IESA Girls Volleyball
2017 Regional Bracket/Results
Class 8-2A Regional 1
Host: Ford Heights Cottage Grove UGC
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 2
Host: Elwood GS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 3
Host: Streator Woodland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Woodland High School
03/07/2017 , 5:00 PM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Woodland High School
03/04/2017 , 10:00 AM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Woodland High School
03/09/2017 , 6:00 PM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Woodland High School
03/07/2017 , 6:00 PM
5800 E 3000 North Rd, Streator   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-2A Regional 4
Host: Roanoke-Benson
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Roanoke-Benson Junior High
03/04/2017 , 20 min. after previous match
131 Reiter St., Benson   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Roanoke-Benson Junior High
03/04/2017 , 10:00 AM
131 Reiter St., Benson   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Roanoke-Benson Junior High
03/07/2017 , 5:00 PM
131 Reiter St., Benson   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Roanoke-Benson Junior High
03/04/2017 , 20 min. after previous match
131c Reiter St., Benson   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Roanoke-Benson Junior High
03/04/2017 , 20 min. after previous match
131 Reiter St., Benson   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 5
Host: Peoria St. Philomena
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 6
Host: Glasford Illini Bluffs
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  llini Bluffs MS
03/07/2017 , 5:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Illini Bluffs MS
03/04/2017 , 10:00 AM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  llini Bluffs MS
03/09/2017 , 6:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
llini Bluffs MS
03/04/2017 , 11:00 AM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  llini Bluffs MS
03/07/2017 , 6:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
llini Bluffs MS
03/04/2017 , 12:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 7
Host: Colchester West Prairie
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  West Prairie Middle School
03/07/2017 , 5:30 PM
600 S Hun St, Colchester   Map  
4th Seed   Winner Game 1
West Prairie Middle School
03/04/2017 , 10:00 AM
600 S Hun St, Colchester   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  West Prairie Middle School
03/09/2017 , 6:00 PM
600 S Hun St, Colchester   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  West Prairie Middle School
03/07/2017 , 6:45 PM
600 S Hun St, Colchester   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
West Prairie Middle School
03/04/2017 , 11:30 AM
600 S Hun St, Colchester   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 8
Host: Mendon Unity
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Unity Middle School
03/08/2017 , 6:00 PM
453 West Collins Street, Mendon   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Unity Middle School
03/07/2017 , 6:00 PM
453 West Collins Street, Mendon   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Unity Middle School
03/09/2017 , 6:00 PM
453 West Collins Street, Mendon   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Unity Middle School
03/08/2017 , 7:00 PM
453 West Collins Street, Mendon   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Unity Middle School
03/07/2017 , 7:00 PM
453 West Collins Street, Mendon   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 9
Host: Normal Epiphany
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 10
Host: Champaign St. Matthew
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Champaign St. Matthew
03/04/2017 , 12:00 PM
1307Lincolnshire Drive, Champaign   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Champaign St. Matthew
03/04/2017 , 10:00 AM
1307Lincolnshire Drive, Champaign   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Champaign St. Matthew
03/07/2017 , 6:00 PM
1307Lincolnshire Drive, Champaign   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Champaign St. Matthew
03/04/2017 , 1:00 PM
1307Lincolnshire Drive, Champaign   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Champaign St. Matthew
03/04/2017 , 11:00 AM
1307Lincolnshire Drive, Champaign   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 11
Host: Mt. Pulaski
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mt. Pulaski Grade School
03/07/2017 , 6:00 PM
119 N. Garden St., Mt. Pulaski   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mt. Pulaski Grade School
03/04/2017 , 9:00 AM
119 N. Garden St., Mt. Pulaski   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Mt. Pulaski Grade School
03/09/2017 , 6:30 PM
119 N. Garden St., Mt. Pulaski   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Mt. Pulaski Grade School
03/04/2017 , 20 min. after previous match
119 N. Garden St., Mt. Pulaski   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Mt. Pulaski Grade School
03/07/2017 , 20 min. after previous match
119 N. Garden St., Mt. Pulaski   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Mt. Pulaski Grade School
03/04/2017 , 20 min. after previous match
119 N. Garden St., Mt. Pulaski   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 12
Host: Assumption Central A & M
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Central A&M Middle School
03/08/2017 , 6:00 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Central A&M Middle School
03/07/2017 , 6:00 PM
404 E. Colegrove St, Assumption   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Central A&M Middle School
03/09/2017 , 6:00 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Central A&M Middle School
03/08/2017 , 7:15 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Central A&M Middle School
03/07/2017 , 7:15 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 13
Host: Liberty
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Liberty
03/08/2017 , 6:00 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Liberty
03/07/2017 , 6:00 PM
505 N. Park St. , Liberty   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Liberty
03/09/2017 , 6:30 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Liberty
03/08/2017 , 7:00 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Liberty
03/07/2017 , 7:00 PM
505 N. Park St., Liberty   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 14
Host: Pawnee
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Pawnee Schools
03/07/2017 , 6:00 PM
810 4th Street, Pawnee   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Pawnee Schools
03/04/2017 , 10:00 AM
810 4th Street, Pawnee   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Pawnee Schools
03/09/2017 , 6:00 PM
810 4th Street, Pawnee   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Pawnee Schools
03/04/2017 , 11:00 AM
810 4th Street, Pawnee   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Pawnee Schools
03/07/2017 , 7:00 PM
810 4th Street, Pawnee   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Pawnee Schools
03/04/2017 , 12:00 PM
810 4th Street, Pawnee   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 15
Host: Paris Crestwood
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Crestwood School
03/04/2017 , 11:30 AM
15601 US HWY 150, Paris   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Crestwood School
03/04/2017 , 10:00 AM
15601 US HWY 150, Paris   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Crestwood School
03/07/2017 , 6:00 PM
15601 US HWY 150, Paris   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Crestwood School
03/04/2017 , 12:15 PM
15601 US HWY 150, Paris   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Crestwood School
03/04/2017 , 10:45 AM
15601 US HWY 150, Paris   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 16
Host: St. Elmo
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Elmo Jr./Sr. High School
03/07/2017 , 6:00 PM
300 W. 12th St., St. Elmo   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Elmo Jr./Sr. High School
03/04/2017 , 9:00 AM
300 W. 12th St., St. Elmo   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  St. Elmo Jr./Sr. High School
03/09/2017 , 6:30 PM
300 W. 12th St., St. Elmo   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
St. Elmo Jr./Sr. High School
03/04/2017 , 10:00 AM
300 W. 12th St., St. Elmo   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  St. Elmo Jr./Sr. High School
03/07/2017 , 7:00 PM
300 W. 12th St., St. Elmo   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
St. Elmo Jr./Sr. High School
03/04/2017 , 11:00 AM
300 W. 12th St., St. Elmo   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association