IESA Girls Volleyball
2018 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Regional Host: Rockford Lincoln
Rockford Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Rockford Lincoln    
  Lincoln Middle School
02/24/2018 , 12:30 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
Rockford Flinn (4th Seed)      Winner Game 1
Lincoln Middle School
02/24/2018 , 11:15 AM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
Rockford West (5th Seed)    Winner Game 2
  Lincoln Middle School
03/01/2018 , 4:30 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
Rockford RESA (2nd Seed)       Winner Game 3
  
BYE Rockford RESA   
  Lincoln Middle School
02/24/2018 , 10:00 AM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
Rockford Eisenhower (3rd Seed)   Rockford Eisenhower   
  
BYE
Class 7-4A Regional 2
Regional Host: Barrington Prairie
Vernon Hills Hawthorn South (1st Seed)    
 
BYE Vernon Hills Hawthorn South    
  Barrington Middle School - Prairie Campus
02/27/2018 , 4:45 PM
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
Cicero Unity (4th Seed)      Winner Game 1
Barrington Middle School - Prairie Campus
02/26/2018 , 4:45 PM
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
 
Barrington Prairie (5th Seed)    Winner Game 2
  Barrington Middle School - Prairie Campus
02/28/2018 , 4:30 PM
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
Arlington Heights South (2nd Seed)       Winner Game 3
  
BYE Arlington Heights South   
  Barrington Middle School - Prairie Campus
02/27/2018 , 20 min. after previous match
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
Barrington Station (3rd Seed)   Barrington Station   
  
BYE
Class 7-4A Regional 3
Regional Host: Robbins Kellar
Robbins Kellar (1st Seed)    
 
BYE Robbins Kellar    
  Kellar Middle School (Door #4)
02/27/2018 , 4:30 PM
14123 Lydia Ave, Robbins   Map  
Matteson Huth (4th Seed)      Winner Game 1
Kellar Middle School (Door #4)
02/26/2018 , 4:30 PM
14123 Lydia Ave, Robbins   Map  
 
Park Forest Obama STA (5th Seed)    Winner Game 2
  Kellar Middle School (Door #4)
02/28/2018 , 4:30 PM
14123 Lydia Ave, Robbins   Map  
Flossmoor Parker (2nd Seed)       Winner Game 3
  
BYE Flossmoor Parker   
  Kellar Middle School (Door #4)
02/27/2018 , 20 min. after previous match
14123 Lydia Ave, Robbins   Map  
Markham Prairie-Hills (3rd Seed)   Markham Prairie-Hills   
  
BYE
Class 7-4A Regional 4
Regional Host: Phoenix Coolidge
Homewood Hart (1st Seed)    
 
BYE Homewood Hart    
  Coolidge Middle School
02/24/2018 , 12:00 PM
15500 7th Avenue, Phoenix   Map  
Chicago Heights Washington (4th Seed)      Winner Game 1
Coolidge Middle School
02/24/2018 , 10:00 AM
15500 7th Avenue, Phoenix   Map  
 
Phoenix Coolidge (5th Seed)    Winner Game 3
  Coolidge Middle School
02/27/2018 , 4:30 PM
15500 7th Avenue, Phoenix   Map  
Lansing Memorial (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Lansing Memorial
  Coolidge Middle School
02/24/2018 , 1:00 PM
15500 7th Avenue, Phoenix   Map  
Steger Columbia (3rd Seed)      Winner Game 2
Coolidge Middle School
02/24/2018 , 11:00 AM
15500 7th Avenue, Phoenix   Map  
 
Sauk Village Rickover (6th Seed)   
Class 7-4A Regional 5
Regional Host: Bolingbrook Brooks
Homer Glen Homer (1st Seed)    
 
BYE Homer Glen Homer    
  Brooks Middle School
02/27/2018 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
Romeoville Lukancic (4th Seed)      Winner Game 1
Brooks Middle School
02/26/2018 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
Lockport Oak Prairie (5th Seed)    Winner Game 4
  Brooks Middle School
03/01/2018 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
Bolingbrook Brooks (2nd Seed)          Winner Game 5
Brooks Middle School
02/26/2018 , 5:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
Bolingbrook Humphrey (7th Seed)    Winner Game 2
  Brooks Middle School
02/27/2018 , 5:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
Bolingbrook Jane Addams (3rd Seed)      Winner Game 3
Brooks Middle School
02/26/2018 , 6:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
Romeoville Martinez (6th Seed)   
Class 7-4A Regional 6
Regional Host: Mokena
Frankfort Summit Hill (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Summit Hill    
  Mokena Jr. High
02/28/2018 , 4:15 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
Joliet Hufford (4th Seed)      Winner Game 1
Mokena Jr. High
02/27/2018 , 4:00 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
Joliet Dirksen (5th Seed)    Winner Game 4
  Mokena Jr. High
03/01/2018 , 4:00 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
Frankfort Hickory Creek (2nd Seed)          Winner Game 5
Mokena Jr. High
02/27/2018 , 20 min. after previous match
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
Joliet Washington (7th Seed)    Winner Game 2
  Mokena Jr. High
02/28/2018 , 20 min. after previous match
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
Mokena (3rd Seed)      Winner Game 3
Mokena Jr. High
02/27/2018 , 20 min. after previous match
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
Joliet Gompers (6th Seed)   
Class 7-4A Regional 7
Regional Host: Shorewood Troy
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka       
  Troy Middle School- Door #6
02/27/2018 , 4:00 PM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
Channahon (4th Seed)25 25     Channahon   
02/24/2018   
Sandwich (5th Seed)21 13   Winner Game 4
  Troy Middle School- Door #6
02/28/2018 , 4:30 PM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
Coal City (2nd Seed)25 25         Winner Game 5
02/24/2018   
Plano (7th Seed)15 16   Coal City   
  Troy Middle School- Door #6
02/27/2018 , 5:15 PM
5800 West Theodore Street, Plainfield   Map  
Ottawa Shepherd (3rd Seed)25 25     Ottawa Shepherd   
02/24/2018   
Shorewood Troy (6th Seed)22 23  
Class 7-4A Regional 8
Regional Host: Manteno
Manteno (1st Seed)    
 
BYE Manteno    
  Manteno Middle School
02/27/2018 , 4:30 PM
250 N. Poplar St, Manteno   Map  
Bradley Central (4th Seed)      Winner Game 1
Manteno Middle School
02/26/2018 , 4:30 PM
250 N. Poplar St, Manteno   Map  
 
New Lenox Liberty (5th Seed)    Winner Game 4
  Manteno Middle School
03/01/2018 , 4:30 PM
250 N. Poplar St, Manteno   Map  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)          Winner Game 5
Manteno Middle School
02/26/2018 , 5:30 PM
250 N. Poplar St, Manteno   Map  
 
Kankakee JHS (7th Seed)    Winner Game 2
  Manteno Middle School
02/27/2018 , 5:30 PM
250 N. Poplar St, Manteno   Map  
Manhattan (3rd Seed)      Winner Game 3
Manteno Middle School
02/26/2018 , 6:30 PM
250 N. Poplar St, Manteno   Map  
 
New Lenox Martino (6th Seed)   
Class 7-4A Regional 9
Regional Host: Macomb
Macomb (1st Seed)    
 
BYE Macomb       
  Washington Street Gymnasium
02/26/2018 , 5:30 PM
323 West Washington Street, Macomb   Map  
Canton Ingersoll (4th Seed)11 20     Pekin Broadmoor   
02/24/2018   
Pekin Broadmoor (5th Seed)25 25   Winner Game 3
  Washington Street Gymnasium
02/28/2018 , 6:00 PM
323 West Washington Street, Macomb   Map  
Pekin Edison (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Pekin Edison   
  Washington Street Gymnasium
02/26/2018 , 6:30 PM
323 West Washington Street, Macomb   Map  
Dunlap MS (3rd Seed)25 25     Dunlap MS   
02/24/2018   
Dunlap Valley MS (6th Seed)13 10  
Class 7-4A Regional 10
Regional Host: Springfield Grant
Jacksonville MS (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville MS25 25      
  02/24/2018  
Springfield Lincoln (4th Seed)18 25 25    Springfield Lincoln15 16  
02/24/2018   
Springfield Grant (5th Seed)25 22 13  Jacksonville MS   
  Springfield Grant Middle School
02/26/2018 , 6:00 PM
1800 W. Monroe, Springfield   Map  
Springfield Franklin (2nd Seed)25 25         Springfield Franklin   
02/24/2018   
Springfield Jefferson (7th Seed)19   Springfield Franklin25 25  
  02/24/2018  
Quincy (3rd Seed)25 25     Quincy23 13  
02/24/2018   
Springfield Washington (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 11
Regional Host: Lincoln JHS
Morton JHS (1st Seed)    
 
BYE Morton JHS    
  Lincoln Junior High School
02/27/2018 , 4:30 PM
208 Broadway St., Lincoln   Map  
Clinton (4th Seed)      Winner Game 1
Lincoln Junior High School
02/26/2018 , 4:30 PM
208 Broadway St., Lincoln   Map  
 
Bloomington JHS (5th Seed)    Winner Game 3
  Lincoln Junior High School
02/28/2018 , 5:00 PM
208 Broadway St., Lincoln   Map  
Washington Central (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Washington Central
  Lincoln Junior High School
02/27/2018 , 20 min. after previous match
208 Broadway St., Lincoln   Map  
Lincoln JHS (3rd Seed)      Winner Game 2
Lincoln Junior High School
02/26/2018 , 20 min. after previous match
208 Broadway St., Lincoln   Map  
 
East Peoria Central (6th Seed)   
Class 7-4A Regional 12
Regional Host: Normal Kingsley
Normal Kingsley (1st Seed)    
 
BYE Normal Kingsley    
  Kingsley Junior High School
02/27/2018 , 5:00 PM
303 Kingsley St, Normal   Map  
Forrest Prairie Central (4th Seed)      Winner Game 1
Kingsley Junior High School
02/26/2018 , 5:00 PM
303 Kingsley St, Normal   Map  
 
Normal Parkside (5th Seed)    Winner Game 3
  Kingsley Junior High School
02/28/2018 , 5:00 PM
303 Kingsley St, Normal   Map  
Normal Chiddix (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Normal Chiddix
  Kingsley Junior High School
02/27/2018 , 20 min. after previous match
303 Kingsley St, Normal   Map  
Bloomington Evans (3rd Seed)      Winner Game 2
Kingsley Junior High School
02/26/2018 , 20 min. after previous match
303 Kingsley St, Normal   Map  
 
Streator Northlawn (6th Seed)   
Class 7-4A Regional 13
Regional Host: Rochester
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood       
  Rochester Junior High School
02/27/2018 , 5:00 PM
#3 Rocket Drive, Rochester   Map  
Taylorville JHS (4th Seed)25 25     Taylorville JHS   
02/24/2018   
Jerseyville Illini (5th Seed)17   Winner Game 3
  Rochester Junior High School
03/01/2018 , 6:00 PM
#3 Rocket Drive, Rochester   Map  
Rochester (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Rochester   
  Rochester Junior High School
02/27/2018 , 6:15 PM
#3 Rocket Drive, Rochester   Map  
Roxana (3rd Seed)25 25     Roxana   
02/24/2018   
Bethalto Trimpe (6th Seed)21 23  
Class 7-4A Regional 14
Regional Host: East St. Louis Clark
Edwardsville Liberty (1st Seed)25 25      
02/24/2018  
Cahokia Wirth (4th Seed)12 16   Edwardsville Liberty    
  Mason-Clark Middle School
02/24/2018 , 3:00 PM
5510 State St., East St. Louis   Map  
Edwardsville Lincoln (2nd Seed)25 25     Edwardsville Lincoln    
02/24/2018   
East St. Louis Clark (3rd Seed)19 13  
Class 7-4A Regional 15
Regional Host: Rantoul Eater
Champaign Edison (1st Seed)    
 
BYE Champaign Edison    
  JW Eater Junior High School
02/27/2018 , 4:30 PM
400 E Wabash, Rantoul   Map  
Danville North Ridge (4th Seed)      Winner Game 1
JW Eater Junior High School
02/26/2018 , 4:30 PM
400 E Wabash, Rantoul   Map  
 
Urbana MS (5th Seed)    Winner Game 4
  JW Eater Junior High School
02/28/2018 , 5:00 PM
400 E Wabash, Rantoul   Map  
Mahomet-Seymour (2nd Seed)          Winner Game 5
JW Eater Junior High School
02/26/2018 , 5:30 PM
400 E Wabash, Rantoul   Map  
 
Rantoul Eater (7th Seed)    Winner Game 2
  JW Eater Junior High School
02/27/2018 , 5:30 PM
400 E Wabash, Rantoul   Map  
Champaign Jefferson (3rd Seed)      Winner Game 3
JW Eater Junior High School
02/26/2018 , 6:30 PM
400 E Wabash, Rantoul   Map  
 
Champaign Franklin (6th Seed)   
Class 7-4A Regional 16
Regional Host: Effingham JHS
Effingham JHS (1st Seed)    
 
BYE Effingham JHS       
  Effingham Junior High School
02/27/2018 , 4:30 PM
600 E. Henrietta, Effingham   Map  
Mattoon (4th Seed)25 25     Mattoon   
02/24/2018   
Decatur Stephen Decatur (5th Seed)16   Winner Game 4
  Effingham Junior High School
03/01/2018 , 4:30 PM
600 E. Henrietta, Effingham   Map  
Mt. Zion (2nd Seed)25 25         Winner Game 5
02/24/2018   
Decatur Jefferson (7th Seed)  Mt. Zion   
  Effingham Junior High School
02/27/2018 , 20 min. after previous match
600 E. Henrietta, Effingham   Map  
Charleston (3rd Seed)25 25     Charleston   
02/24/2018   
Monticello (6th Seed)22 11  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association