IESA Boys Wrestling
2018 Regional Assignments
IF YOU ARE INTERESTED IN HOSTING A REGIONAL OR SECTIONAL THAT HAS NOT BEEN ASSIGNED,
PLEASE CONTACT THE IESA OFFICE AT (309) 829-0114.
Registered Participants: 175
Regional Dates: Saturday, February 24, 2018
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional A
@ Wharton Field House
Host: Moline Wilson
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ Wharton Field House , 1800 20th Ave, Moline   Map
Please call 309-781-4879 (Todd Thompson) with any questions
Regional 1 @ Port Byron Riverdale  
Geneseo MS   
Joy Mercer County   
Moline John Deere   
Moline Wilson    (Coed)
Orion   
Port Byron Riverdale   
Rock Island Edison   
Rock Island Washington   
Sherrard JHS   
Taylor Ridge Rockridge   
 
Regional 2 @ Morrison JHS  
Dixon Reagan    (Coed)
Erie    (Co-op)
Freeport Carl Sandburg    (Co-op)
Fulton River Bend   
Kewanee Central   
Morrison JHS   
Mt. Carroll West Carroll    (Co-op)
Princeton Logan   
Rock Falls    (Co-op)
Sterling Challand    (Co-op)
 
Sectional B
@ Antioch
Host: Antioch
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ Antioch
Regional 3 @ Rockford Flinn  
Harvard JHS   
Johnsburg JHS   
McHenry MS   
McHenry Parkland   
Richmond Nippersink   
Rockford Flinn    (Coed)
Rockford Lincoln   
Rockford Lutheran   
Winnebago   
Woodstock Creekside   
Woodstock Northwood    (Coed)
 
Regional 4 @ Round Lake Magee  
Antioch   
Beach Park   
Fox Lake Stanton   
Grayslake    (Co-op)
Gurnee Viking   
Gurnee Woodland   
Ingleside Big Hollow   
Lake Villa Palombi   
Lindenhurst Millburn MS   
Round Lake Magee    (Coed)
Round Lake MS   
Zion Central   
 
Sectional C
@ DeKalb Huntley
Host: DeKalb Huntley
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ DeKalb Huntley
Regional 5 @ DeKalb Huntley  
Burlington Central    (Coed)
DeKalb Huntley    (Co-op)
Genoa Kingston   
Glen Ellyn Hadley   
Glendale Heights Glenside   
Lisle   
Pingree Grove Cambridge Lakes   
Plano   
Sandwich    (Coed)
Yorkville   
 
Regional 6 @ Long Grove Woodlawn  
Algonquin Heineman   
Barrington Prairie   
Barrington Station   
Buffalo Grove Twin Groves    (Coed)
Cary    (Coed)
Island Lake Matthews   
Lake in the Hills Marlowe   
Lake Zurich North   
Lake Zurich South   
Long Grove Woodlawn   
Wauconda   
 
Sectional D
@ Vernon Hills Hawthorn South
Host: Vernon Hills Hawthorn South
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ Vernon Hills Hawthorn South
Regional 7 @ Lake Forest Deer Path  
Deerfield Caruso   
Deerfield Shepard   
Green Oaks Oak Grove   
Highland Park Northwood    (Co-op)
Lake Forest Deer Path    (Co-op)
Libertyville Highland MS    (Coed)
Lincolnshire Daniel Wright   
Mundelein Carl Sandburg   
Mundelein West Oak    (Co-op)
Vernon Hills Hawthorn North   
Vernon Hills Hawthorn South    (Coed)
 
Regional 8 @ Wilmette JHS  
Arlington Heights Thomas    (Coed)
Buffalo Grove Aptakisic    (Coed)
Buffalo Grove Cooper   
Mt. Prospect Lincoln    (Coed)
Mt. Prospect River Trails   
Northbrook Maple    (Co-op)
Prospect Heights MacArthur    (Co-op)
Wheeling Holmes   
Wheeling London   
Wilmette JHS   
 




IESA Boys Wrestling 2018 Regional Assignments
Sectional E
@ Woodridge Jefferson
Host: Woodridge Jefferson
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ Woodridge Jefferson
Regional 9 @ Darien Eisenhower  
Bolingbrook Brooks   
Bolingbrook Humphrey    (Coed)
Bolingbrook Jane Addams    (Coed)
Burr Ridge Gower   
Burr Ridge MS   
Darien Eisenhower   
Homer Glen Homer   
La Grange Gurrie   
Lemont Old Quarry   
Romeoville Lukancic    (Co-op)
Willowbrook Westview Hills   
Woodridge Jefferson    (Coed)
 
Regional 10 @ Lincoln-Way West High School   Map
9:00 AM
Channahon   
Country Club Hills Southwood   
Crest Hill Richland   
Frankfort Hickory Creek   
Glenwood Brookwood    (Coed)
Joliet Gompers    (Co-op) (Coed)
Joliet Hufford    (Co-op) (Coed)
Minooka   
New Lenox Liberty    (Co-op) (Coed)
Peotone   
Shorewood Troy   
 
Sectional F
@ East Peoria Central
Host: East Peoria Central
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ East Peoria Central
Regional 11
Bradley Central    (Co-op) (Coed)
Braidwood Reed-Custer    (Coed)
Clifton Nash    (Co-op)
Coal City    (Coed)
Dwight    (Co-op)
Herscher Limestone   
Manteno   
Marseilles ES   
Morris Shabbona    (Co-op)
Ottawa Shepherd   
Seneca    (Co-op)
Wilmington    (Co-op)
 
Regional 12 @ Eureka  
East Peoria Central    (Coed)
El Paso-Gridley   
Eureka   
Forrest Prairie Central    (Coed)
Glasford Illini Bluffs   
Mackinaw Dee-Mack    (Coed)
Morton JHS   
Peoria St. Philomena    (Co-op)
Pontiac JHS    (Coed)
Stanford Olympia   
Tremont   
 
Sectional G
@ TBD
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ TBD
Regional 13 @ Normal Parkside  
Bloomington Evans   
Bloomington JHS   
Colfax Ridgeview    (Co-op)
Gibson City GCMS    (Co-op)
Heyworth   
LeRoy    (Co-op)
Lincoln JHS    (Co-op)
Normal Chiddix   
Normal Kingsley   
Normal Parkside   
 
Regional 14
Champaign Edison    (Co-op)
Clinton    (Coed)
Decatur Robertson   
Lawrenceville Parkview    (Co-op) (Coed)
Mahomet-Seymour   
Mattoon   
Mattoon St. John's   
Monticello   
Mt. Zion    (Coed)
Shelbyville Moulton   
Warrensburg-Latham   
 
Sectional H
@ Jacksonville MS
Host: Jacksonville MS
Saturday, March 3, 2018  9:00 AM
@ Jacksonville MS
Regional 15 @ Macomb  
Beardstown MS    (Co-op)
Camp Point Central    (Co-op)
Canton Ingersoll    (Co-op) (Coed)
Havana   
Jacksonville MS    (Coed)
Knoxville JHS   
Macomb   
Monmouth-Roseville JHS   
Pittsfield Pikeland   
Quincy   
 
Regional 16 @ Litchfield  
Alton    (Coed)
Auburn JHS at Divernon   
Cahokia Wirth   
Chatham Glenwood    (Coed)
Litchfield    (Coed)
Mascoutah   
Petersburg PORTA JHS    (Co-op)
Rochester   
Roxana    (Coed)
Springfield St. Agnes    (Co-op)
Taylorville JHS   
 


Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association