IESA Cross-Country
2019 Class 1A Sectional Assignments
Registered Participants: 402   -   1A/2A/3A Enrollment Split: 128/386
Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional A
@ Palatine St. Thomas     (Host Info)
Host: Palatine St. Thomas
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ Palatine St. Thomas
Antioch Emmons   
Antioch Grass Lake   
Arlington Heights Our Lady of the Wayside   
Arlington Heights St. James   
Barrington St. Anne   
Buffalo Grove St. Mary   
Fox River Grove   
Grayslake Prairie Crossing   
Grayslake St. Gilbert   
Lake Zurich St. Francis deSales   
Libertyville St. Joseph   
Mt. Prospect St. Emily   
Mt. Prospect St. Raymond   
Palatine Quest   
Palatine St. Theresa   
Palatine St. Thomas    (Host Info)
Wadsworth St. Patrick   
 
Sectional B
@ TBD     (Host Info)
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ TBD
Chicago Alphonsus   
Chicago ICSJ   
Chicago Lycee Francais   
Chicago Northside   
Chicago Old St. Mary's   
Chicago Our Lady of Mt. Carmel   
Chicago Queen of All Saints   
Chicago Queen of Angels   
Chicago St. Andrew   
Chicago St. Benedict   
Chicago St. Clement   
Chicago St. Eugene   
Chicago St. Helen   
Chicago St. Josaphat   
Chicago St. Juliana   
Chicago St. Matthias   
Chicago St. Viator   
Wilmette St. Francis   
 
Sectional C
@ Westmont High School     (Host Info)
Host: Clarendon Hills Notre Dame
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ Westmont High School , 909 Oakwood Drive, Westmont   Map
Clarendon Hills Notre Dame    (Host Info)
Downers Grove St. Mary Gostyn   
Elgin Harvest Christian   
Geneva St. Peter   
Glen Ellyn St. Petronille   
Hampshire St. Charles Borromeo   
Hinckley-Big Rock MS   
Hoffman Estates St. Hubert   
La Grange St. Francis   
Lisle St. Joan of Arc   
Lombard St. Pius X   
Pingree Grove Cambridge Lakes   
River Forest St. Luke   
Schaumburg Christian   
Sycamore St. Mary's   
Westmont Holy Trinity   
Wheaton St. Michael   
 
Sectional D
@ Kankakee Bishop McNamara     (Host Info)
Host: Kankakee Bishop McNamara
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ Kankakee Bishop McNamara
Bourbonnais St. George   
Bourbonnais St. Paul's   
Crete Mother Teresa   
Joliet St. Paul   
Joliet St. Raymond   
Joliet Union   
Kankakee Bishop McNamara    (Host Info)
Lockport St. Dennis   
Markham Obama   
Millbrook   
Odell    (Co-op)
Orland Hills Bernardin   
Orland Park St. Michael   
Ottawa Marquette   
Plainfield St. Mary   
Seneca   
South Wilmington    (Co-op)
 




IESA Cross-Country 2019 Class 1A Sectional Assignments
Sectional E
@ Maxwell Park     (Host Info)
Host: Bloomington Corpus Christi
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ Maxwell Park , Parkside Rd., Normal   Map
Directly North of Parkside Junior High School
Bloomington Cornerstone   
Bloomington Corpus Christi    (Host Info)
Bloomington St. Mary's   
Colona   
Dixon St. Mary's    (Co-op)
East Moline Northeast   
Ladd    (Boys Only)
Marquette Heights Georgetowne   
Morton Blessed Sacrament   
Normal Epiphany   
Peoria Academy   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria St. Jude   
Peoria St. Philomena   
Peoria St. Vincent de Paul   
Princeville   
Washington St. Patrick   
 
Sectional F
@ Champaign St. Matthew     (Host Info)
Host: Champaign St. Matthew
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ Champaign St. Matthew
Bement   
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
Champaign St. Matthew    (Host Info)
Chrisman Scottland   
Crescent City    (Co-op)
Danville Schlarman   
Homer Heritage   
Philo St. Thomas   
Piper City Tri-Point   
Rantoul St. Malachy    (Girls Only)
Rossville-Alvin   
Saunemin   
Urbana University   
Villa Grove   
 
Sectional G
@ Findlay Okaw Valley     (Host Info)
Host: Findlay Okaw Valley
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ Findlay Okaw Valley
Assumption Central A & M   
Casey-Westfield   
Cerro Gordo   
Cowden-Herrick    (Co-op)
Decatur Dennis   
Decatur Garfield Montessori   
Decatur Hope   
Decatur Johns Hill   
Decatur Our Lady of Lourdes    (Co-op)
Effingham St. Anthony    (Co-op)
Findlay Okaw Valley    (Host Info)
Lincoln West Lincoln-Broadwell    (Co-op)
Mattoon St. John's   
Sigel St. Michael's   
Springfield Christ the King    (Co-op)
Springfield Christian   
Taylorville VisionWay   
 
Sectional H
@ Liberty     (Host Info)
Host: Liberty
Saturday, October 12, 2019,  10:00 AM
@ Liberty
Brimfield   
Bushnell-Prairie City   
Carrollton GS    (Co-op)
Carthage   
Dallas City    (Co-op)
Delavan   
Elmwood   
Franklin    (Co-op)
Jacksonville Our Saviour   
Lewistown JHS   
Liberty    (Host Info)
Mendon Unity   
Pekin St. Joseph   
South Pekin    (Co-op)
White Hall North Greene    (Girls Only)
 

Class History

The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2012 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association