IESA Girls Softball
2016 Regional Bracket/Results
Class A Regional 1
Host: McNabb Putnam County
Tonica (1st Seed)    
 
BYE Tonica    
  9/10/2016  
McNabb Putnam County (4th Seed)   McNabb Putnam County
9/7/2016 - FORFEIT   
Waterman Indian Creek (5th Seed) Tonica
  9/12/2016  
Mendota Holy Cross (2nd Seed)10        MENDOTA HOLY CROSS12 
9/7/2016   
Peru Catholic (7th Seed) Mendota Holy Cross10 
  9/10/2016  
Grand Ridge (3rd Seed)   Ottawa Marquette
9/7/2016   
Ottawa Marquette (6th Seed)11 
Class A Regional 2
Host: Streator St. Michael
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick    
  9/10/2016  
Lowpoint-Washburn (4th Seed)   Henry-Senachwine
9/7/2016   
Henry-Senachwine (5th Seed)10  WASHINGTON ST. PATRICK10 
  9/12/2016  
Streator St. Michael (2nd Seed)11        Streator Woodland
9/7/2016   
Sparland Midland (7th Seed) Streator St. Michael
  9/10/2016  
Streator Woodland (3rd Seed)13    Streator Woodland
9/7/2016   
Metamora St. Mary's (6th Seed)
Class A Regional 3
Host: Seneca
Dwight (1st Seed)    
 
BYE Dwight11     
  9/10/2016  
Odell (4th Seed)10    Odell
9/7/2016   
Rockdale (5th Seed) DWIGHT
  9/12/2016  
Seneca (2nd Seed)       Seneca
  
BYE Seneca
  9/10/2016  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)20    Mazon-Verona-Kinsman
9/7/2016   
South Wilmington (6th Seed)
Class A Regional 4
Host: Kankakee Bishop McNamara
Kankakee Bishop McNamara (1st Seed)    
 
BYE Kankakee Bishop McNamara14     
  9/10/2016  
Grant Park (4th Seed)   St. Anne
9/7/2016   
St. Anne (5th Seed)11  KANKAKEE BISHOP MCNAMARA15 
  9/12/2016  
Lockport Taft (2nd Seed)       Bourbonnais St. George
  
BYE Lockport Taft
  9/10/2016  
Bourbonnais St. George (3rd Seed)11    Bourbonnais St. George
09/07/2016   
Donovan (6th Seed)
Class A Regional 5
Host: Brimfield
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield15     
  9/10/2016  
Williamsfield (4th Seed)   Williamsfield
09/08/2016   
Elmwood (5th Seed) Brimfield
  9/12/2016  
Princeville (2nd Seed)16        PEORIA LIMESTONE WALTERS
09/08/2016   
Peoria Norwood (7th Seed) Princeville
  9/10/2016  
Peoria Limestone Walters (3rd Seed)10    Peoria Limestone Walters
09/10/2016   
Peoria Christian (6th Seed)
Class A Regional 6
Host: Glasford Illini Bluffs
Glasford Illini Bluffs (1st Seed)    
 
BYE Glasford Illini Bluffs15     
  09/12/2016  
Bartonville Oak Grove West (4th Seed)35    Bartonville Oak Grove West
09/12/2016   
Marquette Heights Georgetowne (5th Seed)25  GLASFORD ILLINI BLUFFS
  09/14/2016  
Pekin Rankin (2nd Seed)       Pekin Rankin
  
BYE Pekin Rankin15 
  09/13/2016  
East Peoria Robein (3rd Seed)29    East Peoria Robein
9/7/2016   
Bartonville Monroe (6th Seed)28 
Class A Regional 7
Host: Pontiac St. Mary's
LeRoy (1st Seed)    
 
BYE LeRoy    
  09/12/2016  
Normal Epiphany (4th Seed)12    Normal Epiphany
9/7/2016   
Bloomington Corpus Christi (5th Seed) LeRoy
  09/13/2016  
Heyworth (2nd Seed)15        PONTIAC ST. MARY'S
9/7/2016   
Flanagan (7th Seed) Heyworth
  09/12/2016  
Pontiac St. Mary's (3rd Seed)   Pontiac St. Mary's
9/7/2016   
Lexington (6th Seed)
Class A Regional 8
Host: Villa Grove
Villa Grove (1st Seed)    
 
BYE Villa Grove15     
  09/12/2016  
Hume Shiloh (4th Seed)14    Hume Shiloh
9/7/2016   
Champaign St. Matthew (5th Seed) VILLA GROVE
  09/13/2016  
Fisher (2nd Seed)       Fisher
  
BYE Fisher14 
  09/12/2016  
Milford (3rd Seed)   Milford11 
  
BYE
Class A Regional 9
Host: Warrensburg-Latham
Illiopolis Sangamon Valley (1st Seed)    
 
BYE Illiopolis Sangamon Valley19     
  09/12/2016  
Delavan (4th Seed)   Decatur Lutheran
9/7/2016   
Decatur Lutheran (5th Seed) ILLIOPOLIS SANGAMON VALLEY
  09/14/2016  
Warrensburg-Latham (2nd Seed)19        Warrensburg-Latham
9/7/2016   
South Pekin (7th Seed) Warrensburg-Latham15 
  09/13/2016  
Hartsburg-Emden (3rd Seed)13    Hartsburg-Emden
9/7/2016   
Mason City Illini Central (6th Seed)
Class A Regional 10
Host: Macon Meridian
Macon Meridian (1st Seed)    
 
BYE Macon Meridian11     
  9/12/2016  
Springfield Calvary (4th Seed)   Springfield Calvary
9/7/2016   
Springfield St. Aloysius (5th Seed) MACON MERIDIAN
  9/13/2016  
Buffalo Tri-City (2nd Seed)       Buffalo Tri-City
  
BYE Buffalo Tri-City12 
  9/12/2016  
Springfield Christ the King (3rd Seed)   Springfield Christ the King
  
BYE
Class A Regional 11
Host: Liberty
Camp Point Central (1st Seed)    
 
BYE Camp Point Central    
  9/10/2016  
Augusta Southeastern (4th Seed)13    Colchester West Prairie
09/09/2016   
Colchester West Prairie (5th Seed)19  CAMP POINT CENTRAL12 
  9/12/2016  
Payson Seymour (2nd Seed)       Carthage
  
BYE Payson Seymour
  9/10/2016  
Carthage (3rd Seed)13    Carthage10 
09/08/2016   
Liberty (6th Seed)
Class A Regional 12
Host: Jacksonville Our Saviour
Mt. Sterling Brown County (1st Seed)    
 
BYE Mt. Sterling Brown County11     
  9/10/2016  
Kinderhook Western (4th Seed)13    Kinderhook Western
09/07/2016   
Meredosia-Chambersburg (5th Seed)12  MT. STERLING BROWN COUNTY
  9/12/2016  
Winchester (2nd Seed)15        Winchester
09/07/2016   
Griggsville-Perry (7th Seed) Winchester16 
  9/10/2016  
Jacksonville Our Saviour (3rd Seed)16    Jacksonville Our Saviour
09/07/2016   
Pleasant Hill (6th Seed)
Class A Regional 13
Host: Ashland A-C Central
Ashland A-C Central (1st Seed)    
 
BYE Ashland A-C Central    
  9/10/2016  
Carrollton GS (4th Seed)   New Berlin JHS
9/7/2016   
New Berlin JHS (5th Seed) ASHLAND A-C CENTRAL
  9/12/2016  
White Hall North Greene (2nd Seed)       White Hall North Greene
  
BYE White Hall North Greene
  9/10/2016  
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed)   Palmyra Northwestern
9/7/2016   
Palmyra Northwestern (6th Seed)
Class A Regional 14
Host: Morrisonville JHS
Nokomis JHS (1st Seed)    
 
BYE Nokomis JHS13     
  09/12/2016  
Edinburg (4th Seed)   Morrisonville JHS
9/7/2016   
Morrisonville JHS (5th Seed) NOKOMIS JHS
  09/13/2016  
Mt. Olive (2nd Seed)       Raymond Lincolnwood
  
BYE Mt. Olive
  09/12/2016  
Raymond Lincolnwood (3rd Seed)   Raymond Lincolnwood17 
9/7/2016   
Pawnee (6th Seed)
Class A Regional 15
Host: St. Elmo
Beecher City (1st Seed)    
 
BYE Beecher City    
  9/10/2016  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)22    Mulberry Grove JHS
9/7/2016   
Ramsey (5th Seed) Beecher City
  9/12/2016  
Findlay Okaw Valley (2nd Seed)       FINDLAY OKAW VALLEY
  
BYE Findlay Okaw Valley
  9/10/2016  
Altamont (3rd Seed)15    Altamont
9/7/2016   
St. Elmo (6th Seed)
Class A Regional 16
Host: Paris Crestwood
Casey-Westfield (1st Seed)    
 
BYE Casey-Westfield    
  9/10/2016  
Martinsville (4th Seed)13    Martinsville
9/7/2016   
Effingham St. Anthony (5th Seed) CASEY-WESTFIELD11 
  9/12/2016  
Windsor (2nd Seed)       Paris Crestwood
9/7/2016   
Oblong (7th Seed) Oblong
  9/10/2016  
Paris Crestwood (3rd Seed)10    Paris Crestwood13 
9/7/2016   
Toledo Cumberland (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association