IESA Girls Softball
2017 Regional Bracket/Results
Class A Regional 1
Regional Host: Seneca
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's    
  9/9/2017  
Seneca (4th Seed)15    Seneca
9/6/2017   
South Wilmington (5th Seed) PONTIAC ST. MARY'S10 
  9/11/2017  
Dwight (2nd Seed)16        Mazon-Verona-Kinsman
9/6/2017   
Odell (7th Seed) Dwight
  9/9/2017  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)16    Mazon-Verona-Kinsman
9/6/2017   
Rockdale (6th Seed)
Class A Regional 2
Regional Host: Lockport Kelvin Grove
Kankakee Bishop McNamara (1st Seed)    
 
BYE Kankakee Bishop McNamara14     
  9/9/2017  
Grant Park (4th Seed)   Bourbonnais St. George
9/6/2017   
Bourbonnais St. George (5th Seed) KANKAKEE BISHOP MCNAMARA
  9/11/2017  
Lockport Kelvin Grove (2nd Seed)10        Lockport Kelvin Grove
9/6/2017   
St. Anne (7th Seed) Lockport Kelvin Grove
  9/9/2017  
Donovan (3rd Seed)15    Donovan
9/6/2017   
Lockport Taft (6th Seed)
Class A Regional 3
Regional Host: Ottawa Marquette
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette10     
  9/9/2017  
Tonica (4th Seed)   Waterman Indian Creek
9/6/2017   
Waterman Indian Creek (5th Seed) Ottawa Marquette
  9/11/2017  
Mendota Holy Cross (2nd Seed)15        MENDOTA HOLY CROSS
9/6/2017   
Grand Ridge (7th Seed) Mendota Holy Cross
  9/9/2017  
Peru Catholic (3rd Seed)   Peru Catholic
9/6/2017   
LaSalle Trinity Catholic (6th Seed)
Class A Regional 4
Regional Host: Streator St. Michael
Streator Woodland (1st Seed)    
 
BYE Streator Woodland    
  9/9/2017  
Streator St. Michael (4th Seed)17    Streator St. Michael14 
9/6/2017   
Metamora St. Mary's (5th Seed) Streator St. Michael
  9/11/2017  
McNabb Putnam County (2nd Seed)19        MCNABB PUTNAM COUNTY18 
9/6/2017   
Lowpoint-Washburn (7th Seed) McNabb Putnam County10 
  9/9/2017  
Washington St. Patrick (3rd Seed)   Washington St. Patrick
9/6/2017   
Flanagan (6th Seed)
Class A Regional 5
Regional Host: Sparland Midland
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield15     
  9/9/2017  
Sparland Midland (4th Seed)17    Sparland Midland
9/6/2017   
Galva (5th Seed) Brimfield
  09/11/2017  
Princeville (2nd Seed)15        PRINCEVILLE
9/6/2017   
Toulon Stark County (7th Seed) Princeville10 
  09/09/2017  
Henry-Senachwine (3rd Seed)10    Henry-Senachwine
9/6/2017   
Williamsfield (6th Seed)
Class A Regional 6
Regional Host: Glasford Illini Bluffs
Glasford Illini Bluffs (1st Seed)15     
9/6/2017  
Peoria Norwood (8th Seed) Glasford Illini Bluffs15     
  9/9/2017  
Elmwood (4th Seed)   Peoria Christian
9/6/2017   
Peoria Christian (5th Seed)15  GLASFORD ILLINI BLUFFS
  9/11/2017  
Peoria Limestone Walters (2nd Seed)15        Peoria Limestone Walters
9/6/2017   
East Peoria Robein (7th Seed) Peoria Limestone Walters15 
  9/9/2017  
Bartonville Monroe (3rd Seed)16    Bartonville Monroe
9/6/2017   
Bartonville Oak Grove West (6th Seed)
Class A Regional 7
Regional Host: Liberty
Mt. Sterling Brown County (1st Seed)11     
9/6/2017  
Colchester West Prairie (8th Seed) Mt. Sterling Brown County    
  9/9/2017  
Carthage (4th Seed)   Payson Seymour
9/6/2017   
Payson Seymour (5th Seed)19  Payson Seymour
  9/11/2017  
Camp Point Central (2nd Seed)       CAMP POINT CENTRAL
9/6/2017   
Augusta Southeastern (7th Seed) Camp Point Central12 
  9/9/2017  
Kinderhook Western (3rd Seed)   Kinderhook Western
9/6/2017   
Liberty (6th Seed)
Class A Regional 8
Regional Host: White Hall North Greene
White Hall North Greene (1st Seed)    
 
BYE White Hall North Greene11     
  9/9/2017  
Jerseyville St. Francis HG (4th Seed)   Winchester
9/6/2017   
Winchester (5th Seed)14  WHITE HALL NORTH GREENE
  9/11/2017  
Carrollton GS (2nd Seed)14        Pleasant Hill
9/6/2017   
Griggsville-Perry (7th Seed) Carrollton GS
  9/9/2017  
Pleasant Hill (3rd Seed)13    Pleasant Hill
9/6/2017   
Meredosia-Chambersburg (6th Seed)
Class A Regional 9
Regional Host: Havana
Havana (1st Seed)    
 
BYE Havana19     
  9/9/2017  
Marquette Heights Georgetowne (4th Seed)15    Marquette Heights Georgetowne
9/6/2017   
Mason City Illini Central (5th Seed) Havana
  9/11/2017  
Pekin Rankin (2nd Seed)15        PEKIN RANKIN
9/6/2017   
Hartsburg-Emden (7th Seed) Pekin Rankin
  9/9/2017  
Delavan (3rd Seed)19    Delavan
9/6/2017   
South Pekin (6th Seed)
Class A Regional 10
Regional Host: Macon Meridian
Illiopolis Sangamon Valley (1st Seed)    
 
BYE Illiopolis Sangamon Valley12     
  9/9/2017  
Argenta-Oreana (4th Seed)15    Argenta-Oreana
9/6/2017   
Buffalo Tri-City (5th Seed) Illiopolis Sangamon Valley
  9/11/2017  
Macon Meridian (2nd Seed)       MACON MERIDIAN
  
BYE Macon Meridian15 
  9/9/2017  
Edinburg (3rd Seed)   Edinburg
  
BYE
Class A Regional 11
Regional Host: LeRoy
Heyworth (1st Seed)    
 
BYE Heyworth15     
  9/9/2017  
Gibson City GCMS (4th Seed)10    Lexington
9/6/2017   
Lexington (5th Seed)24  HEYWORTH14 
  9/11/2017  
Fisher (2nd Seed)15        LeRoy
9/6/2017   
Colfax Ridgeview (7th Seed) Fisher16 
  9/9/2017  
LeRoy (3rd Seed)15    LeRoy18 
9/6/2017   
Champaign St. Matthew (6th Seed)
Class A Regional 12
Regional Host: Villa Grove
Georgetown Mary Miller (1st Seed)    
 
BYE Georgetown Mary Miller14     
  9/9/2017  
Milford (4th Seed)22    Milford
9/6/2017   
Gifford (5th Seed)21  Georgetown Mary Miller
  9/11/2017  
Villa Grove (2nd Seed)       PARIS CRESTWOOD
  
BYE Villa Grove
  9/9/2017  
Paris Crestwood (3rd Seed)11    Paris Crestwood10 
9/6/2017   
Hume Shiloh (6th Seed)
Class A Regional 13
Regional Host: Ashland A-C Central
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)20     
9/6/2017  
Springfield Christ the King (8th Seed) Jacksonville Our Saviour    
  9/9/2017  
Springfield Calvary (4th Seed)   Springfield Calvary
9/6/2017   
Petersburg PORTA JHS (5th Seed) Springfield Calvary
  9/11/2017  
New Berlin JHS (2nd Seed)13        NEW BERLIN JHS
9/6/2017   
Franklin (7th Seed) New Berlin JHS
  9/9/2017  
Ashland A-C Central (3rd Seed)11    Ashland A-C Central
9/6/2017   
Springfield St. Aloysius (6th Seed)
Class A Regional 14
Regional Host: Raymond Lincolnwood
Raymond Lincolnwood (1st Seed)    
 
BYE Raymond Lincolnwood    
  9/9/2017  
Nokomis JHS (4th Seed)   Nokomis JHS
9/6/2017   
Palmyra Northwestern (5th Seed) RAYMOND LINCOLNWOOD22 
  9/11/2017  
Mulberry Grove JHS (2nd Seed)19        Pawnee
9/6/2017   
Mt. Olive (7th Seed) Mulberry Grove JHS
  9/9/2017  
Pawnee (3rd Seed)20    Pawnee22 
9/6/2017   
Morrisonville JHS (6th Seed)10 
Class A Regional 15
Regional Host: Altamont
Kinmundy South Central (1st Seed)    
 
BYE Kinmundy South Central10     
  9/9/2017  
Beecher City (4th Seed)   Beecher City
9/6/2017   
Ramsey (5th Seed) Kinmundy South Central
  9/11/2017  
Windsor (2nd Seed)18        WINDSOR
9/6/2017   
Altamont (7th Seed) Windsor13 
  9/9/2017  
Findlay Okaw Valley (3rd Seed)22    Findlay Okaw Valley
9/6/2017   
St. Elmo (6th Seed)12 
Class A Regional 16
Regional Host: Casey-Westfield
Casey-Westfield (1st Seed)    
 
BYE Casey-Westfield    
  9/9/2017  
Toledo Cumberland (4th Seed)11    Toledo Cumberland
9/6/2017   
Martinsville (5th Seed) CASEY-WESTFIELD
  9/11/2017  
Teutopolis (2nd Seed)12        Teutopolis
9/6/2017   
Clay City (7th Seed) Teutopolis
  9/9/2017  
Effingham St. Anthony (3rd Seed)16    Effingham St. Anthony
9/6/2017   
Oblong (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association