IESA Cross-Country
2018 Class 1A Sectional Assignments
Registered Participants: 396   -   1A/2A/3A Enrollment Split: 129/398
Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional A
@ Deer Grove Forest Preserve East
Host: Buffalo Grove St. Mary
Date: Saturday, October 6, 2018
Antioch Emmons   
Arlington Heights Our Lady of the Wayside   
Arlington Heights St. James   
Barrington St. Anne   
Buffalo Grove St. Mary   
Fox River Grove   
Grayslake Prairie Crossing   
Grayslake St. Gilbert   
Hampshire St. Charles Borromeo   
Lake Zurich St. Francis deSales   
Mt. Prospect St. Emily   
Mt. Prospect St. Raymond   
Palatine Quest   
Palatine St. Theresa   
Palatine St. Thomas   
Pingree Grove Cambridge Lakes   
Wadsworth St. Patrick   
 
Sectional B
@ Turtlehead Lake
Host: Chicago Old St. Mary's
Date: Saturday, October 6, 2018
Chicago Alphonsus   
Chicago Hawthorne   
Chicago ICSJ   
Chicago Northside   
Chicago Old St. Mary's   
Chicago Our Lady of Mt. Carmel Academy   
Chicago Queen of Angels   
Chicago St. Andrew   
Chicago St. Benedict   
Chicago St. Clement   
Chicago St. Eugene   
Chicago St. Helen   
Chicago St. Josaphat   
Chicago St. Juliana   
Chicago St. Nicholas   
Chicago St. Viator   
 
Sectional C
@ Westmont High School
Host: Clarendon Hills Notre Dame
Date: Saturday, October 6, 2018
Clarendon Hills Notre Dame   
Downers Grove St. Mary Gostyn   
Elgin Harvest Christian   
Geneva St. Peter   
Glen Ellyn St. Petronille   
La Grange St. Francis   
Lisle St. Joan of Arc   
Orland Hills Bernardin   
Orland Park St. Michael   
River Forest St. Luke   
Schaumburg Christian    (Girls Only)
Sycamore St. Mary's   
Westmont Holy Trinity   
Wheaton St. Michael   
 
Sectional D
@ Perry Farm
Host: Bourbonnais St. George
Date: Saturday, October 6, 2018
Bourbonnais St. George   
Bourbonnais St. Paul's   
Crescent City    (Co-op)
Crete Mother Teresa   
Hazel Crest Jesse White   
Joliet St. Paul   
Joliet St. Raymond   
Markham Obama   
Millbrook   
Odell    (Girls Only)
Ottawa Marquette   
Piper City Tri-Point   
Plainfield St. Mary   
Saunemin   
Seneca   
South Wilmington    (Co-op)
 




IESA Cross-Country 2018 Class 1A Sectional Assignments
Sectional E
@ Donovan Park
Host: Peoria St. Jude
Date: Saturday, October 6, 2018
Brimfield   
Colona   
Dixon St. Mary's    (Co-op)
Elmwood   
Hampton    (Boys Only)
Ladd    (Boys Only)
Marquette Heights Georgetowne    (Boys Only)
Pekin St. Joseph   
Peoria Academy   
Peoria Heights St. Thomas    (Girls Only)
Peoria St. Jude    (Co-op)
Peoria St. Philomena   
Peoria St. Vincent de Paul   
Princeville   
South Pekin    (Co-op)
Spring Bay Riverview   
Washington St. Patrick   
 
Sectional F
@ St. Thomas More High School
Host: Champaign St. Matthew
Date: Saturday, October 6, 2018
Bismarck-Henning   
Bloomington Cornerstone   
Bloomington Corpus Christi   
Bloomington St. Mary's   
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
Champaign St. Matthew   
Danville Schlarman    (Boys Only)
Delavan   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Morton Blessed Sacrament   
Normal Epiphany   
Philo St. Thomas   
Rantoul St. Malachy    (Girls Only)
Rossville-Alvin   
Urbana University   
 
Sectional G
@ Chrisman High/Jr. High School
Host: Chrisman Scottland
Date: Saturday, October 6, 2018
Bement    (Boys Only)
Casey-Westfield   
Chrisman Scottland   
Cowden-Herrick    (Co-op) (Boys Only)
Decatur Dennis   
Decatur Garfield Montessori    (Boys Only)
Decatur Hope   
Decatur Johns Hill   
Decatur Our Lady of Lourdes    (Co-op)
Effingham St. Anthony    (Co-op)
Findlay Okaw Valley   
Homer Heritage   
Mattoon St. John's   
Oakland Lake Crest    (Co-op)
Sidell Salt Fork   
Sigel St. Michael's   
Villa Grove   
 
Sectional H
@ Uhland Acres
Host: Liberty
Date: Saturday, October 6, 2018
Bushnell-Prairie City   
Carrollton GS    (Co-op)
Carthage   
Dallas City    (Co-op) (Boys Only)
Franklin    (Co-op)
Jacksonville Our Saviour   
Lewistown JHS   
Liberty   
Mendon Unity    (Boys Only)
Springfield Christ the King    (Co-op)
Springfield Christian   
White Hall North Greene    (Girls Only)
 

Class History

The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2012 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association