IESA Girls Softball
2019 Regional Bracket/Results
Class A Regional 1
Regional Host: South Wilmington
Pontiac St. Mary's (1st Seed)15     
9/11/2019  
Piper City Tri-Point (8th Seed) Pontiac St. Mary's10     
  9/14/2019  
Dwight (4th Seed)16    Dwight
9/11/2019   
South Wilmington (5th Seed) PONTIAC ST. MARY'S
  9/16/2019  
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed)10        Mazon-Verona-Kinsman
9/11/2019   
Flanagan (7th Seed) Mazon-Verona-Kinsman14 
  9/14/2019  
Lockport Taft (3rd Seed)18    Lockport Taft
9/11/2019   
Rockdale (6th Seed)
Class A Regional 2
Regional Host: Kankakee Grace Christian
Beecher (1st Seed)18     
9/11/2019  
Kankakee Grace Christian (8th Seed) Beecher11     
  9/14/2019  
Milford (4th Seed)   Milford
9/11/2019   
Bourbonnais St. George (5th Seed) BEECHER
  9/16/2019  
Kankakee Bishop McNamara (2nd Seed)14        Kankakee Bishop McNamara
9/11/2019   
St. Anne (7th Seed) Kankakee Bishop McNamara10 
  9/14/2019  
Grant Park (3rd Seed)19    Grant Park
9/11/2019   
Donovan (6th Seed)
Class A Regional 3
Regional Host: Serena
Ottawa Marquette (1st Seed)12     
9/11/2019  
Grand Ridge (8th Seed) Ottawa Marquette    
  9/14/2019  
LaSalle Trinity Catholic (4th Seed)   Mendota Holy Cross
9/11/2019   
Mendota Holy Cross (5th Seed) Ottawa Marquette
  9/16/2019  
Serena (2nd Seed)       SERENA
9/11/2019   
Seneca (7th Seed) Serena
  9/14/2019  
Peru Catholic (3rd Seed)10    Peru Catholic
9/11/2019   
Waterman Indian Creek (6th Seed)
Class A Regional 4
Regional Host: Wenona Fieldcrest
Streator Woodland (1st Seed)12     
9/11/2019  
Sparland Midland (8th Seed) Streator Woodland    
  9/14/2019  
Lowpoint-Washburn (4th Seed)   Lowpoint-Washburn
9/11/2019   
Henry-Senachwine (5th Seed) STREATOR WOODLAND
  9/16/2019  
Wenona Fieldcrest (2nd Seed)       Wenona Fieldcrest
9/11/2019   
Tonica (7th Seed) Wenona Fieldcrest
  9/14/2019  
McNabb Putnam County (3rd Seed)13    McNabb Putnam County
9/11/2019   
Streator St. Michael (6th Seed)
Class A Regional 5
Regional Host: Williamsfield
Brimfield (1st Seed)15     
9/11/2019  
Elmwood (8th Seed) Brimfield16     
  9/14/2019  
Galva (4th Seed)11    Galva
9/11/2019   
Oneida ROWVA (5th Seed) BRIMFIELD
  9/16/2019  
Cambridge JHS (2nd Seed)13        Kewanee Wethersfield
9/11/2019   
Williamsfield (7th Seed) Cambridge JHS
  9/14/2019  
Kewanee Wethersfield (3rd Seed)16    Kewanee Wethersfield
9/11/2019   
Toulon Stark County (6th Seed)
Class A Regional 6
Regional Host: Princeville
Peoria Limestone Walters (1st Seed)15     
9/11/2019  
East Peoria Robein (8th Seed) Peoria Limestone Walters11     
  9/14/2019  
Washington St. Patrick (4th Seed)18    Washington St. Patrick
9/11/2019   
Metamora St. Mary's (5th Seed) PEORIA LIMESTONE WALTERS
  9/16/2019  
Princeville (2nd Seed)15        Princeville
9/11/2019   
Peoria Christian (7th Seed) Princeville11 
  9/14/2019  
Bartonville Monroe (3rd Seed)15    Bartonville Monroe
9/11/2019   
Bartonville Oak Grove (6th Seed)
Class A Regional 7
Regional Host: Mt. Sterling Brown County
Camp Point Central (1st Seed)11     
9/11/2019  
Mt. Sterling Brown County (8th Seed) Camp Point Central    
  9/14/2019  
Carthage (4th Seed)   Carthage
9/11/2019   
Colchester West Prairie (5th Seed) CAMP POINT CENTRAL12 
  9/16/2019  
Liberty (2nd Seed)13        Augusta Southeastern
9/11/2019   
Meredosia-Chambersburg (7th Seed) Liberty
  9/14/2019  
Augusta Southeastern (3rd Seed)   Augusta Southeastern12 
9/11/2019   
Payson Seymour (6th Seed)
Class A Regional 8
Regional Host: Pleasant Hill
Pleasant Hill (1st Seed)18     
9/11/2019  
Griggsville-Perry (8th Seed) Pleasant Hill    
  09/14/2019  
Winchester (4th Seed)15    Winchester
9/11/2019   
Kinderhook Western (5th Seed) PLEASANT HILL
  9/16/2019  
Carrollton GS (2nd Seed)10        Carrollton GS
9/11/2019   
Jerseyville St. Francis HG (7th Seed) Carrollton GS
  09/14/2019  
Hardin Calhoun (3rd Seed)16    Hardin Calhoun
9/11/2019   
White Hall North Greene (6th Seed)
Class A Regional 9
Regional Host: Delavan
Glasford Illini Bluffs (1st Seed)21     
9/11/2019  
South Pekin (8th Seed) Glasford Illini Bluffs14     
  9/14/2019  
Delavan (4th Seed)   Green Valley Midwest Central
9/11/2019   
Green Valley Midwest Central (5th Seed)11  GLASFORD ILLINI BLUFFS
  9/16/2019  
Pekin Rankin (2nd Seed)16        Pekin Rankin
9/11/2019   
Hartsburg-Emden (7th Seed) Pekin Rankin
  9/14/2019  
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed)15    Mackinaw Dee-Mack
9/11/2019   
Marquette Heights Georgetowne (6th Seed)
Class A Regional 10
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Havana (1st Seed)15     
9/11/2019  
Franklin (8th Seed) Havana16     
  9/14/2019  
New Berlin JHS (4th Seed)   New Berlin JHS
9/11/2019   
Palmyra Northwestern (5th Seed) HAVANA
  9/16/2019  
Petersburg PORTA JHS (2nd Seed)10        Petersburg PORTA JHS
9/11/2019   
Mason City Illini Central (7th Seed) Petersburg PORTA JHS12 
  9/14/2019  
Ashland A-C Central (3rd Seed)   Ashland A-C Central
9/11/2019   
Jacksonville Our Saviour (6th Seed)
Class A Regional 11
Regional Host: LeRoy
Colfax Ridgeview (1st Seed)    
9/11/2019  
Fisher (8th Seed) Colfax Ridgeview    
  9/14/2019  
Mansfield Blue Ridge IJHS (4th Seed)   Bloomington Corpus Christi
09/12/2019   
Bloomington Corpus Christi (5th Seed)16  Bloomington Corpus Christi
  9/16/2019  
Heyworth (2nd Seed)       LEXINGTON15 
9/11/2019   
Normal Epiphany (7th Seed) Heyworth
  9/14/2019  
LeRoy (3rd Seed)10    Lexington
9/11/2019   
Lexington (6th Seed)16 
Class A Regional 12
Regional Host: Villa Grove
Villa Grove (1st Seed)15     
9/11/2019  
Danville Schlarman (8th Seed) Villa Grove10     
  9/14/2019  
Gifford (4th Seed)13    Gifford
9/11/2019   
Sidell Salt Fork (5th Seed) VILLA GROVE15 
  9/16/2019  
Georgetown Mary Miller (2nd Seed)15        Georgetown Mary Miller
9/11/2019   
Hume Shiloh (7th Seed)10  Georgetown Mary Miller
  09/14/2019  
Bismarck-Henning (3rd Seed)11    Bismarck-Henning
9/11/2019   
Champaign St. Matthew (6th Seed)10 
Class A Regional 13
Regional Host: Argenta-Oreana
  Springfield Calvary (1st Seed)    
9/11/2019  
Buffalo Tri-City (8th Seed)14    Buffalo Tri-City
09/09/2019     Springfield Calvary 11     
Edinburg (9th Seed)   9/14/2019  
    Findlay Okaw Valley
Warrensburg-Latham (4th Seed)  
9/11/2019  
Findlay Okaw Valley (5th Seed) SPRINGFIELD CALVARY10 
    9/16/2019  
Argenta-Oreana (2nd Seed)     Argenta-Oreana
9/11/2019    
Illiopolis Sangamon Valley (7th Seed) Argenta-Oreana
  9/14/2019    
Mt. Pulaski (3rd Seed)   Mt. Pulaski
9/11/2019    
Assumption Central A & M (6th Seed)
Class A Regional 14
Regional Host: Nokomis JHS
Pawnee (1st Seed)15     
9/11/2019  
Ramsey (8th Seed) Pawnee    
  9/14/2019  
Morrisonville JHS (4th Seed)   Mt. Olive
9/11/2019   
Mt. Olive (5th Seed)12  PAWNEE11 
  9/16/2019  
Raymond Lincolnwood (2nd Seed)13        Raymond Lincolnwood
9/11/2019   
Bunker Hill Wolf Ridge (7th Seed) Raymond Lincolnwood10 
  9/14/2019  
Mulberry Grove JHS (3rd Seed)11    Mulberry Grove JHS
9/11/2019   
Nokomis JHS (6th Seed)
Class A Regional 15
Regional Host: Altamont
Windsor (1st Seed)16     
9/11/2019  
St. Elmo (8th Seed) Windsor    
  9/14/2019  
Teutopolis (4th Seed)   Teutopolis
9/11/2019   
Altamont (5th Seed) WINDSOR
  9/16/2019  
Effingham St. Anthony (2nd Seed)15        Effingham St. Anthony
9/11/2019   
Beecher City (7th Seed) Effingham St. Anthony
  9/14/2019  
Kinmundy South Central (3rd Seed)11    Kinmundy South Central
9/11/2019   
Neoga (6th Seed)
Class A Regional 16
Regional Host: Casey-Westfield
Casey-Westfield (1st Seed)15     
9/11/2019  
Hutsonville (8th Seed) Casey-Westfield11     
  9/14/2019  
Dieterich (4th Seed)   Clay City
9/11/2019   
Clay City (5th Seed) CASEY-WESTFIELD10 
  9/16/2019  
Bridgeport Red Hill (2nd Seed)       Martinsville
9/11/2019   
Paris Crestwood (7th Seed) Paris Crestwood
  9/14/2019  
Martinsville (3rd Seed)13    Martinsville
9/11/2019   
Oblong (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association