IESA Girls Volleyball
2017 Regional Bracket/Results
Class 8-3A Regional 1
Host: Glenwood Brookwood
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 2
Host: Crest Hill Richland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Richland Jr. High
03/04/2017 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Richland Jr. High
03/04/2017 , 9:00 AM
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Richland Jr. High
03/07/2017 , 4:30 PM
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Richland Jr. High
03/04/2017 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Richland Jr. High
03/04/2017 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Richland Jr. High
03/04/2017 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 3
Host: Morris Saratoga
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Saratoga Grade School
03/04/2017 , 11:00 AM
4040 N. Division St., Morris   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Saratoga Grade School
03/04/2017 , 9:00 AM
4040 N. Division St., Morris   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Saratoga Grade School
03/07/2017 , 4:30 PM
4040 N. Division St., Morris   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Saratoga Grade School
03/04/2017 , 10:00 AM
4040 N. Division St., Morris   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-3A Regional 4
Host: Eureka
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Eureka Middle School
03/08/2017 , 5:30 PM
2005 S. Main St., Eureka   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Eureka Middle School
03/07/2017 , 5:30 PM
2005 S. Main St, Eureka   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Eureka Middle School
03/09/2017 , 6:00 PM
2005 S. Main St., Eureka   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Eureka Middle School
03/08/2017 , 6:30 PM
2005 S. Main St., Eureka   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Eureka Middle School
03/07/2017 , 6:30 PM
2005 S. Main St., Eureka   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 5
Host: Germantown Hills
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Germantown Hills Middle School
03/04/2017 , 12:30 PM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Germantown Hills Middle School
03/04/2017 , 10:00 AM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Germantown Hills Middle School
03/07/2017 , 6:00 PM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Germantown Hills Middle School
03/04/2017 , 2:15 PM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Germantown Hills Middle School
03/04/2017 , 11:15 AM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 6
Host: Farmington Central
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Farmington Central JH
03/07/2017 , 5:00 PM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Farmington Central JH
03/04/2017 , 10:00 AM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Farmington Central JH
03/08/2017 , 5:00 PM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Farmington Central JH
03/07/2017 , 6:00 PM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Farmington Central JH
03/04/2017 , 11:00 AM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 7
Host: Paxton-Buckley-Loda
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  PBL Junior High
03/04/2017 , 11:00 AM
700 W. Orleans, Paxton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
PBL Junior High
03/04/2017 , 9:00 AM
700 W. Orleans, Paxton   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  PBL Junior High
03/07/2017 , 6:00 PM
700 W. Orleans, Paxton   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  PBL Junior High
03/04/2017 , 12:00 PM
700 W. Orleans, Paxton   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
PBL Junior High
03/04/2017 , 10:00 AM
700 W. Orleans, Paxton   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 8
Host: Sidell Salt Fork
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Salt Fork Jr. High
03/07/2017 , 6:00 PM
7087 N. 600 E. Road, Sidell, IL 61876   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Satl Fork Jr. High
03/04/2017 , 10:00 AM
7087 N. 600 E. Road, Sidell, IL 61876   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Salt Fork Jr. High
03/09/2017 , 6:00 PM
7087 N. 600 E. Road, Sidell, IL 61876   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Salt Fork Jr. High
03/04/2017 , 11:00 AM
7087 N. 600 E. Road, Sidell, IL 61876   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Salt Fork Jr. High
03/07/2017 , 7:00 PM
7087 N. 600 E. Road , Sidell, IL 61876   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Salt Fork Jr. High
03/04/2017 , 12:00 PM
7087 N. 600 E. Road, Sidell, IL 61876   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 9
Host: Downs Tri-Valley
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Tri-Valley Middle School
03/08/2017 , 5:30 PM
505 E. Washington, Downs   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Tri-Valley Middle School
03/04/2017 , 10:00 AM
505 E. Washington, Downs   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Tri-Valley Middle School
03/09/2017 , 5:30 PM
505 E. Washington, Downs   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Tri-Valley Middle School
03/08/2017 , 6:45 PM
505 E. Washington, Downs   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Tri-Valley Middle School
03/04/2017 , 11:15 AM
505 E. Washington, Downs   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 10
Host: Macon Meridian
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Meridian Middle School
03/04/2017 , 12:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Meridian Middle School
03/04/2017 , 10:00 AM
728 S. Wall St., Macon   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Meridian Middle School
03/07/2017 , 6:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Meridian Middle School
03/04/2017 , 11:00 AM
728 S. Wall St., Macon   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-3A Regional 11
Host: Pleasant Plains
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Pleasant Plains Middle School
03/07/2017 , 5:30 PM
2455 North Farmingdale Road, Pleasant Plains   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Pleasant Plains Middle School
03/04/2017 , 10:00 AM
2455 North Farmingdale Road, Pleasant Plains   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Pleasant Plains Middle School
03/09/2017 , 5:30 PM
2455 North Farmingdale Road, Pleasant Plains   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Pleasant Plains Middle School
03/04/2017 , 11:15 AM
2455 North Farmingdale Road, Pleasant Plains   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Pleasant Plains Middle School
03/07/2017 , 6:45 PM
2455 North Farmingdale Road, Pleasant Plains   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Pleasant Plains Middle School
03/04/2017 , 12:30 PM
2455 North Farmingdale Road, Pleasant Plains   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 12
Host: White Hall North Greene
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  North Greene JH East Gym
03/07/2017 , 6:00 PM
546 N. Main St., White Hall   Map  
4th Seed   Winner Game 1
North Greene JH East Gym
03/04/2017 , 9:00 AM
546 N. Main St., White Hall   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  North Greene JH East Gym
03/09/2017 , 6:30 PM
546 N. Main St., White Hall   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  North Greene JH East Gym
03/07/2017 , 7:00 PM
546 N. Main St., White Hall   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
North Greene JH East Gym
03/04/2017 , 10:00 AM
546 N. Main St., White Hall   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 13
Host: Pana JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Pana Jr. High School
Date: TBD
203 W. 8th St., Pana   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Pana Jr. High School
Date: TBD
203 W. 8th St., Pana   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Pana Jr. High School
Date: TBD
203 W. 8th St., Pana   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Pana Jr. High School
Date: TBD
203 W. 8th St., Pana   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Pana Jr. High School
Date: TBD
203 W. 8th St., Pana   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 14
Host: Staunton
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 15
Host: Arthur
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 16
Host: Paris Mayo
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Paris Mayo Middle School
03/07/2017 , 6:00 PM
300 East Wood Street, Paris   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Paris Mayo Middle School
03/04/2017 , 10:00 AM
300 East Wood Street, Paris   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Paris Mayo Middle School
03/09/2017 , 6:30 PM
300 East Wood Street, Paris   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Paris Mayo Middle School
03/07/2017 , 7:15 PM
300 East Wood Street, Paris   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Paris Mayo Middle School
03/04/2017 , 11:15 AM
300 East Wood Street, Paris   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association