IESA Cross-Country
 

Boys Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 14, 2017
@ Maxwell Park, Normal
2017 Class 1A Team Champion
Palatine St. Thomas
2017 Individual Champions
Top Teams
1 Palatine St. Thomas 84
2 Chicago St. Benedict 148
3 Chicago Old St. Mary's 192
4 Princeville 201
5 Elgin Harvest Christian 225
6 Liberty 228
7 Brimfield 238
8 Urbana University 279
9 South Pekin 314
10 Pingree Grove Cambridge Lakes 323
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Adolfo Diaz
Palatine Quest
8th 10:43.4
2 Denver Hoerr
Princeville
8th 10:50.7
3 Andrew Jordan
Palatine St. Thomas
7th 10:54.8
4 Jack Rhyner
Chicago St. Benedict
7th 10:58.8
5 Thomas Harmon
Brimfield
8th 11:00.8
6 Johnny Blanchard
South Pekin
8th 11:01.1
7 Max Kersting
Springfield Christ the King
8th 11:01.2
8 Cannen Wolf
Liberty
8th 11:05.9
9 Carson Welsh
Elgin Harvest Christian
8th 11:13.1
10 Jacob Figler
Chicago Alphonsus
8th 11:13.3
 
 

Girls Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 14, 2017
@ Maxwell Park, Normal
2017 Class 1A Team Champion
Chicago St. Benedict
2017 Individual Champions
Top Teams
1 Chicago St. Benedict 101
2 Bloomington Corpus Christi 135
3 Peoria St. Jude 143
4 Palatine St. Thomas 160
5 Springfield Christ the King 191
6 Champaign St. Matthew 217
7 Chicago Old St. Mary's 236
8 Fox River Grove 238
9 Wadsworth St. Patrick 256
10 Elmwood 276
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Maria Stedwill
Peoria St. Jude
7th 11:42.7
2 Isabella Ramshaw
Champaign St. Matthew
8th 11:44.7
3 Audrey Jenkins
Seneca
8th 11:58.4
4 Sophia Keenan
Chicago St. Benedict
7th 12:02.5
5 Teagan Cover
Peoria St. Jude
8th 12:03.9
6 Morgan Mackie
Chicago Queen of All Saints
6th 12:05.7
7 Gabriella Moreman
Danville Schlarman
6th 12:09.2
8 Reese Crowley
Chicago Old St. Mary's
7th 12:11.7
9 Marygrace Hegberg
Arlington Heights Our Lady of the Wayside
8th 12:12.5
10 Madeline Andelbradt
Lisle St. Joan of Arc
8th 12:13.6
 
 

Boys Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 14, 2017
@ Maxwell Park, Normal
2017 Class 2A Team Champion
Chicago Latin School
2017 Individual Champions
Top Teams
1 Chicago Latin School 74
2 Lindenhurst Millburn MS 146
3 Green Oaks Oak Grove 167
4 Lockport Oak Prairie 181
5 Willowbrook Westview Hills 194
6 El Paso-Gridley 202
7 Dunlap Valley MS 225
8 Paxton-Buckley-Loda 264
9 Prospect Heights MacArthur 311
10 Manhattan 314
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Fiker Rosen
Quincy St. Peter
8th 9:43.3
2 Ryder James
Paxton-Buckley-Loda
8th 10:13.1
3 Chase Provost
Kankakee Bishop McNamara
8th 10:18.0
4 Andrew Rogers
Herscher Limestone
8th 10:20.6
5 Harry Wood Prince
Chicago Latin School
8th 10:25.7
6 Aiden Tomlinson
Genoa Kingston
8th 10:39.7
7 Asa Smith
El Paso-Gridley
8th 10:40.7
8 Brenden Max
Green Oaks Oak Grove
8th 10:44.7
9 Jack Bonavia
Rockford Marshall
8th 10:47.8
10 Sam Moore
Germantown Hills
8th 10:51.6
 
 

Girls Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 14, 2017
@ Maxwell Park, Normal
2017 Class 2A Team Champion
Tolono Unity
2017 Individual Champions
Top Teams
1 Tolono Unity 98
2 Winnebago 115
3 Germantown Hills 159
4 Channahon 166
5 Lockport Oak Prairie 188
6 Chicago Latin School 215
7 Lindenhurst Millburn MS 220
8 Mt. Zion 251
9 Elmhurst Visitation 276
10 El Paso-Gridley 286
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Ava Parekh
Chicago Latin School
8th 11:12.1
2 Jordyn Miller
Mundelein Carl Sandburg
8th 11:16.7
3 Angelle Wrobel
Tolono Unity
6th 11:37.4
4 Hailey Henry
Rockton Stephen Mack
8th 11:38.7
5 Amanda O'Donnell
Chicago Lab Schools
8th 11:52.0
6 Danica Wrobel
Tolono Unity
7th 11:54.6
7 Ruby Slightom
El Paso-Gridley
8th 11:55.5
8 Marissa Roggensack
Winnebago
7th 11:55.9
9 Katie Lalumandier
Germantown Hills
8th 11:56.6
10 Heather Canny
Lockport Oak Prairie
6th 11:57.1
 
 

Boys Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 14, 2017
@ Maxwell Park, Normal
2017 Class 3A Team Champion
Aurora Herget
2017 Individual Champions
Top Teams
1 Aurora Herget 118
2 Shorewood Troy 179
3 Chatham Glenwood 189
4 Batavia Rotolo 206
5 New Lenox Martino 209
6 Normal Parkside 209
7 Woodridge Jefferson 217
8 Barrington Prairie 242
9 Bloomington Evans 243
10 Arlington Heights South 245
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Spencer Werner
Lake Forest Deer Path
8th 10:15.4
2 Seth Kunio
North Aurora Jewel
8th 10:18.7
3 Luke Reinhart
Normal Parkside
8th 10:22.7
4 Tyler Matsuda
Buffalo Grove Cooper
8th 10:31.8
5 Wyatt Erber
Edwardsville Liberty
8th 10:35.1
6 Michael Schumacher
Lake Zurich South
8th 10:37.2
7 Daniel Schalk
Shorewood Troy
8th 10:39.7
8 Nate Hodge
Aurora Herget
8th 10:44.1
9 Will Taylor
Geneseo MS
7th 10:45.6
10 Luke Wiley
Gurnee Woodland
8th 10:47.3
 
 

Girls Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 14, 2017
@ Maxwell Park, Normal
2017 Class 3A Team Champion
Aurora Herget
2017 Individual Champions
Top Teams
1 Aurora Herget 84
2 Minooka 102
3 Chatham Glenwood 138
4 Dunlap MS 193
5 Yorkville 202
6 New Lenox Martino 217
7 Batavia Rotolo 233
8 Arlington Heights South 247
9 Vernon Hills Hawthorn South 247
10 Homer Glen Homer 251
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Katrina Schlenker
Batavia Rotolo
8th 10:57.7
2 Aly Negovetich
Ingleside Big Hollow
8th 11:05.2
3 Alex Reinhart
Normal Parkside
7th 11:27.4
4 Lacey Laxton
Geneseo MS
8th 11:39.4
5 Joslyn Prosek
Shorewood Troy
8th 11:40.2
6 Emma Skinner
Morton JHS
8th 11:41.0
7 Brooke Brown
Barrington Station
7th 11:41.6
8 Saniya Mathew
Dunlap MS
7th 11:43.2
9 Michelle Gasmund
Rockford Flinn
7th 11:44.4
10 Oliva Kunio
Aurora Herget
6th 11:45.1