IESA Girls Volleyball 2017 Class 7-1A Regional Assignments
Registered Participants: 402   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 69/123/288   -   Determining Class Split
Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ Wolcott School, Thornton
Host: Thornton Wolcott
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 1
Lockport Fairmont   
Riverdale Patton   
Rockdale   
Thornton Wolcott   
 
Regional 2
Cissna Park   
Crescent City    (Co-op)
Donovan   
Piper City Tri-Point   
 
Sectional 2
@ St. Mary's School, Pontiac
Host: Pontiac St. Mary's
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 3
Grand Ridge   
LaSalle Trinity Catholic    (Co-op)
Marseilles Milton Pope   
Ottawa Marquette   
Ottawa Wallace   
Peru Catholic   
Tonica   
 
Regional 4
Cornell   
Flanagan    (Co-op)
Lowpoint-Washburn   
Odell    (Co-op)
Pontiac St. Mary's    (Co-op)
Streator St. Michael    (Co-op)
 
Sectional 3
@ RPA Gym - Williamsfield Schools, Williamsfield
Host: Williamsfield
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 5
Bartonville GS   
Bartonville Monroe   
East Peoria Robein   
Pekin St. Joseph   
Peoria Limestone Walters   
Spring Bay Riverview   
 
Regional 6
Carthage   
London Mills Valley   
Peoria Academy   
Peoria Hollis   
Peoria St. Jude    (Co-op)
Williamsfield   
 
Sectional 4
@ Hartsburg-Emden Jr/Sr High School, Hartsburg
Host: Hartsburg-Emden
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 7
Bloomington Cornerstone   
Metamora St. Mary's   
Morton Blessed Sacrament   
Normal Calvary   
Washington St. Patrick   
 
Regional 8
Delavan   
Greenview   
Hartsburg-Emden   
Lincoln Carroll Catholic    (Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
South Pekin   
 




IESA Girls Volleyball 2017 Class 7-1A Regional Assignments
Sectional 5
@ Holy Cross School, Champaign
Host: Champaign Holy Cross
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 9
Danville Schlarman   
Gifford   
Potomac    (Co-op)
Rantoul St. Malachy   
Rossville-Alvin   
Royal Prairieview Ogden   
 
Regional 10
Bement   
Champaign Holy Cross   
DeLand-Weldon   
 
Sectional 6
@ Little Flower School, Springfield
Host: Springfield Little Flower
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 11
Decatur Garfield Montessori   
Decatur Holy Family    (Co-op)
Decatur Lutheran   
Decatur Our Lady of Lourdes   
Springfield Little Flower   
Springfield St. Aloysius    (Co-op)
 
Regional 12
Griggsville-Perry   
Jacksonville Our Saviour   
Springfield Calvary   
Springfield Christian   
Virginia   
 
Sectional 7
@ Waverly
Host: Waverly
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 13
Brussels    (Co-op)
Franklin   
Greenfield   
Hardin Calhoun    (Co-op)
Palmyra Northwestern   
Pleasant Hill   
Waverly   
 
Regional 14
Lovejoy    (Co-op)
Morrisonville JHS   
Mt. Olive   
Mulberry Grove JHS   
Pocahontas   
Sorento   
 
Sectional 8
@ Sigel St. Michael's
Host: Sigel St. Michael's
Date: Monday, March 6, 2017
Regional 15
Chrisman Scottland   
Hume Shiloh   
Martinsville   
Sigel St. Michael's   
Stewardson-Strasburg   
Windsor   
 
Regional 16
Dieterich   
Effingham Sacred Heart   
Grayville   
Newton St. Thomas   
West Salem