IESA Girls Basketball
2019 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
Gardner (1st Seed)    
12/02/2019 - FORFEIT  
Riverdale Patton (8th Seed) Gardner32     
  12/05/2019  
Mazon-Verona-Kinsman (4th Seed)26    Mazon-Verona-Kinsman19 
12/02/2019   
Grand Ridge (5th Seed)24  Gardner25 
  12/06/2019  
Elwood GS (2nd Seed)29        MARSEILLES MILTON POPE29 
12/03/2019   
Rockdale (7th Seed) Elwood GS19 
  12/05/2019  
Marseilles Milton Pope (3rd Seed)28    Marseilles Milton Pope35 
12/03/2019   
Ransom (6th Seed)15 
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: LaSalle Trinity Catholic
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic34     
  12/03/2019  
Oglesby Holy Family (4th Seed)22    Oglesby Holy Family18 
12/02/2019   
Mendota Holy Cross (5th Seed) LASALLE TRINITY CATHOLIC29 
  12/06/2019  
Utica Waltham North (2nd Seed)       Utica Waltham North17 
  
BYE Utica Waltham North32 
  12/03/2019  
Ottawa Marquette (3rd Seed)   Ottawa Marquette19 
  
BYE
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Woodhull AlWood
Monmouth ICS (1st Seed)40     
12/02/2019  
Galesburg Costa (4th Seed)10  MONMOUTH ICS 24 
  12/05/2019  
Annawan (2nd Seed)45    Annawan 23 
12/02/2019   
Woodhull AlWood (3rd Seed)24 
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Williamsfield
Cambridge JHS (1st Seed)21     
12/03/2019  
Galva (4th Seed)18  CAMBRIDGE JHS 29 
  12/05/2019  
Williamsfield (2nd Seed)23    Williamsfield 18 
12/03/2019   
Kewanee Visitation (3rd Seed)12 
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Cissna Park
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park34     
  12/05/2019  
Piper City Tri-Point (4th Seed)36    Piper City Tri-Point16 
12/02/2019   
Kankakee Grace Christian (5th Seed) CISSNA PARK25 
  12/06/2019  
Crescent City (2nd Seed)19        Crescent City16 
12/02/2019   
Grant Park (7th Seed) Crescent City42 
  12/05/2019  
Buckley St. John's (3rd Seed)35    Buckley St. John's16 
12/02/2019   
Donovan (6th Seed)30 
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Rossville-Alvin (1st Seed)41     
12/02/2019  
Urbana University (8th Seed) Rossville-Alvin44     
  12/05/2019  
Champaign Holy Cross (4th Seed)20    Armstrong-Ellis22 
12/02/2019   
Armstrong-Ellis (5th Seed)24  Rossville-Alvin24 
  12/06/2019  
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed)38        ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN28 
12/03/2019   
Rantoul St. Malachy (7th Seed)20  Royal Prairieview Ogden34 
  12/05/2019  
Gifford (3rd Seed)33    Gifford23 
12/03/2019   
Champaign Next Generation (6th Seed)18 
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Roanoke-Benson (1st Seed)    
 
BYE Roanoke-Benson46     
  12/05/2019  
Odell (4th Seed)34    Odell24 
12/02/2019   
Bloomington Cornerstone (5th Seed) Roanoke-Benson33 
  12/06/2019  
Pontiac St. Mary's (2nd Seed)49        PONTIAC ST. MARY'S41 
12/02/2019   
Normal Calvary (7th Seed)12  Pontiac St. Mary's20 
  12/05/2019  
Normal Epiphany (3rd Seed)38    Normal Epiphany19 
12/02/2019   
Flanagan (6th Seed)12 
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell65     
  12/03/2019  
Pekin Rankin (4th Seed)20    Lincoln Carroll Catholic
12/02/2019   
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed)22  LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL44 
  12/06/2019  
Morton Blessed Sacrament (2nd Seed)       Morton Blessed Sacrament20 
  
BYE Morton Blessed Sacrament34 
  12/03/2019  
Pekin St. Joseph (3rd Seed)44    Pekin St. Joseph16 
12/02/2019   
South Pekin (6th Seed)20 
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick40     
  12/03/2019  
Peoria St. Jude (4th Seed)22    Peoria St. Jude21 
12/02/2019   
Peoria St. Mark (5th Seed)11  WASHINGTON ST. PATRICK27 
  12/05/2019  
Spring Bay Riverview (2nd Seed)35        Peoria Heights St. Thomas17 
12/02/2019   
Peoria Holy Family (7th Seed) Spring Bay Riverview17 
  12/03/2019  
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed)27    Peoria Heights St. Thomas27 
12/02/2019   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)10 
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Peoria Hollis
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters38     
  12/03/2019  
Bartonville GS (4th Seed)32    Bartonville GS34 
12/02/2019   
Peoria Pleasant Valley (5th Seed)23  Peoria Limestone Walters21 
  12/05/2019  
Peoria Hollis (2nd Seed)44        PEORIA HOLLIS37 
12/02/2019   
Peoria Pleasant Hill (7th Seed)20  Peoria Hollis36 
  12/03/2019  
Bartonville Monroe (3rd Seed)40    Bartonville Monroe19 
12/02/2019   
Bartonville Oak Grove (6th Seed)18 
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: Hume Shiloh
Hume Shiloh (1st Seed)    
 
BYE Hume Shiloh45     
  12/03/2019  
Bement (4th Seed)38    Bement13 
12/02/2019   
Chrisman Scottland (5th Seed) HUME SHILOH46 
  12/05/2019  
Philo St. Thomas (2nd Seed)       Homer Heritage12 
  
BYE Philo St. Thomas20 
  12/03/2019  
Homer Heritage (3rd Seed)   Homer Heritage25 
  
BYE
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's39     
  12/03/2019  
Mattoon St. John's (4th Seed)14    Cisne
12/02/2019   
Cisne (5th Seed)16  SIGEL ST. MICHAEL'S44 
  12/05/2019  
Oakland Lake Crest (2nd Seed)       Oakland Lake Crest12 
  
BYE Oakland Lake Crest20 
  12/03/2019  
Martinsville (3rd Seed)20    Martinsville17 
12/02/2019   
Effingham Sacred Heart (6th Seed)17 
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Mt. Pulaski
Mt. Pulaski (1st Seed)    
 
BYE Mt. Pulaski53     
  12/05/2019  
DeLand-Weldon (4th Seed)33    DeLand-Weldon
12/03/2019   
Cerro Gordo (5th Seed)21  MT. PULASKI46 
  12/06/2019  
Decatur Our Lady of Lourdes (2nd Seed)42        Decatur Our Lady of Lourdes17 
12/03/2019   
Decatur Christian (7th Seed) Decatur Our Lady of Lourdes37 
  12/05/2019  
Decatur Holy Family (3rd Seed)24    Decatur Holy Family10 
12/03/2019   
Decatur Lutheran (6th Seed)20 
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Pana Sacred Heart
Pocahontas (1st Seed)    
 
BYE Pocahontas30     
  12/03/2019  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)28    Mulberry Grove JHS21 
12/02/2019   
Raymond Lincolnwood (5th Seed)14  Pocahontas17 
  12/06/2019  
Pana Sacred Heart (2nd Seed)       PANA SACRED HEART45 
  
BYE Pana Sacred Heart32 
  12/03/2019  
Mt. Olive (3rd Seed)28    Mt. Olive14 
12/02/2019   
Sorento (6th Seed)
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville Our Saviour39     
  12/03/2019  
Springfield Christian (4th Seed)30    Springfield Christ the King27 
12/02/2019   
Springfield Christ the King (5th Seed)45  Jacksonville Our Saviour17 
  12/05/2019  
Ashland A-C Central (2nd Seed)       ASHLAND A-C CENTRAL18 
  
BYE Ashland A-C Central31 
  12/03/2019  
Augusta Southeastern (3rd Seed)45    Augusta Southeastern23 
12/02/2019   
Springfield Little Flower (6th Seed)19 
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed)    
 
BYE Jerseyville St. Francis HG42     
  12/03/2019  
Pleasant Hill (4th Seed)31    Pleasant Hill18 
12/02/2019   
Brussels (5th Seed)28  JERSEYVILLE ST. FRANCIS HG29 
  12/05/2019  
Carrollton GS (2nd Seed)33        Carrollton GS22 
12/02/2019   
Griggsville-Perry (7th Seed) Carrollton GS34 
  12/03/2019  
Bluffs (3rd Seed)32    Bluffs22 
12/02/2019   
Carrollton St. John (6th Seed)31 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association