IESA Boys Basketball
 

8th Grade Class 1A State Tournament
@ Macon Meridian High School
2019 8th Grade Class 1A Champion
Ashland A-C Central
First Round
  Washington St. Patrick (22-2)
Victor  Springfield Little Flower (22-5)
39
65
F
INFO
  Ransom (20-2)
Victor  Peoria Hollis (19-1)
22
35
F
INFO
Victor  Ashland A-C Central (25-1)
  Rantoul St. Malachy (25-1)
48
22
F
INFO
  Stewardson-Strasburg (24-1)
Victor  Ottawa Marquette (18-3)
28
41
F
INFO
Semifinals
  Springfield Little Flower (23-5)
Victor  Peoria Hollis (20-1)
42
51
F
INFO
Victor  Ashland A-C Central (26-1)
  Ottawa Marquette (19-3)
43
38
F
INFO
Third Place
Victor  Springfield Little Flower (23-6)
  Ottawa Marquette (19-4)
56
46
F
INFO
State Championship
  Peoria Hollis (21-1)
Victor  Ashland A-C Central (27-1)
30
35
F
INFO
Final Win/Loss Records
1 Ashland A-C Central (28-1)
2 Peoria Hollis (21-2)
3 Springfield Little Flower (24-6)
4 Ottawa Marquette (19-5)
Washington St. Patrick (22-3)
Ransom (20-3)
Rantoul St. Malachy (25-2)
Stewardson-Strasburg (24-2)
 
 

8th Grade Class 2A State Tournament
@ Mt. Pulaski HS
2019 8th Grade Class 2A Champion
Decatur Robertson
First Round
  Elmwood (22-4)
Victor  Mt. Sterling Brown County (23-2)
42
50
F
INFO
Victor  Decatur Robertson (18-3)
  Casey-Westfield (23-2)
63
29
F
INFO
Victor  Springfield Christ the King (26-1)
  Peoria Christian (24-2)
43
38
F
INFO
Victor  Dwight (18-3)
  Champaign St. Matthew (20-6)
30
26
F
INFO
Semifinals
  Mt. Sterling Brown County (24-2)
Victor  Decatur Robertson (19-3)
23
71
F
INFO
Victor  Springfield Christ the King (27-1)
  Dwight (19-3)
62
31
F
INFO
Third Place
Victor  Mt. Sterling Brown County (24-3)
  Dwight (19-4)
44
38
F
INFO
State Championship
Victor  Decatur Robertson (20-3)
  Springfield Christ the King (28-1)
51
43
F
INFO
Final Win/Loss Records
1 Decatur Robertson (21-3)
2 Springfield Christ the King (28-2)
3 Mt. Sterling Brown County (25-3)
4 Dwight (19-5)
Elmwood (22-5)
Casey-Westfield (23-3)
Peoria Christian (24-3)
Champaign St. Matthew (20-7)
 
 

8th Grade Class 3A State Tournament
@ Tolono Unity JHS
2019 8th Grade Class 3A Champion
Teutopolis
First Round
  Washington Central (21-3)
Victor  Williamsville (25-1)
33
41
F
INFO
  Kankakee Bishop McNamara (21-2)
Victor  Teutopolis (23-3)
27
52
F
INFO
Victor  Vandalia (22-2)
  Glenwood Brookwood (13-6)
49
41
F
INFO
Victor  Dunlap Valley MS (21-3)
  St. Joseph (21-2)
41
36
F
INFO
Semifinals
  Williamsville (26-1)
Victor  Teutopolis (24-3)
27
44
F
INFO
  Vandalia (23-2)
Victor  Dunlap Valley MS (22-3)
48
68
F
INFO
Third Place
Victor  Williamsville (26-2)
  Vandalia (23-3)
52
45
F
INFO
State Championship
Victor  Teutopolis (25-3)
  Dunlap Valley MS (23-3)
53
27
F
INFO
Final Win/Loss Records
1 Teutopolis (26-3)
2 Dunlap Valley MS (23-4)
3 Williamsville (27-2)
4 Vandalia (23-4)
Washington Central (21-4)
Kankakee Bishop McNamara (21-3)
Glenwood Brookwood (13-7)
St. Joseph (21-3)
 
 

8th Grade Class 4A State Tournament
@ Urbana MS
2019 8th Grade Class 4A Champion
Springfield Grant
First Round
Victor  Matteson Colin Powell (26-1)
  Macomb (20-1)
67
41
F
INFO
Victor  Springfield Grant (25-1)
  Bolingbrook Jane Addams (25-3)
59
39
F
INFO
Victor  East St. Louis Clark (23-2)
  Mokena (24-2)
49
37
F
INFO
Victor  Algonquin Heineman (22-0)
  Bourbonnais UGC (19-3)
42
40
F
INFO
Semifinals
  Matteson Colin Powell (27-1)
Victor  Springfield Grant (26-1)
49
52
F
INFO
Victor  East St. Louis Clark (24-2)
  Algonquin Heineman (23-0)
63
32
F
INFO
Third Place
Victor  Matteson Colin Powell (27-2)
  Algonquin Heineman (23-1)
67
55
F
INFO
State Championship
Victor  Springfield Grant (27-1)
  East St. Louis Clark (25-2)
58
32
F
INFO
Final Win/Loss Records
1 Springfield Grant (28-1)
2 East St. Louis Clark (25-3)
3 Matteson Colin Powell (28-2)
4 Algonquin Heineman (23-2)
Macomb (20-2)
Bolingbrook Jane Addams (25-4)
Mokena (24-3)
Bourbonnais UGC (19-4)