IESA Girls Basketball
2016 Regional Bracket/Results
Class 7-2A Regional 1
Host: Lockport Taft
Lockport Taft (1st Seed)    
 
BYE LOCKPORT TAFT 29 
  11/22/2016  
Joliet Laraway (2nd Seed)33    Joliet Laraway
11/19/2016   
Markham Obama (3rd Seed)25 
Class 7-2A Regional 2
Host: Kankakee Bishop McNamara
Bourbonnais St. George (1st Seed)    
 
BYE Bourbonnais St. George35     
  11/21/2016  
Gardner (4th Seed)20    Gardner
11/19/2016   
Grant Park (5th Seed)18  BOURBONNAIS ST. GEORGE38 
  11/22/2016  
Kankakee Bishop McNamara (2nd Seed)       Kankakee Bishop McNamara14 
  
BYE Kankakee Bishop McNamara
  11/21/2016 - FORFEIT  
Elwood GS (3rd Seed)   Elwood GS
  
BYE
Class 7-2A Regional 3
Host: McNabb Putnam County
Oglesby Washington (1st Seed)    
 
BYE Oglesby Washington23     
  11/21/2016  
Sparland Midland (4th Seed)22    Sparland Midland15 
11/19/2016   
Marseilles ES (5th Seed)17  OGLESBY WASHINGTON17 
  11/22/2016  
Seneca (2nd Seed)       McNabb Putnam County12 
  
BYE Seneca16 
  11/21/2016  
McNabb Putnam County (3rd Seed)   McNabb Putnam County28 
  
BYE
Class 7-2A Regional 4
Host: Colfax Ridgeview
Normal Metcalf (1st Seed)    
 
BYE Normal Metcalf22     
  11/22/2016  
Colfax Ridgeview (4th Seed)11    LeRoy17 
11/19/2016   
LeRoy (5th Seed)30  Normal Metcalf
  11/23/2016  
Heyworth (2nd Seed)       HEYWORTH19 
  
BYE Heyworth17 
  11/22/2016  
Bloomington Corpus Christi (3rd Seed)42    Bloomington Corpus Christi15 
11/19/2016   
Roanoke-Benson (6th Seed)17 
Class 7-2A Regional 5
Host: Peoria St. Philomena
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield29     
  11/21/2016  
Peoria St. Philomena (4th Seed)25    Peoria St. Philomena13 
11/19/2016   
Peoria Norwood (5th Seed)20  BRIMFIELD14 
  11/23/2016  
Princeville (2nd Seed)       Princeville12 
  
BYE Princeville36 
  11/21/2016  
Elmwood (3rd Seed)36    Elmwood32 
11/19/2016   
Peoria Pleasant Valley (6th Seed)11 
Class 7-2A Regional 6
Host: Peoria St. Vincent de Paul
Peoria St. Vincent de Paul (1st Seed)    
 
BYE Peoria St. Vincent de Paul27     
  11/21/2016  
Peoria Heights GS (4th Seed)20    Bartonville Oak Grove West15 
11/19/2016   
Bartonville Oak Grove West (5th Seed)25  Peoria St. Vincent de Paul
  11/22/2016  
Glasford Illini Bluffs (2nd Seed)42        GLASFORD ILLINI BLUFFS30 
11/19/2016   
Peoria Christian (7th Seed) Glasford Illini Bluffs31 
  11/21/2016  
Creve Coeur Parkview (3rd Seed)23    Peoria Heights St. Thomas
11/19/2016   
Peoria Heights St. Thomas (6th Seed)29 
Class 7-2A Regional 7
Host: Champaign St. Matthew
Champaign Judah Christian (1st Seed)    
 
BYE Champaign Judah Christian32     
  11/21/2016  
Mansfield Blue Ridge IJHS (4th Seed)27    Mansfield Blue Ridge IJHS31 
11/19/2016   
Milford (5th Seed)15  Champaign Judah Christian33 
  11/22/2016  
Champaign St. Matthew (2nd Seed)       CHAMPAIGN ST. MATTHEW37 
  
BYE Champaign St. Matthew35 
  11/21/2016  
Bismarck-Henning (3rd Seed)21    Fisher
11/19/2016   
Fisher (6th Seed)25 
Class 7-2A Regional 8
Host: Sidell Salt Fork
Arcola (1st Seed)    
 
BYE Arcola31     
  11/21/2016  
Villa Grove (4th Seed)23    Casey-Westfield
11/19/2016   
Casey-Westfield (5th Seed)29  Arcola24 
  11/23/2016  
Paris Crestwood (2nd Seed)       PARIS CRESTWOOD36 
  
BYE Paris Crestwood38 
  11/21/2016  
Sidell Salt Fork (3rd Seed)   Sidell Salt Fork12 
  
BYE
Class 7-2A Regional 9
Host: Decatur Hope
Decatur Hope (1st Seed)    
 
BYE Decatur Hope37     
  11/21/2016  
Macon Meridian (4th Seed)25    Macon Meridian19 
11/19/2016   
Decatur Johns Hill (5th Seed) DECATUR HOPE40 
  11/23/2016  
Decatur Robertson (2nd Seed)32        Decatur Robertson33 
11/19/2016   
Decatur Dennis (7th Seed)14  Decatur Robertson26 
  11/21/2016  
Warrensburg-Latham (3rd Seed)40    Warrensburg-Latham20 
11/19/2016   
Cerro Gordo (6th Seed)
Class 7-2A Regional 10
Host: Pawnee
Springfield Christ the King (1st Seed)    
 
BYE Springfield Christ the King33     
  11/22/2016  
Pawnee (4th Seed)10    Illiopolis Sangamon Valley21 
11/19/2016   
Illiopolis Sangamon Valley (5th Seed)18  SPRINGFIELD CHRIST THE KING38 
  11/23/2016  
Kincaid South Fork (2nd Seed)       Kincaid South Fork17 
  
BYE Kincaid South Fork42 
  11/22/2016  
Mason City Illini Central (3rd Seed)23    Mason City Illini Central21 
11/19/2016   
Buffalo Tri-City (6th Seed)11 
Class 7-2A Regional 11
Host: Lewistown Central
Lewistown Central (1st Seed)    
 
BYE Lewistown Central39     
  11/21/2016  
Table Grove VIT (4th Seed)25    Table Grove VIT16 
11/19/2016   
Colchester West Prairie (5th Seed) LEWISTOWN CENTRAL50 
  11/22/2016  
Bushnell-Prairie City (2nd Seed)       Bushnell-Prairie City18 
  
BYE Bushnell-Prairie City37 
  11/21/2016  
Avon Abingdon Avon (3rd Seed)38    Avon Abingdon Avon22 
11/19/2016   
Stronghurst West Central (6th Seed)12 
Class 7-2A Regional 12
Host: Mendon Unity
Mendon Unity (1st Seed)    
 
BYE Mendon Unity31     
  11/22/2016  
Camp Point Central (4th Seed)22    Camp Point Central11 
11/19/2016   
Augusta Southeastern (5th Seed)17  MENDON UNITY48 
  11/23/2016  
Hamilton (2nd Seed)       Nauvoo-Colusa12 
  
BYE Hamilton26 
  11/22/2016  
Nauvoo-Colusa (3rd Seed)33    Nauvoo-Colusa27 
11/19/2016   
La Harpe (6th Seed)
Class 7-2A Regional 13
Host: Effingham St. Anthony
Effingham St. Anthony (1st Seed)    
 
BYE Effingham St. Anthony43     
  11/21/2016  
Louisville North Clay (4th Seed)31    Altamont18 
11/19/2016   
Altamont (5th Seed)35  EFFINGHAM ST. ANTHONY45 
  11/22/2016  
Brownstown (2nd Seed)       Brownstown24 
  
BYE Brownstown22 
  11/21/2016  
Palestine (3rd Seed)31    Palestine13 
11/19/2016   
Oblong (6th Seed)15 
Class 7-2A Regional 14
Host: Neoga
Nokomis JHS (1st Seed)    
 
BYE Nokomis JHS26     
  11/22/2016  
Assumption Central A & M (4th Seed)29    Assumption Central A & M16 
11/19/2016   
Findlay Okaw Valley (5th Seed)12  NOKOMIS JHS28 
  11/23/2016  
Beecher City (2nd Seed)       Beecher City20 
  
BYE Beecher City29 
  11/22/2016  
Neoga (3rd Seed)29    Neoga18 
11/19/2016   
Stewardson-Strasburg (6th Seed)
Class 7-2A Regional 15
Host: White Hall North Greene
Winchester (1st Seed)    
 
BYE Winchester43     
  11/22/2016  
Bunker Hill Wolf Ridge (4th Seed)27    Bunker Hill Wolf Ridge
11/19/2016 - OT   
Madison (5th Seed)23  WINCHESTER39 
  11/23/2016  
Greenfield (2nd Seed)       Greenfield18 
  
BYE Greenfield32 
  11/22/2016  
White Hall North Greene (3rd Seed)   White Hall North Greene31 
  
BYE
Class 7-2A Regional 16
Host: Liberty
Mt. Sterling Brown County (1st Seed)    
 
BYE Mt. Sterling Brown County37     
  11/21/2016  
Kinderhook Western (4th Seed)36    Kinderhook Western12 
11/19/2016   
Payson Seymour (5th Seed)25  MT. STERLING BROWN COUNTY38 
  11/22/2016  
Meredosia-Chambersburg (2nd Seed)       Liberty14 
  
BYE Meredosia-Chambersburg19 
  11/21/2016  
Liberty (3rd Seed)   Liberty26 
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association