IESA Girls Softball
2017 Regional Bracket/Results
Class AA Regional 1
Regional Host: Barrington Station
Bolingbrook Brooks (1st Seed)12     
9/6/2017  
Glendale Heights Glenside (8th Seed) Bolingbrook Brooks12     
  9/9/2017  
Lisle (4th Seed)19    Lisle
9/6/2017   
Bolingbrook Jane Addams (5th Seed) Bolingbrook Brooks
  9/11/2017  
Barrington Station (2nd Seed)16        BARRINGTON STATION14 
9/6/2017   
Bolingbrook Humphrey (7th Seed) Barrington Station
  9/9/2017  
Glen Ellyn Hadley (3rd Seed)   Barrington Prairie
9/6/2017   
Barrington Prairie (6th Seed)
Class AA Regional 2
Regional Host: Flossmoor Parker
Homewood Hart (1st Seed)    
 
BYE Homewood Hart10     
  9/9/2017  
Romeoville Martinez (4th Seed)   Romeoville Lukancic
9/6/2017   
Romeoville Lukancic (5th Seed)14  Homewood Hart
  9/11/2017  
Homer Glen Homer (2nd Seed)18        HOMER GLEN HOMER
9/6/2017   
Crest Hill Richland (7th Seed) Homer Glen Homer11 
  9/9/2017  
Flossmoor Parker (3rd Seed)   Lansing Memorial
9/6/2017   
Lansing Memorial (6th Seed)
Class AA Regional 3
Regional Host: Morris Saratoga
Minooka (1st Seed)11     
9/6/2017  
Channahon (8th Seed) Minooka16     
  9/9/2017  
Morris Shabbona (4th Seed)12    Morris Shabbona
9/6/2017   
Morris Saratoga (5th Seed)10  MINOOKA
  9/11/2017  
Shorewood Troy (2nd Seed)16        Shorewood Troy
9/6/2017   
Coal City (7th Seed) Shorewood Troy12 
  9/9/2017  
Wilmington (3rd Seed)   Wilmington
9/6/2017   
Braidwood Reed-Custer (6th Seed)
Class AA Regional 4
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Hickory Creek (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Hickory Creek10     
  9/9/2017  
Manhattan (4th Seed)   Steger Columbia
9/6/2017   
Steger Columbia (5th Seed)10  FRANKFORT HICKORY CREEK
  9/11/2017  
Frankfort Summit Hill (2nd Seed)11        Mokena
9/6/2017   
Chicago Heights Washington (7th Seed) Frankfort Summit Hill
  9/9/2017  
Mokena (3rd Seed)   Mokena
9/6/2017   
Lockport Oak Prairie (6th Seed)
Class AA Regional 5
Regional Host: Washington MS
Germantown Hills (1st Seed)    
 
BYE Germantown Hills11     
  9/9/2017  
Kewanee Central (4th Seed)   Kewanee Central
9/6/2017   
Washington MS (5th Seed) GERMANTOWN HILLS16 
  9/11/2017  
Washington Central (2nd Seed)15        Metamora GS
9/6/2017   
Dunlap MS (7th Seed) Washington Central
  9/9/2017  
Metamora GS (3rd Seed)   Metamora GS
9/6/2017   
Washington Beverly Manor (6th Seed)
Class AA Regional 6
Regional Host: Wenona Fieldcrest
Princeton Logan (1st Seed)    
 
BYE Princeton Logan12     
  09/09/2017  
Ottawa Shepherd (4th Seed)   Ottawa Shepherd
9/6/2017   
Pontiac JHS (5th Seed) PRINCETON LOGAN
  9/11/2017  
Peru Parkside (2nd Seed)10        Peru Parkside
09/06/2017   
El Paso-Gridley (7th Seed) Peru Parkside
  9/9/2017  
Eureka (3rd Seed)   Eureka
09/06/2017   
Wenona Fieldcrest (6th Seed)
Class AA Regional 7
Regional Host: Manteno
Beecher (1st Seed)    
 
BYE Beecher14     
  9/9/2017  
Bourbonnais UGC (4th Seed)   Bradley Central
9/6/2017   
Bradley Central (5th Seed)12  BEECHER
  9/11/2017  
Manteno (2nd Seed)11        Manteno
9/6/2017   
Kankakee JHS (7th Seed) Manteno
  9/9/2017  
Peotone (3rd Seed)11    Peotone
9/6/2017   
Momence JHS (6th Seed)
Class AA Regional 8
Regional Host: Rantoul Eater
St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE St. Joseph13     
  9/9/2017  
Danville North Ridge (4th Seed)   Danville North Ridge
9/6/2017   
Paxton-Buckley-Loda (5th Seed) St. Joseph
  9/11/2017  
Forrest Prairie Central (2nd Seed)       HERSCHER LIMESTONE
9/6/2017   
Clifton Nash (7th Seed) Forrest Prairie Central
  9/9/2017  
Herscher Limestone (3rd Seed)15    Herscher Limestone
9/6/2017   
Rantoul Eater (6th Seed)
Class AA Regional 9
Regional Host: Canton Ingersoll
Farmington Central (1st Seed)    
 
BYE Farmington Central    
  9/9/2017  
Morton JHS (4th Seed)   Morton JHS
9/6/2017   
Green Valley Midwest Central (5th Seed) Farmington Central
  9/11/2017  
Canton Ingersoll (2nd Seed)14        CANTON INGERSOLL
9/6/2017   
Mackinaw Dee-Mack (7th Seed) Canton Ingersoll
  9/9/2017  
East Peoria Central (3rd Seed)   East Peoria Central
9/6/2017   
Tremont (6th Seed)
Class AA Regional 10
Regional Host: Stanford Olympia
Normal Kingsley (1st Seed)    
 
BYE Normal Kingsley    
  9/9/2017  
Bloomington Corpus Christi (4th Seed)   Bloomington Corpus Christi
9/6/2017   
Bloomington Evans (5th Seed) BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI
  9/11/2017  
Stanford Olympia (2nd Seed)10        Stanford Olympia
9/6/2017   
Normal Parkside (7th Seed) Stanford Olympia
  9/9/2017  
Bloomington JHS (3rd Seed)   Bloomington JHS
9/6/2017   
Normal Chiddix (6th Seed)
Class AA Regional 11
Regional Host: Riverton
Williamsville (1st Seed)    
 
BYE Williamsville    
  9/9/2017  
Riverton (4th Seed)   Lincoln JHS
9/6/2017   
Lincoln JHS (5th Seed)13  WILLIAMSVILLE
  9/11/2017  
Springfield Lincoln (2nd Seed)11        Springfield Lincoln
9/6/2017   
Springfield St. Agnes (7th Seed) Springfield Lincoln
  9/9/2017  
Warrensburg-Latham (3rd Seed)   Warrensburg-Latham
9/6/2017   
Rochester (6th Seed)
Class AA Regional 12
Regional Host: Monticello
Monticello (1st Seed)15     
9/6/2017  
Decatur Jefferson (8th Seed) Monticello    
  9/9/2017  
Mt. Zion (4th Seed)   Clinton
9/6/2017   
Clinton (5th Seed)10  MONTICELLO
  9/11/2017  
Downs Tri-Valley (2nd Seed)       Mahomet-Seymour
9/6/2017   
Maroa-Forsyth (7th Seed) Downs Tri-Valley
  9/9/2017  
Mahomet-Seymour (3rd Seed)14    Mahomet-Seymour
9/6/2017   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)
Class AA Regional 13
Regional Host: Pleasant Plains
Girard North Mac (1st Seed)    
 
BYE Girard North Mac    
  9/9/2017  
Pleasant Plains (4th Seed)15    Pleasant Plains
09/06/2017   
Auburn JHS at Divernon (5th Seed) Girard North Mac
  9/11/2017  
Quincy St. Peter (2nd Seed)14        CHATHAM GLENWOOD12 
9/6/2017   
Quincy (7th Seed) Quincy St. Peter
  9/9/2017  
Chatham Glenwood (3rd Seed)15    Chatham Glenwood
9/6/2017   
Athens (6th Seed)
Class AA Regional 14
Regional Host: Edwardsville Lincoln
Edwardsville Liberty (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Liberty    
  9/9/2017  
Piasa Southwestern (4th Seed)11    Piasa Southwestern
9/6/2017   
Alton (5th Seed) Piasa Southwestern
  9/11/2017  
Edwardsville Lincoln (2nd Seed)       EDWARDSVILLE LINCOLN15 
  
BYE Edwardsville Lincoln
  9/9/2017  
Staunton (3rd Seed)16    Staunton
9/6/2017   
Cahokia Wirth (6th Seed)
Class AA Regional 15
Regional Host: Champaign Jefferson
Tolono Unity (1st Seed)17     
9/6/2017  
Champaign Jefferson (8th Seed) Tolono Unity11     
  9/9/2017  
Mattoon (4th Seed)11    Mattoon
9/6/2017   
Champaign Edison (5th Seed) TOLONO UNITY10 
  9/11/2017  
Shelbyville Moulton (2nd Seed)15        Shelbyville Moulton
9/6/2017   
Champaign Franklin (7th Seed) Shelbyville Moulton
  9/9/2017  
Urbana MS (3rd Seed)   Urbana MS
9/6/2017   
Sullivan (6th Seed)
Class AA Regional 16
Regional Host: Newton Jasper County
Effingham JHS (1st Seed)    
 
BYE Effingham JHS    
  9/9/2017  
Paris Mayo (4th Seed)11    Paris Mayo
9/6/2017   
Newton Jasper County (5th Seed) Effingham JHS
  9/11/2017  
Charleston (2nd Seed)15        BRIDGEPORT RED HILL11 
9/6/2017   
Lawrenceville Parkview (7th Seed) Charleston
  9/9/2017  
Bridgeport Red Hill (3rd Seed)   Bridgeport Red Hill
9/6/2017   
Vandalia (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association