed)    
 
BYE Saunemin50     
  01/31/2017  
Hopkins Park Lorenzo Smith (4th Seed)44    Hopkins Park Lorenzo Smith44 
01/30/2017   
Odell (5th Seed)17  Saunemin31 
  02/02/2017  
Donovan (2nd Seed)       PIPER CITY TRI-POINT36 
  
BYE Donovan29 
  01/31/2017  
Piper City Tri-Point (3rd Seed)   Piper City Tri-Point47 
  
BYE
Class 8-1A Regional 4
Host: Rantoul St. Malachy
Rossville-Alvin (1st Seed)    
 
BYE Rossville-Alvin24     
  01/30/2017  
Cissna Park (4th Seed)39    Cissna Park32 
01/28/2017   
Potomac (5th Seed)26  CISSNA PARK40 
  02/02/2017  
Buckley St. John's (2nd Seed)48        Gifford16 
01/28/2017   
Rantoul St. Malachy (7th Seed)37  Buckley St. John's33 
  01/30/2017  
Gifford (3rd Seed)37    Gifford37 
01/28/2017   
Crescent City (6th Seed)16 
Class 8-1A Regional 5
Host: Pontiac St. Mary's
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's57     
  01/30/2017  
Grand Ridge (4th Seed)25    Cornell16 
01/28/2017   
Cornell (5th Seed)34  PONTIAC ST. MARY'S40 
  01/31/2017  
Flanagan (2nd Seed)       Flanagan12 
  
BYE Flanagan47 
  01/30/2017  
Ransom (3rd Seed)45    Ransom31 
01/28/2017   
Tonica (6th Seed)40 
Class 8-1A Regional 6
Host: Bloomington Cornerstone
Bloomington Cornerstone (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Cornerstone41     
  01/31/2017  
Bloomington St. Mary's (4th Seed)26    Washington St. Patrick30 
01/28/2017   
Washington St. Patrick (5th Seed)36  BLOOMINGTON CORNERSTONE35 
  02/02/2017  
Lowpoint-Washburn (2nd Seed)       Lowpoint-Washburn26 
  
BYE Lowpoint-Washburn39 
  01/31/2017  
Normal Calvary (3rd Seed)54    Normal Calvary31 
01/28/2017   
Metamora St. Mary's (6th Seed)19 
Class 8-1A Regional 7
Host: Bartonville GS
Morton Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Morton Blessed Sacrament43     
  01/28/2017  
East Peoria Robein (4th Seed)55    East Peoria Robein45 
01/28/2017   
Pekin St. Joseph (5th Seed)16  East Peoria Robein28 
  01/30/2017  
Bartonville Monroe (2nd Seed)       BARTONVILLE MONROE45 
  
BYE Bartonville Monroe37 
  01/28/2017  
Bartonville GS (3rd Seed)   Bartonville GS34 
  
BYE
Class 8-1A Regional 8
Host: Greenview
Lincoln Carroll Catholic (1st Seed)    
 
BYE Lincoln Carroll Catholic45     
  01/30/2017  
Greenview (4th Seed)33    Greenview36 
01/28/2017   
Hartsburg-Emden (5th Seed)30  LINCOLN CARROLL CATHOLIC41 
  02/02/2017  
Delavan (2nd Seed)       Delavan21 
  
BYE Delavan34 
  01/30/2017  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (3rd Seed)47    Lincoln West Lincoln-Broadwell27 
01/28/2017   
Lincoln Chester-East Lincoln (6th Seed)18 
Class 8-1A Regional 9
Host: Peoria Limestone Walters
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters50     
  01/30/2017  
Peoria St. Jude (4th Seed)44    Peoria St. Jude21 
01/28/2017   
Peoria Academy (5th Seed)29  PEORIA LIMESTONE WALTERS48 
  01/31/2017  
Peoria St. Mark (2nd Seed)60        Peoria St. Mark22 
01/28/2017   
Peoria Holy Family (7th Seed)13  Peoria St. Mark32 
  01/30/2017  
Peoria Hollis (3rd Seed)54    Peoria Hollis29 
01/28/2017   
Spring Bay Riverview (6th Seed)26 
Class 8-1A Regional 10
Host: Monmouth ICS
Woodhull AlWood (1st Seed)    
 
BYE Woodhull AlWood50     
  01/30/2017  
Annawan (4th Seed)48    Annawan29 
01/28/2017   
London Mills Valley (5th Seed)33  Woodhull AlWood28 
  02/02/2017  
Monmouth ICS (2nd Seed)       MONMOUTH ICS43 
  
BYE Monmouth ICS45 
  01/30/2017  
Carthage (3rd Seed)55    Carthage38 
01/28/2017   
Williamsfield (6th Seed)38 
Class 8-1A Regional 11
Host: Danville Schlarman
Chrisman Scottland (1st Seed)    
 
BYE Chrisman Scottland42     
  01/31/2017  
Hume Shiloh (4th Seed)29    Royal Prairieview Ogden30 
01/28/2017   
Royal Prairieview Ogden (5th Seed)38  Chrisman Scottland36 
  02/02/2017  
Danville Schlarman (2nd Seed)44        DANVILLE SCHLARMAN38 
01/28/2017   
Thomasboro (7th Seed)37  Danville Schlarman33 
  01/31/2017  
Urbana University (3rd Seed)55    Urbana University29 
01/28/2017   
Philo St. Thomas (6th Seed)23 
Class 8-1A Regional 12
Host: Champaign Next Generation
Decatur Our Lady of Lourdes (1st Seed)    
 
BYE Decatur Our Lady of Lourdes64     
  01/30/2017  
Champaign Holy Cross (4th Seed)56    Champaign Holy Cross23 
01/28/2017   
Bement (5th Seed)40  DECATUR OUR LADY OF LOURDES55 
  01/31/2017  
Champaign Next Generation (2nd Seed)44        Champaign Next Generation14 
01/28/2017   
DeLand-Weldon (7th Seed) Champaign Next Generation41 
  01/30/2017  
Decatur Garfield Montessori (3rd Seed)54    Decatur Garfield Montessori33 
01/28/2017   
Decatur Lutheran (6th Seed)23 
Class 8-1A Regional 13
Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's52     
  01/30/2017  
Effingham Sacred Heart (4th Seed)53    Effingham Sacred Heart22 
01/28/2017   
Newton St. Thomas (5th Seed)26  SIGEL ST. MICHAEL'S41 
  01/31/2017  
Dieterich (2nd Seed)62        Dieterich23 
01/28/2017   
Windsor (7th Seed)24  Dieterich62 
  01/30/2017  
Martinsville (3rd Seed)48    Martinsville43 
01/28/2017   
Stewardson-Strasburg (6th Seed)20 
Class 8-1A Regional 14
Host: Mulberry Grove JHS
Mt. Olive (1st Seed)    
 
BYE Mt. Olive24     
  01/31/2017  
Sorento (4th Seed)27    Sorento
01/28/2017   
Mulberry Grove JHS (5th Seed)25  Mt. Olive30 
  02/02/2017  
Pocahontas (2nd Seed)       PANA SACRED HEART37 
  
BYE Pocahontas29 
  01/31/2017  
Pana Sacred Heart (3rd Seed)42    Pana Sacred Heart44 
01/28/2017   
Lovejoy (6th Seed)28 
Class 8-1A Regional 15
Host: Virginia
Franklin (1st Seed)    
 
BYE Franklin37     
  01/30/2017  
Springfield Little Flower (4th Seed)40    Springfield Little Flower24 
01/28/2017   
Springfield Calvary (5th Seed)28  Franklin31 
  01/31/2017  
Virginia (2nd Seed)       VIRGINIA41 
  
BYE Virginia37 
  01/30/2017  
Waverly (3rd Seed)42    Waverly35 
01/28/2017   
Springfield Christian (6th Seed)25 
Class 8-1A Regional 16
Host: Carrollton St. John
Hardin Calhoun (1st Seed)    
 
BYE Hardin Calhoun45     
  01/31/2017  
Jacksonville Our Saviour (4th Seed)38    Jacksonville Our Saviour30 
01/28/2017   
Bluffs (5th Seed)13  Hardin Calhoun31 
  02/02/2017 - OT  
Griggsville-Perry (2nd Seed)48        GRIGGSVILLE-PERRY35 
01/30/2017   
Pleasant Hill (7th Seed)10  Griggsville-Perry32 
  01/31/2017  
Brussels (3rd Seed)28    Brussels27 
01/30/2017   
Carrollton St. John (6th Seed)22 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association