IESA Girls Volleyball 2020 Class 8-2A Regional Assignments
Registered Participants: 435   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 66/125/259   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ Barack Obama Learning Academy
Host: Markham Obama
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ Barack Obama Learning Academy , 16448 Park Ave, Markham   Map
Regional 1
Ford Heights Cottage Grove UGC    (Host Info)
Joliet Laraway   
Lockport Fairmont   
Lockport Taft   
Markham Obama   
Morton Grove MCC   
Riverdale Washington   
 
Regional 2
Bourbonnais St. George   
Dwight   
Gardner    (Co-op)
Grant Park    (Host Info)
Milford   
St. Anne   
 
Sectional 2
@ McNabb Putnam County
Host: McNabb Putnam County
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ McNabb Putnam County
Regional 3
Henry-Senachwine   
Marseilles ES    (Host Info)
McNabb Putnam County   
Oglesby Washington   
Ottawa Wallace   
Seneca   
Streator Woodland   
 
Regional 4
Bloomington Cornerstone   
Bloomington Corpus Christi    (Host Info)
Colfax Ridgeview   
LeRoy   
Lexington   
Normal Metcalf   
 
Sectional 3
@ Wethersfield High School
Host: Kewanee Wethersfield
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ Wethersfield High School , 439 Willard St., Kewanee   Map
Regional 5
Brimfield    (Host Info)
Elmwood   
Kewanee Wethersfield   
Peoria Norwood   
Princeville   
Sparland Midland   
Toulon Stark County   
 
Regional 6
Bartonville Monroe    (Host Info)
Marquette Heights Georgetowne   
Peoria Christian   
Peoria Heights GS   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria Pleasant Valley   
Peoria St. Philomena   
 
Sectional 4
@ Lewistown Central School
Host: Lewistown JHS
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ Lewistown Central School , 15501 East Ave L, Lewistown   Map
Turn East at the Dairy Queen
Regional 7
Augusta Southeastern   
Carthage   
Colchester West Prairie   
Hamilton    (Host Info)
La Harpe    (Co-op)
Mendon Unity   
Nauvoo-Colusa   
 
Regional 8
Bushnell-Prairie City   
Lewistown JHS   
London Mills Valley    (Co-op)
Monmouth United    (Host Info)
Oneida ROWVA   
Stronghurst West Central   
Table Grove VIT    (Co-op)
 




IESA Girls Volleyball 2020 Class 8-2A Regional Assignments
Sectional 5
@ Routt Catholic High School
Host: Jacksonville Our Saviour
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ Routt Catholic High School , 500 E College Ave, Jacksonville   Map
Doors will open at 5:30pm. Spectator parking north of RCHS, additional parking east of Our Saviour School. Buses park in parking lot NW of RCHS.
Regional 9
Concord Triopia    (Co-op)
Jacksonville Our Saviour   
Kinderhook Western   
Liberty   
Mt. Sterling Brown County    (Host Info) (Co-op)
Payson Seymour   
 
Regional 10
Bunker Hill Wolf Ridge   
Carrollton GS    (Co-op)
Greenfield   
Hardin Calhoun    (Co-op)
Jerseyville St. Francis HG    (Host Info)
Madison   
White Hall North Greene   
 
Sectional 6
@ Pawnee Schools 201703-4124
Host: Pawnee
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ Pawnee Schools 201703-4124 , 810 4th Street, Pawnee   Map
Please take the black top driveway to the back of the building and drop off players according to the map . Park the bus in the fenced in area by the doors marked "U".
Regional 11
Buffalo Tri-City   
Illiopolis Sangamon Valley   
Mason City Illini Central   
Mt. Pulaski    (Host Info)
Springfield Blessed Sacrament   
Springfield Christian   
Springfield St. Agnes   
 
Regional 12
Assumption Central A & M    (Host Info)
Edinburg    (Co-op)
Nokomis JHS    (Co-op)
Pawnee   
Ramsey   
Raymond Lincolnwood   
 
Sectional 7
@ Oakland High School
Host: Oakland Lake Crest
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ Oakland High School , 410 N Logan Ave, Oakland   Map
Regional 13
Cerro Gordo    (Host Info)
Decatur Dennis   
Decatur Hope   
Decatur Johns Hill   
Decatur Robertson   
Fisher   
Mansfield Blue Ridge IJHS   
 
Regional 14
Arcola   
Champaign Judah Christian   
Champaign St. Matthew   
Oakland Lake Crest    (Co-op)
Paris Crestwood   
Villa Grove    (Host Info)
 
Sectional 8
@ St. Anthony GS
Host: Effingham St. Anthony
Monday, March 16, 2020,  6:30 PM
@ St. Anthony GS , 405 N. Second St., Effingham   Map
Regional 15
Altamont   
Cowden-Herrick    (Co-op)
Effingham St. Anthony   
Findlay Okaw Valley   
Kinmundy South Central   
Neoga   
St. Elmo    (Host Info) (Co-op)
 
Regional 16
Albion    (Host Info)
Dieterich   
Hutsonville    (Co-op)
Louisville North Clay   
Martinsville   
Oblong