IESA Girls Volleyball
2018 Class 7-3A Regional Assignments
Registered Participants: 424   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 69/126/265   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ Saratoga Grade School
Host: Morris Saratoga
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 1
Braidwood Reed-Custer   
Crest Hill Richland   
Lockport Kelvin Grove   
Morris Saratoga   
Morris Shabbona   
Peotone   
Wilmington   
 
Regional 2
Calumet City Schrum   
Calumet City Wentworth   
Dolton Lincoln   
Glenwood Brookwood   
Lansing Heritage   
 
Sectional 2
@ Fieldcrest Middle School
Host: Wenona Fieldcrest
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 3
El Paso-Gridley   
Marseilles ES   
Peru Parkside   
Pontiac JHS   
Rockford Marshall   
Wenona Fieldcrest   
 
Regional 4
Chillicothe   
Eureka   
Germantown Hills   
Metamora GS   
Mossville   
Washington Beverly Manor   
Washington MS   
 
Sectional 3
@ United Junior High School
Host: Monmouth United
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 5
Joy Mercer County   
Knoxville JHS   
Monmouth United   
Monmouth-Roseville JHS   
Orion   
Sherrard JHS   
Taylor Ridge Rockridge   
 
Regional 6
Avon Abingdon Avon   
Creve Coeur Parkview   
Farmington Central   
Marquette Heights Georgetowne   
Princeville   
Tremont   
 
Sectional 4
@ Beardstown Middle School Gym
Host: Beardstown MS
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 7
Beardstown MS   
Camp Point Central   
Mt. Sterling Brown County    (Co-op)
Pittsfield Pikeland   
Quincy St. Peter    (Co-op)
Rushville Schuyler Industry   
White Hall North Greene   
 
Regional 8
Athens   
Green Valley Midwest Central   
Havana   
New Berlin JHS   
Petersburg PORTA JHS   
Pleasant Plains   
 




IESA Girls Volleyball 2018 Class 7-3A Regional Assignments
Sectional 5
@ Dee-Mack High School
Host: Mackinaw Dee-Mack
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 9
Downs Tri-Valley   
Heyworth   
Mackinaw Dee-Mack   
Riverton   
Stanford Olympia   
Williamsville   
 
Regional 10
Argenta-Oreana   
Macon Meridian   
Mansfield Blue Ridge IJHS   
Maroa-Forsyth   
St. Joseph   
Tolono Unity   
Warrensburg-Latham   
 
Sectional 6
@ John Greer
Host: Hoopeston Area
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 11
Beecher   
Clifton Nash   
Herscher Limestone   
Kankakee Bishop McNamara   
Momence JHS   
Onarga Iroquois West   
Watseka Glenn Raymond   
 
Regional 12
Danville Oakwood   
Georgetown Mary Miller   
Gibson City GCMS   
Hoopeston Area   
Paxton-Buckley-Loda   
Westville JHS   
 
Sectional 7
@ Auburn Jr. High School @Divernon
Host: Auburn JHS at Divernon
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 13
Auburn JHS at Divernon   
Carlinville   
Girard North Mac   
Hillsboro   
Litchfield   
Pana JHS    (Co-op)
Vandalia    (Co-op)
 
Regional 14
East Alton MS   
Gillespie   
Greenville   
Piasa Southwestern   
Staunton   
Wood River Lewis & Clark   
 
Sectional 8
@ Teutopolis Junior High School
Host: Teutopolis
Date: Monday, March 5, 2018
Regional 15
Arcola   
Arthur    (Co-op)
Shelbyville Moulton   
Sullivan   
Teutopolis   
Tuscola East Prairie   
 
Regional 16
Casey-Westfield   
Lawrenceville Parkview   
Marshall JHS   
Newton Jasper County   
Paris Mayo   
Robinson Nuttall   
Toledo Cumberland   
 

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association