IESA Girls Basketball
2019 Regional Bracket/Results
Class 8-4A Regional 1
Regional Host: Barrington Station
Barrington Station (1st Seed)    
 
BYE Barrington Station33     
  12/03/2019 - OT  
Barrington Prairie (4th Seed)37    Barrington Prairie28 
12/02/2019   
Sandwich (5th Seed) Barrington Station36 
  12/06/2019  
Arlington Heights Thomas (2nd Seed)       ARLINGTON HEIGHTS THOMAS45 
  
BYE Arlington Heights Thomas29 
  12/03/2019  
Woodridge Jefferson (3rd Seed)40    Woodridge Jefferson19 
12/02/2019   
Plano (6th Seed)
Class 8-4A Regional 2
Regional Host: Rockford West
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower47     
  12/02/2019  
Rockford RESA (4th Seed)22    Rockford RESA14 
12/02/2019   
Rockford Kennedy (5th Seed)20  ROCKFORD EISENHOWER30 
  12/05/2019  
Rockford West (2nd Seed)       Rockford West27 
  
BYE Rockford West49 
  12/02/2019  
Rockford Flinn (3rd Seed)36    Rockford Flinn21 
12/02/2019   
Rockford Lincoln (6th Seed)33 
Class 8-4A Regional 3
Regional Host: Summit Heritage
Harvey Brooks (1st Seed)    
 
BYE Harvey Brooks38     
  12/05/2019  
Summit Heritage (4th Seed)24    Summit Heritage21 
12/02/2019   
Cicero Unity (5th Seed)15  HARVEY BROOKS32 
  12/06/2019  
Willowbrook Westview Hills (2nd Seed)       Willowbrook Westview Hills19 
  
BYE Willowbrook Westview Hills27 
  12/05/2019  
Markham Prairie-Hills (3rd Seed)62    Markham Prairie-Hills14 
12/02/2019   
Robbins Kellar (6th Seed)
Class 8-4A Regional 4
Regional Host: Phoenix Coolidge
Calumet City Dolton 149 (1st Seed)34     
12/02/2019  
Lansing Memorial (8th Seed)12  Calumet City Dolton 14931     
  12/05/2019  
Sauk Village Rickover (4th Seed)29    Chicago Heights Washington25 
12/02/2019   
Chicago Heights Washington (5th Seed)36  Calumet City Dolton 14913 
  12/06/2019  
Homewood Hart (2nd Seed)38        HOMEWOOD HART34 
12/03/2019   
Steger Columbia (7th Seed)22  Homewood Hart30 
  12/05/2019  
Flossmoor Parker (3rd Seed)33    Flossmoor Parker29 
12/03/2019   
Phoenix Coolidge (6th Seed)31 
Class 8-4A Regional 5
Regional Host: Mokena
Mokena (1st Seed)44     
12/02/2019  
Manhattan (8th Seed)10  Mokena39     
  12/03/2019  
Frankfort Summit Hill (4th Seed)53    Homer Glen Homer
12/02/2019 - 2OT   
Homer Glen Homer (5th Seed)57  MOKENA38 
  12/06/2019  
Frankfort Hickory Creek (2nd Seed)37        Frankfort Hickory Creek35 
12/02/2019   
Lemont Old Quarry (7th Seed) Frankfort Hickory Creek39 
  12/03/2019  
New Lenox Liberty (3rd Seed)32    New Lenox Liberty15 
12/02/2019   
New Lenox Martino (6th Seed)26 
Class 8-4A Regional 6
Regional Host: Bourbonnais UGC
Kankakee JHS (1st Seed)    
 
BYE Kankakee JHS42     
  12/03/2019  
Matteson Colin Powell (4th Seed)28    Matteson Colin Powell18 
12/02/2019   
Matteson Huth (5th Seed)27  KANKAKEE JHS26 
  12/05/2019  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)45        Bourbonnais UGC24 
12/02/2019   
Park Forest Obama STA (7th Seed) Bourbonnais UGC36 
  12/03/2019  
University Park Crete Monee (3rd Seed)29    University Park Crete Monee19 
12/02/2019   
Manteno (6th Seed)22 
Class 8-4A Regional 7
Regional Host: Shorewood Troy
Bolingbrook Humphrey (1st Seed)    
 
BYE Bolingbrook Humphrey39     
  12/03/2019  
Romeoville Martinez (4th Seed)34    Romeoville Martinez29 
12/02/2019   
Bolingbrook Brooks (5th Seed)26  Bolingbrook Humphrey27 
  12/05/2019  
Shorewood Troy (2nd Seed)44        SHOREWOOD TROY42 
12/02/2019   
Romeoville Lukancic (7th Seed) Shorewood Troy52 
  12/03/2019  
Bolingbrook Jane Addams (3rd Seed)42    Bolingbrook Jane Addams37 
12/02/2019   
Lockport Oak Prairie (6th Seed)17 
Class 8-4A Regional 8
Regional Host: Ottawa Shepherd
Ottawa Shepherd (1st Seed)33     
12/02/2019  
Joliet Washington (8th Seed) Ottawa Shepherd24     
  12/03/2019  
Joliet Dirksen (4th Seed)27    Joliet Dirksen28 
12/02/2019   
Coal City (5th Seed)18  Joliet Dirksen19 
  12/05/2019  
Minooka (2nd Seed)       MINOOKA38 
12/02/2019   
Joliet Gompers (7th Seed) Minooka46 
  12/03/2019  
Joliet Hufford (3rd Seed)41    Joliet Hufford36 
12/02/2019   
Channahon (6th Seed)36 
Class 8-4A Regional 9
Regional Host: Morton JHS
Normal Chiddix (1st Seed)    
 
BYE Normal Chiddix32     
  12/03/2019  
Morton JHS (4th Seed)50    Morton JHS39 
12/02/2019   
Normal Parkside (5th Seed)47  Morton JHS23 
  12/05/2019  
Normal Kingsley (2nd Seed)34        EAST PEORIA CENTRAL35 
12/02/2019   
Bloomington JHS (7th Seed)26  Normal Kingsley31 
  12/03/2019  
East Peoria Central (3rd Seed)48    East Peoria Central37 
12/02/2019   
Bloomington Evans (6th Seed)25 
Class 8-4A Regional 10
Regional Host: Dunlap Valley MS
Canton Ingersoll (1st Seed)    
 
BYE Canton Ingersoll28     
  12/03/2019  
Chillicothe (4th Seed)32    Chillicothe21 
12/02/2019   
Macomb (5th Seed)27  CANTON INGERSOLL39 
  12/05/2019  
Dunlap MS (2nd Seed)42        Dunlap Valley MS24 
12/02/2019   
Pekin Edison (7th Seed)12  Dunlap MS27 
  12/03/2019  
Dunlap Valley MS (3rd Seed)32    Dunlap Valley MS33 
12/02/2019   
Pekin Broadmoor (6th Seed)15 
Class 8-4A Regional 11
Regional Host: Urbana MS
Champaign Jefferson (1st Seed)    
 
BYE Champaign Jefferson37     
  12/03/2019  
Champaign Edison (4th Seed)29    Champaign Edison19 
12/02/2019   
Rantoul Eater (5th Seed) Champaign Jefferson29 
  12/06/2019  
Urbana MS (2nd Seed)       URBANA MS43 
  
BYE Urbana MS19 
  12/03/2019  
Mahomet-Seymour (3rd Seed)41    Mahomet-Seymour17 
12/02/2019   
Danville North Ridge (6th Seed)
Class 8-4A Regional 12
Regional Host: Mattoon
Mattoon (1st Seed)    
 
BYE Mattoon19     
  12/03/2019  
Effingham JHS (4th Seed)53    Effingham JHS16 
12/02/2019   
Champaign Franklin (5th Seed)26  MATTOON27 
  12/05/2019  
Charleston (2nd Seed)       Charleston22 
  
BYE Charleston26 
  12/03/2019  
Mt. Zion (3rd Seed)42    Mt. Zion18 
12/02/2019   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)24 
Class 8-4A Regional 13
Regional Host: Taylorville JHS
Taylorville JHS (1st Seed)    
 
BYE Taylorville JHS53     
  12/02/2019  
Springfield Jefferson (4th Seed)28    Springfield Washington
12/02/2019   
Springfield Washington (5th Seed)30  TAYLORVILLE JHS29 
  12/03/2019  
Springfield Lincoln (2nd Seed)       Rochester26 
  
BYE Springfield Lincoln22 
  12/02/2019  
Rochester (3rd Seed)   Rochester34 
  
BYE
Class 8-4A Regional 14
Regional Host: Jacksonville MS
Quincy (1st Seed)    
 
BYE Quincy39     
  12/03/2019  
Springfield Franklin (4th Seed)34    Springfield Franklin17 
12/02/2019   
Springfield Grant (5th Seed)17  QUINCY20 
  12/05/2019  
Chatham Glenwood (2nd Seed)       Chatham Glenwood17 
  
BYE Chatham Glenwood33 
  12/03/2019  
Jacksonville MS (3rd Seed)   Jacksonville MS
  
BYE
Class 8-4A Regional 15
Regional Host: Alton
Alton (1st Seed)    
 
BYE Alton59     
  12/03/2019  
Edwardsville Lincoln (4th Seed)26    Jerseyville Community
12/03/2019   
Jerseyville Community (5th Seed)32  ALTON48 
  12/05/2019  
Bethalto Trimpe (2nd Seed)       Bethalto Trimpe20 
  
BYE Bethalto Trimpe28 
  12/03/2019  
Edwardsville Liberty (3rd Seed)   Edwardsville Liberty13 
  
BYE
Class 8-4A Regional 16
Regional Host: East St. Louis Clark
East St. Louis Clark (1st Seed)44     
12/05/2019  
Granite City Coolidge (4th Seed) East St. Louis Clark
  12/06/2019  
Cahokia Wirth (2nd Seed)33    CAHOKIA WIRTH 33 
12/05/2019   
East St. Louis Lincoln (3rd Seed)18 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association