IESA Girls Basketball
2016 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Host: Ford Heights Cottage Grove UGC
Ford Heights Cottage Grove UGC (1st Seed)22     
11/19/2016  
Riverdale Patton (4th Seed) FORD HEIGHTS COTTAGE GROVE UGC 20 
  11/21/2016  
Rockdale (2nd Seed)16    Rockdale
11/19/2016   
Lockport Fairmont (3rd Seed)10 
Class 7-1A Regional 2
Host: Piper City Tri-Point
Donovan (1st Seed)    
 
BYE Donovan34     
  11/21/2016  
Cissna Park (4th Seed)25    Cissna Park17 
11/19/2016   
St. Anne (5th Seed)19  Donovan19 
  11/22/2016  
Piper City Tri-Point (2nd Seed)       PIPER CITY TRI-POINT20 
  
BYE Piper City Tri-Point36 
  11/21/2016  
Crescent City (3rd Seed)   Crescent City12 
  
BYE
Class 7-1A Regional 3
Host: Ottawa Wallace
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic37     
  11/21/2016  
Tonica (4th Seed)20    Tonica
11/19/2016   
Peru Catholic (5th Seed)15  LASALLE TRINITY CATHOLIC24 
  11/22/2016  
Ottawa Marquette (2nd Seed)       Ottawa Marquette17 
  
BYE Ottawa Marquette20 
  11/21/2016  
Ottawa Wallace (3rd Seed)   Ottawa Wallace17 
  
BYE
Class 7-1A Regional 4
Host: Mazon-Verona-Kinsman
Marseilles Milton Pope (1st Seed)    
 
BYE Marseilles Milton Pope20     
  11/21/2016  
Grand Ridge (4th Seed)15    Mazon-Verona-Kinsman
11/19/2016   
Mazon-Verona-Kinsman (5th Seed)26  Marseilles Milton Pope13 
  11/22/2016  
Ransom (2nd Seed)       PONTIAC ST. MARY'S16 
  
BYE Ransom12 
  11/21/2016  
Pontiac St. Mary's (3rd Seed)37    Pontiac St. Mary's31 
11/19/2016   
Odell (6th Seed)
Class 7-1A Regional 5
Host: Normal Epiphany
Normal Epiphany (1st Seed)44     
11/21/2016  
Normal Calvary (4th Seed) Normal Epiphany 16 
  11/22/2016  
Lexington (2nd Seed)30    LEXINGTON 30 
11/21/2016   
DeLand-Weldon (3rd Seed)
Class 7-1A Regional 6
Host: Washington St. Patrick
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick36     
  11/22/2016  
Pekin St. Joseph (4th Seed)32    Pekin St. Joseph25 
11/21/2016   
South Pekin (5th Seed) WASHINGTON ST. PATRICK36 
  11/23/2016  
Morton Blessed Sacrament (2nd Seed)       Morton Blessed Sacrament20 
  
BYE Morton Blessed Sacrament34 
  11/22/2016  
Pekin Rankin (3rd Seed)22    Pekin Rankin16 
11/21/2016   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)12 
Class 7-1A Regional 7
Host: Peoria Academy
Peoria Academy (1st Seed)    
 
BYE Peoria Academy20     
  11/21/2016  
Peoria Holy Family (4th Seed)25    Peoria Holy Family11 
11/19/2016   
Spring Bay Riverview (5th Seed)15  Peoria Academy21 
  11/22/2016  
Henry-Senachwine (2nd Seed)       PEORIA ST. JUDE35 
  
BYE Henry-Senachwine17 
  11/21/2016  
Peoria St. Jude (3rd Seed)34    Peoria St. Jude22 
11/19/2016   
Peoria St. Mark (6th Seed)18 
Class 7-1A Regional 8
Host: London Mills Valley
Peoria Hollis (1st Seed)    
 
BYE Peoria Hollis42     
  11/21/2016  
London Mills Valley (4th Seed)49    London Mills Valley55 
11/19/2016   
Bartonville GS (5th Seed)17  London Mills Valley15 
  11/23/2016  
Cuba (2nd Seed)       CUBA40 
  
BYE Cuba40 
  11/21/2016  
Peoria Limestone Walters (3rd Seed)37    Peoria Limestone Walters19 
11/19/2016   
Bartonville Monroe (6th Seed)21 
Class 7-1A Regional 9
Host: Danville Schlarman
Armstrong-Ellis (1st Seed)    
 
BYE Armstrong-Ellis31     
  11/21/2016  
Rossville-Alvin (4th Seed)23    Homer Heritage12 
11/19/2016   
Homer Heritage (5th Seed)26  Armstrong-Ellis25 
  11/22/2016  
Hume Shiloh (2nd Seed)       HUME SHILOH31 
  
BYE Hume Shiloh29 
  11/21/2016  
Danville Schlarman (3rd Seed)31    Danville Schlarman25 
11/19/2016   
Chrisman Scottland (6th Seed)16 
Class 7-1A Regional 10
Host: Rantoul St. Malachy
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden42     
  11/21/2016  
Champaign Next Generation (4th Seed)15    Rantoul St. Malachy17 
11/19/2016   
Rantoul St. Malachy (5th Seed)25  ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN43 
  11/23/2016  
Gifford (2nd Seed)       Champaign Holy Cross21 
  
BYE Gifford14 
  11/21/2016  
Champaign Holy Cross (3rd Seed)22    Champaign Holy Cross18 
11/19/2016   
Philo St. Thomas (6th Seed)18 
Class 7-1A Regional 11
Host: Decatur Our Lady of Lourdes
Decatur Our Lady of Lourdes (1st Seed)    
 
BYE Decatur Our Lady of Lourdes51     
  11/21/2016  
Decatur Lutheran (4th Seed)24    Decatur Lutheran26 
11/19/2016   
Decatur Garfield Montessori (5th Seed)19  DECATUR OUR LADY OF LOURDES32 
  11/22/2016  
Mt. Pulaski (2nd Seed)       Mt. Pulaski24 
  
BYE Mt. Pulaski33 
  11/21/2016  
Decatur Holy Family (3rd Seed)40    Decatur Holy Family13 
11/19/2016   
Bement (6th Seed)16 
Class 7-1A Regional 12
Host: Springfield Christian
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell56     
  11/19/2016  
Lincoln Carroll Catholic (4th Seed)21    Lincoln Carroll Catholic
11/19/2016   
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed)18  LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL41 
  11/22/2016  
Springfield Christian (2nd Seed)       Springfield Christian27 
  
BYE Springfield Christian48 
  11/19/2016  
Springfield Calvary (3rd Seed)34    Springfield Calvary17 
11/19/2016   
Springfield St. Aloysius (6th Seed)
Class 7-1A Regional 13
Host: Jacksonville Our Saviour
Carthage (1st Seed)    
 
BYE Carthage44     
  11/22/2016  
Griggsville-Perry (4th Seed)13    Bluffs
11/21/2016   
Bluffs (5th Seed)31  CARTHAGE31 
  11/23/2016  
Ashland A-C Central (2nd Seed)       Ashland A-C Central20 
  
BYE Ashland A-C Central19 
  11/22/2016  
Jacksonville Our Saviour (3rd Seed)   Jacksonville Our Saviour
  
BYE
Class 7-1A Regional 14
Host: Carrollton St. John
Carrollton St. John (1st Seed)    
 
BYE Carrollton St. John17     
  11/22/2016  
Carrollton GS (4th Seed)26    Carrollton GS14 
11/21/2016   
Brussels (5th Seed)13  CARROLLTON ST. JOHN20 
  11/23/2016  
Hardin Calhoun (2nd Seed)       Hardin Calhoun12 
  
BYE Hardin Calhoun26 
  11/22/2016  
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed)   Jerseyville St. Francis HG25 
  
BYE
Class 7-1A Regional 15
Host: Sigel St. Michael's
Dieterich (1st Seed)    
 
BYE Dieterich26     
  11/22/2016  
Effingham Sacred Heart (4th Seed)24    Effingham Sacred Heart19 
11/21/2016   
Martinsville (5th Seed)15  DIETERICH34 
  11/23/2016  
Oakland Lake Crest (2nd Seed)       Sigel St. Michael's20 
  
BYE Oakland Lake Crest21 
  11/22/2016  
Sigel St. Michael's (3rd Seed)   Sigel St. Michael's27 
  
BYE
Class 7-1A Regional 16
Host: Pana Sacred Heart
Pana Sacred Heart (1st Seed)    
 
BYE Pana Sacred Heart55     
  11/19/2016  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)22    Mulberry Grove JHS
11/19/2016   
Ramsey (5th Seed)19  PANA SACRED HEART49 
  11/23/2016  
Pocahontas (2nd Seed)       Pocahontas15 
  
BYE Pocahontas22 
  11/19/2016  
Mt. Olive (3rd Seed)   Mt. Olive20 
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association