IESA Cross-Country 2017 Class 1A Sectional Assignments
Registered Participants: 375   -   1A/2A/3A Enrollment Split: 140/397
Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional A
@ Melas Park
Host: Buffalo Grove St. Mary
Date: Saturday, October 7, 2017
Antioch Emmons   
Arlington Heights Our Lady of the Wayside   
Arlington Heights St. James   
Barrington St. Anne   
Buffalo Grove St. Mary   
Fox River Grove   
Grayslake Prairie Crossing   
Grayslake St. Gilbert   
Lake Zurich St. Francis deSales   
Palatine Quest   
Palatine St. Theresa   
Palatine St. Thomas   
Wadsworth St. Patrick   
Wauconda Frassati   
 
Sectional B
@ Midlothian Meadows Forest Preserve
Host: Chicago Old St. Mary's
Date: Saturday, October 7, 2017
Chicago Alphonsus   
Chicago Hawthorne   
Chicago Old St. Mary's   
Chicago Our Lady of Mt. Carmel Academy   
Chicago Queen of All Saints   
Chicago Queen of Angels   
Chicago St. Andrew   
Chicago St. Benedict   
Chicago St. Clement   
Chicago St. Eugene   
Chicago St. Helen   
Chicago St. Josaphat   
Chicago St. Juliana   
Chicago St. Nicholas   
Wilmette St. Francis   
 
Sectional C
@ Westmont High School
Host: Clarendon Hills Notre Dame
Date: Saturday, October 7, 2017
Bourbonnais St. George   
Bourbonnais St. Paul's   
Clarendon Hills Notre Dame   
Downers Grove St. Mary Gostyn   
Hazel Crest Jesse White   
Joliet St. Paul   
Joliet St. Raymond   
La Grange St. Francis   
Lisle St. Joan of Arc   
Markham Obama   
Orland Hills Bernardin   
River Forest St. Luke   
 
Sectional D
@ Harvest Christian Academy
Host: Elgin Harvest Christian
Date: Saturday, October 7, 2017
Aurora Christian   
Dixon St. Mary's    (Co-op)
Elgin Harvest Christian   
Geneva St. Peter   
Hampshire St. Charles Borromeo   
Mt. Prospect St. Emily   
Mt. Prospect St. Raymond   
Pingree Grove Cambridge Lakes   
Sycamore St. Mary's   
 




IESA Cross-Country 2017 Class 1A Sectional Assignments
Sectional E
@ St. Thomas More
Host: Champaign St. Matthew
Date: Saturday, October 7, 2017
Bismarck-Henning   
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
Champaign St. Matthew   
Chrisman Scottland   
Crescent City    (Co-op)
Danville Schlarman   
Heyworth   
Philo St. Thomas   
Rossville-Alvin   
Urbana University   
 
Sectional F
@ Ewing Park 2
Host: Bloomington Corpus Christi
Date: Saturday, October 7, 2017
Bloomington Cornerstone   
Bloomington Corpus Christi   
Bloomington St. Mary's   
Delavan   
Mason City Illini Central   
Morton Blessed Sacrament   
Normal Epiphany   
Odell   
Ottawa Marquette   
Pekin St. Joseph   
Seneca   
South Pekin    (Co-op)
Spring Bay Riverview   
Washington St. Patrick   
 
Sectional G
@ Donovan Golf Course
Host: Peoria Heights St. Thomas
Date: Saturday, October 7, 2017
Brimfield   
Colona   
Elmwood   
Hampton   
Ladd    (Boys Only)
Marquette Heights Georgetowne   
Mossville   
Peoria Academy   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria St. Jude    (Co-op)
Peoria St. Philomena   
Peoria St. Vincent de Paul   
Princeville   
 
Sectional H
@ Crowder Park
Host: Findlay Okaw Valley
Date: Saturday, October 7, 2017
Casey-Westfield   
Cowden-Herrick    (Co-op)
Decatur Dennis   
Decatur Garfield Montessori   
Decatur Hope   
Decatur Johns Hill   
Decatur Our Lady of Lourdes    (Co-op)
Effingham St. Anthony    (Co-op)
Findlay Okaw Valley   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Mattoon St. John's   
Oakland Lake Crest    (Co-op)
Villa Grove   
 
Sectional I
@ Liberty Cross Country Course at Uhland Acres
Host: Liberty
Date: Saturday, October 7, 2017
Bushnell-Prairie City   
Carrollton GS    (Co-op)
Carthage   
Dallas City    (Co-op)
Franklin    (Co-op)
Jacksonville Our Saviour   
Lewistown Central   
Liberty   
Mendon Unity   
Springfield Christ the King    (Co-op)
Springfield Christian   
Springfield St. Aloysius   
White Hall North Greene