IESA Girls Softball
2018 Regional Bracket/Results
Class AA Regional 1
Regional Host: Barrington Station
Barrington Station (1st Seed)    
 
BYE Barrington Station15     
  9/8/2018  
Lisle (4th Seed)   Lisle
9/5/2018   
Glendale Heights Glenside (5th Seed) BARRINGTON STATION
  9/10/2018  
Marengo (2nd Seed)       Marengo
  
BYE Marengo11 
  9/8/2018  
Glen Ellyn Hadley (3rd Seed)11    Glen Ellyn Hadley
9/5/2018   
Barrington Prairie (6th Seed)
Class AA Regional 2
Regional Host: Bolingbrook Humphrey
Homer Glen Homer (1st Seed)15     
9/5/2018  
Bolingbrook Humphrey (8th Seed) Homer Glen Homer13     
  09/10/2018  
Romeoville Lukancic (4th Seed)10    Bolingbrook Brooks
9/5/2018   
Bolingbrook Brooks (5th Seed)12  HOMER GLEN HOMER
  09/12/2018  
Romeoville Martinez (2nd Seed)11        Lockport Oak Prairie
9/5/2018   
Crest Hill Richland (7th Seed) Romeoville Martinez
  09/11/2018  
Lockport Oak Prairie (3rd Seed)10    Lockport Oak Prairie14 
9/5/2018   
Bolingbrook Jane Addams (6th Seed)
Class AA Regional 3
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Summit Hill (1st Seed)15     
9/5/2018  
Lansing Memorial (8th Seed) Frankfort Summit Hill    
  09/10/2018  
Mokena (4th Seed)16    Mokena
9/5/2018   
Flossmoor Parker (5th Seed) FRANKFORT SUMMIT HILL
  09/12/2018  
Frankfort Hickory Creek (2nd Seed)12        Frankfort Hickory Creek
9/5/2018   
Steger Columbia (7th Seed) Frankfort Hickory Creek
  09/10/2018  
Homewood Hart (3rd Seed)12    Homewood Hart
9/5/2018   
Chicago Heights Washington (6th Seed)
Class AA Regional 4
Regional Host: Manteno
Manteno (1st Seed)12     
9/5/2018  
Momence JHS (8th Seed) Manteno    
  9/8/2018  
Beecher (4th Seed)   Beecher
09/06/2018   
Herscher Limestone (5th Seed) Beecher11 
  9/10/2018  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)       BOURBONNAIS UGC12 
9/5/2018   
Bradley Central (7th Seed) Bourbonnais UGC
  9/8/2018  
Peotone (3rd Seed)   Peotone
9/5/2018   
Kankakee JHS (6th Seed)
Class AA Regional 5
Regional Host: Germantown Hills
Kewanee Central (1st Seed)10     
09/08/2018  
Washington Beverly Manor (8th Seed) Kewanee Central    
  09/10/2018  
Washington MS (4th Seed)   Washington MS
9/5/2018   
Metamora GS (5th Seed) Kewanee Central
  09/12/2018  
Germantown Hills (2nd Seed)11        WASHINGTON CENTRAL
9/5/2018   
Eureka (7th Seed) Germantown Hills
  09/10/2018  
Washington Central (3rd Seed)   Washington Central
9/5/2018   
Dunlap MS (6th Seed)
Class AA Regional 6
Regional Host: Tremont
East Peoria Central (1st Seed)    
 
BYE East Peoria Central    
  09/10/2018  
Tremont (4th Seed)10    Tremont
9/5/2018   
Morton JHS (5th Seed) EAST PEORIA CENTRAL
  09/12/2018  
Canton Ingersoll (2nd Seed)       Canton Ingersoll
9/5/2018   
Farmington Central (7th Seed) Canton Ingersoll
  09/11/2018  
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed)   Mackinaw Dee-Mack
9/5/2018   
Green Valley Midwest Central (6th Seed)
Class AA Regional 7
Regional Host: Ottawa Shepherd
Peru Parkside (1st Seed)11     
09/10/2018  
Princeton Logan (8th Seed) Peru Parkside    
  09/11/2018  
Wenona Fieldcrest (4th Seed)   Wenona Fieldcrest
9/5/2018   
Morris Saratoga (5th Seed) PERU PARKSIDE
  09/13/2018  
Pontiac JHS (2nd Seed)10        Morris GS
9/5/2018   
El Paso-Gridley (7th Seed) Pontiac JHS
  09/11/2018  
Morris GS (3rd Seed)11    Morris GS
9/5/2018   
Ottawa Shepherd (6th Seed)
Class AA Regional 8
Regional Host: Braidwood Reed-Custer
Braidwood Reed-Custer (1st Seed)    
 
BYE Braidwood Reed-Custer    
  09/10/2018  
Wilmington (4th Seed)   Manhattan
9/5/2018   
Manhattan (5th Seed) Manhattan
  09/12/2018  
Shorewood Troy (2nd Seed)       SHOREWOOD TROY10 
9/5/2018   
Channahon (7th Seed) Shorewood Troy
  09/11/2018  
Coal City (3rd Seed)15    Coal City
9/5/2018   
Minooka (6th Seed)
Class AA Regional 9
Regional Host: Stanford Olympia
Stanford Olympia (1st Seed)    
 
BYE Stanford Olympia    
  09/10/2018  
Normal Kingsley (4th Seed)   Bloomington Corpus Christi
9/5/2018   
Bloomington Corpus Christi (5th Seed) BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI
  09/12/2018  
Bloomington Evans (2nd Seed)       Normal Parkside
9/5/2018   
Bloomington JHS (7th Seed) Bloomington Evans
  09/11/2018  
Normal Parkside (3rd Seed)   Normal Parkside
9/5/2018   
Normal Chiddix (6th Seed)
Class AA Regional 10
Regional Host: Williamsville
Williamsville (1st Seed)    
 
BYE Williamsville    
  09/10/2018  
Athens (4th Seed)   Athens
9/5/2018   
Maroa-Forsyth (5th Seed) Williamsville
  09/12/2018  
Lincoln JHS (2nd Seed)10        LINCOLN JHS
9/5/2018   
Riverton (7th Seed) Lincoln JHS
  09/11/2018  
Warrensburg-Latham (3rd Seed)13    Warrensburg-Latham
9/5/2018   
Clinton (6th Seed)
Class AA Regional 11
Regional Host: St. Joseph
St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE St. Joseph10     
  09/11/2018  
Danville North Ridge (4th Seed)15    Danville North Ridge
9/5/2018   
Hoopeston Area (5th Seed) ST. JOSEPH
  09/12/2018  
Forrest Prairie Central (2nd Seed)11        Forrest Prairie Central
9/5/2018   
Paxton-Buckley-Loda (7th Seed) Forrest Prairie Central
  09/11/2018  
Rantoul Eater (3rd Seed)   Clifton Nash
9/5/2018   
Clifton Nash (6th Seed)16 
Class AA Regional 12
Regional Host: Urbana MS
Tolono Unity (1st Seed)    
 
BYE Tolono Unity10     
  09/10/2018  
Champaign Edison (4th Seed)   Champaign Edison
9/5/2018   
Champaign Franklin (5th Seed) TOLONO UNITY12 
  09/12/2018  
Monticello (2nd Seed)       Monticello
9/5/2018   
Urbana MS (7th Seed) Monticello
  09/11/2018  
Mahomet-Seymour (3rd Seed)15    Mahomet-Seymour
9/5/2018   
Champaign Jefferson (6th Seed)
Class AA Regional 13
Regional Host: Chatham Glenwood
Quincy St. Peter (1st Seed)15     
9/5/2018  
Springfield St. Agnes (8th Seed) Quincy St. Peter    
  09/10/2018  
Auburn JHS at Divernon (4th Seed)14    Auburn JHS at Divernon
9/5/2018   
Rochester (5th Seed) QUINCY ST. PETER
  09/11/2018  
Pleasant Plains (2nd Seed)14        Chatham Glenwood
9/5/2018   
Quincy (7th Seed) Pleasant Plains
  09/10/2018  
Chatham Glenwood (3rd Seed)15    Chatham Glenwood14 
9/5/2018   
Springfield Lincoln (6th Seed)
Class AA Regional 14
Regional Host: Girard North Mac
Gillespie (1st Seed)    
 
BYE Gillespie11     
  09/10/2018  
Staunton (4th Seed)   Staunton
9/5/2018   
Alton (5th Seed) Gillespie
  09/12/2018  
Edwardsville Lincoln (2nd Seed)16        EDWARDSVILLE LINCOLN
9/5/2018   
Cahokia Wirth (7th Seed) Edwardsville Lincoln
  09/10/2018  
Girard North Mac (3rd Seed)   Girard North Mac
9/5/2018   
Piasa Southwestern (6th Seed)
Class AA Regional 15
Regional Host: Macon Meridian
Shelbyville Moulton (1st Seed)15     
9/5/2018  
Decatur Holy Family (8th Seed) Shelbyville Moulton10     
  09/10/2018  
Decatur Jefferson (4th Seed)   Sullivan
9/5/2018   
Sullivan (5th Seed)18  SHELBYVILLE MOULTON
  09/11/2018  
Macon Meridian (2nd Seed)15        Mt. Zion
9/5/2018   
Pana JHS (7th Seed) Macon Meridian10 
  09/10/2018  
Mt. Zion (3rd Seed)15    Mt. Zion22 
9/5/2018   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)
Class AA Regional 16
Regional Host: Effingham JHS
Charleston (1st Seed)17     
9/5/2018  
Lawrenceville Parkview (8th Seed) Charleston11     
  09/10/2018  
Marshall JHS (4th Seed)   Paris Mayo
9/5/2018   
Paris Mayo (5th Seed) CHARLESTON
  09/11/2018  
Effingham JHS (2nd Seed)       Effingham JHS
9/5/2018   
Newton Jasper County (7th Seed) Effingham JHS11 
  09/10/2018  
Mattoon (3rd Seed)   Vandalia
9/5/2018   
Vandalia (6th Seed)11 

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association