IESA Cross-Country
 

Boys Class 1A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2016 Class 1A Team Champion
Effingham St. Anthony
Top Teams
1 Effingham St. Anthony 117
2 Chicago St. Benedict 149
3 Princeville 201
4 Elmwood 207
5 Kankakee Bishop McNamara 213
6 Liberty 226
7 Urbana University 229
8 Dixon St. Mary's 297
9 Brimfield 304
10 Franklin 307
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Brian Dust
Effingham St. Anthony
8th 10:35.6
2 Kyle McGovern
Chicago St. Benedict
8th 10:38.2
3 Chase Provost
Kankakee Bishop McNamara
7th 10:38.5
4 Sawyer Madell
La Grange St. Francis
8th 10:49.6
5 Alex Dolcos
Urbana University
8th 10:51.1
6 Aryan Lalwani
Urbana University
8th 10:52.9
7 Jonathon Archer
Chicago St. Benedict
8th 10:57.6
8 Joey Drage
Fox River Grove
7th 10:59.5
9 Jack Rodi
Downers Grove St. Mary Gostyn
8th 11:02.0
10 Kennan Walsh
Effingham St. Anthony
8th 11:03.3
 
 

Girls Class 1A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2016 Class 1A Team Champion
Chicago Old St. Mary's
Top Teams
1 Chicago Old St. Mary's 81
2 Palatine St. Thomas 111
3 Philo St. Thomas 147
4 Kankakee Bishop McNamara 217
5 Champaign St. Matthew 236
6 Chicago St. Benedict 243
7 Springfield Christ the King 254
8 Fox River Grove 261
9 Peoria St. Philomena 278
10 Chicago St. Andrew 305
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Anne Marie Jordan
Palatine St. Thomas
8th 11:39.0
2 Audrey Jenkins
Seneca
7th 11:46.7
3 Bella Ramshaw
Champaign St. Matthew
7th 11:52.5
4 Danica Wrobel
Philo St. Thomas
6th 11:53.0
5 Lexi Affolter
Chicago St. Josaphat
8th 11:53.8
6 Olivia Syftestad
Chicago Old St. Mary's
8th 11:55.4
7 Angelle Wrobel
Philo St. Thomas
5th 11:58.5
8 Summer Cardenas
Chicago Old St. Mary's
8th 11:58.8
9 Eden Rainbolt
Kankakee Bishop McNamara
8th 11:59.1
10 Maria Stedwill
Peoria St. Jude
6th 11:59.3
 
 

Boys Class 2A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2016 Class 2A Team Champion
Chicago Latin School
Top Teams
1 Chicago Latin School 116
2 Dixon Reagan 167
3 Manhattan 167
4 Lockport Oak Prairie 168
5 El Paso-Gridley 179
6 Lindenhurst Millburn MS 202
7 Germantown Hills 214
8 Rockford Christian 235
9 Willowbrook Westview Hills 243
10 Dunlap MS 276
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Fiker Rosen
Quincy St. Peter
7th 10:04.4
2 Piyush Mekla
Willowbrook Westview Hills
8th 10:26.3
3 Andrew Rogers
Herscher Limestone
7th 10:39.3
4 Ben Laprad
Macomb
8th 10:44.8
5 Aidan Tseu
Lindenhurst Millburn MS
7th 10:48.4
6 Jarrett Cox
Tolono Unity
8th 10:51.2
7 Asa Smith
El Paso-Gridley
7th 10:51.9
8 John Blumeyer
Mackinaw Dee-Mack
8th 10:52.9
9 Jack Garrigus
Glenview Our Lady of Perpetual Help
8th 10:53.2
10 Ryder James
Paxton-Buckley-Loda
7th 10:53.4
 
 

Girls Class 2A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2016 Class 2A Team Champion
Dunlap MS
Top Teams
1 Dunlap MS 102
2 Dixon Reagan 115
3 Lindenhurst Millburn MS 134
4 Winnebago 138
5 Tolono Unity 142
6 Chicago Latin School 187
7 Lockport Oak Prairie 199
8 El Paso-Gridley 255
9 Washington Central 317
10 St. Joseph 330
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Marianne Mihas
Chicago Latin School
8th 11:15.8
2 Campbell Petersen
Dunlap MS
8th 11:18.7
3 Paige Stees
Dixon Reagan
8th 11:30.9
4 Aly Negovetich
Ingleside Big Hollow
7th 11:33.0
5 Ava Parekh
Chicago Latin School
7th 11:40.6
6 Jordyn Miller
Mundelein Carl Sandburg
7th 11:45.9
7 Natalia Martino
Winnebago
8th 11:45.9
8 Jadyn Jacobs
Washington Central
8th 11:48.6
9 Lauren Johnston
Rockton Stephen Mack
8th 11:56.3
10 Caroline Bachert
Tolono Unity
8th 11:58.0
 
 

Boys Class 3A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2016 Class 3A Team Champion
Chatham Glenwood
Top Teams
1 Chatham Glenwood 56
2 Minooka 124
3 Yorkville 127
4 Arlington Heights Thomas 184
5 Woodridge Jefferson 205
6 Barrington Prairie 228
7 Wilmette JHS 247
8 Batavia Rotolo 272
9 Geneseo MS 294
10 Lake in the Hills Marlowe 303
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Matthew Hargrave
Barrington Prairie
8th 10:32.5
2 Foster Baird
Bloomington Evans
8th 10:32.9
3 Cameron Smith
Chatham Glenwood
8th 10:35.9
4 Mason Engler
Minooka
8th 10:39.0
5 Landon Verenski
Chatham Glenwood
8th 10:39.6
6 Ivan Westcott
Yorkville
8th 10:41.2
7 Nick Kania
Lemont Old Quarry
8th 10:45.8
8 Cade Grimaldi
Yorkville
8th 10:47.9
9 Jack Gilboy
Lake Zurich South
8th 10:48.2
10 Ben Ryan
Oak Park Brooks
8th 10:49.8
 
 

Girls Class 3A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2016 Class 3A Team Champion
Minooka
Top Teams
1 Minooka 111
2 Yorkville 113
3 Batavia Rotolo 191
4 Barrington Station 195
5 Arlington Heights South 215
6 Chatham Glenwood 247
7 Normal Parkside 247
8 Homer Glen Homer 247
9 Evanston Haven 255
10 Mt. Zion 277
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Katrina Schlenker
Batavia Rotolo
7th 11:18.3
2 Alex Reinhart
Normal Parkside
6th 11:24.7
3 Helena Kleronomos
Yorkville
8th 11:33.5
4 Molly FitzPatrick
Barrington Station
8th 11:37.4
5 Hailey Simmons
Yorkville
8th 11:40.5
6 Taylor Yaklich
Normal Parkside
7th 11:40.8
7 Kaitlin Skeate
Bloomington JHS
8th 11:41.7
8 Sydnie Elder
Belvidere Central
8th 11:45.9
9 Anne Berquist
Barrington Prairie
8th 11:46.8
10 Madison Grubbs
Lake in the Hills Marlowe
7th 11:48.6