IESA Girls Volleyball
2020 Regional Bracket/Results
Class 7-3A Regional 1
Regional Host: Morris Saratoga
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Saratoga Grade School
03/03/2020 , 4:30 PM
4040 N. Division St., Morris   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Saratoga Grade School
02/29/2020 , 9:00 AM
4040 N. Division St., Morris   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Saratoga Grade School
03/04/2020 , 4:30 PM
4040 N. Division St., Morris   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Saratoga Grade School
02/29/2020 , 10:00 AM
4040 N. Division St., Morris   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Saratoga Grade School
03/03/2020 , 5:30 PM
4040 N. Division St., Morris   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Saratoga Grade School
02/29/2020 , 11:00 AM
4040 N. Division St., Morris   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 2
Regional Host: Hazel Crest Jesse White
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Hazel Crest Jesse White Learning Academy
02/29/2020 , 20 min. after previous match
16910 Western Ave, Hazel Crest   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Hazel Crest Jesse White Learning Academy
02/29/2020 , 10:00 AM
16910 Western Ave, Hazel Crest   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Hazel Crest Jesse White Learning Academy
03/03/2020 , 4:30 PM
16910 Western Ave, Hazel Crest   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Hazel Crest Jesse White Learning Academy
02/29/2020 , 20 min. after previous match
16910 Western Ave, Hazel Crest   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Hazel Crest Jesse White Learning Academy
02/29/2020 , 20 min. after previous match
16910 Western Ave, Hazel Cest   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 3
Regional Host: Beecher
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Beecher High School Bobcat Den
03/03/2020 , 4:30 PM
538 Miller St, Beecher   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Beecher High School Bobcat Den
02/29/2020 , 10:00 AM
538 Miller St, Beecher   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Beecher High School Bobcat Den
03/04/2020 , 5:00 PM
538 Miller St, Beecher   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Beecher High School Bobcat Den
02/29/2020 , 11:00 AM
538 Miller St, Beecher   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Beecher High School Bobcat Den
03/03/2020 , 5:30 PM
538 Miller St, Beecher   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Beecher High School Bobcat Den
02/29/2020 , 12:00 PM
538 Miller St, Beecher   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 4
Regional Host: Hoopeston Area
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  John Greer Grade School
03/03/2020 , 6:00 PM
609 W Main St, Hoopeston, IL 60942, Hoopeston   Map  
4th Seed   Winner Game 1
John Greer Grade School
02/29/2020 , 10:00 AM
609 W Main St, Hoopeston, IL 60942, Hoopeston   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  John Greer Grade School
03/05/2020 , 6:00 PM
609 W Main St, Hoopeston, IL 60942, Hoopeston   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  John Greer Grade School
03/03/2020 , 7:15 PM
609 W Main St, Hoopeston, IL 60942, Hoopeston   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
John Greer Grade School
02/29/2020 , 11:15 AM
609 W Main St, Hoopeston, IL 60942, Hoopeston   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 5
Regional Host: Peru Parkside
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Parkside Middle School
03/02/2020 , 6:30 PM
1800 Church Street, Peru   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Parkside Middle School
03/02/2020 , 4:30 PM
1800 Church Street, Peru   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Parkside Middle School
03/03/2020 , 4:30 PM
1800 Church Street, Peru   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Parkside Middle School
03/02/2020 , 5:30 PM
1800 Church Street, Peru   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 7-3A Regional 6
Regional Host: Chillicothe
1st Seed    
Chillicothe Elementary Center and Junior High
02/29/2020 , 10:00 AM
914 W Truitt Ave, Chillicothe   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Chillicothe Elementary Center and Junior High
03/02/2020 , 5:00 PM
914 W Truitt Ave, Chillicothe   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Chillicothe Elementary Center and Junior High
02/29/2020 , 20 min. after previous match
914 W Truitt Ave, Chillicothe   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Chillicothe Elementary Center and Junior High
03/03/2020 , 5:00 AM
914 W Truitt Ave, Chillicothe   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Chillicothe Elementary Center and Junior High
02/29/2020 , 20 min. after previous match
914 W Truitt Ave, Chillicothe   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Chillicothe Elementary Center and Junior High
03/02/2020 , 20 min. after previous match
914 W Truitt Ave, Chillicothe   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Chillicothe Elementary Center and Junior High
02/29/2020 , 20 min. after previous match
914 W Truitt Ave, Chillicothe   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 7
Regional Host: Monmouth-Roseville JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Monmouth-Roseville Jr. High School
03/02/2020 , 5:30 PM
200 E. Gossett St., Roseville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Monmouth-Roseville Jr. High School
02/29/2020 , 10:00 AM
200 E. Gossett St., Roseville   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Monmouth-Roseville Jr. High School
03/04/2020 , 6:00 PM
200 E. Gossett St., Roseville   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Monmouth-Roseville Jr. High School
02/29/2020 , 11:00 AM
200 E. Gossett St., Roseville   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Monmouth-Roseville Jr. High School
03/02/2020 , 6:30 PM
200 E. Gossett St., Roseville   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Monmouth-Roseville Jr. High School
02/29/2020 , 12:00 PM
200 E. Gossett St., Roseville   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 8
Regional Host: Farmington Central
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Farmington Central Junior HS
03/02/2020 , 5:30 PM
212 N. Lightfoot Rd, Farmington   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Farmington Central Junior HS
02/29/2020 , 10:00 AM
212 N. Lightfoot Rd, Farmington   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Farmington Central Junior HS
03/03/2020 , 6:00 PM
212 N. Lightfoot Rd, Farmington   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Farmington Central Junior HS
02/29/2020 , 11:00 AM
212 N. Lightfoot Rd, Farmington   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Farmington Central Junior HS
03/02/2020 , 6:30 PM
212 N. Lightfoot Rd, Farmington   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Farmington Central Junior HS
02/29/2020 , 12:00 PM
212 N. Lightfoot Rd, Farmington   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 9
Regional Host: Pittsfield Pikeland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Pikeland Community School
03/03/2020 , 6:00 PM
601 Piper Ln, Pittsfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Pikeland Community School
03/02/2020 , 6:00 PM
601 Piper Ln, Pittsfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Pikeland Community School
03/05/2020 , 6:00 PM
601 Piper Ln, Pittsfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Pikeland Community School
03/03/2020 , 7:00 PM
601 Piper Ln, Pittsfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Pikeland Community School
03/02/2020 , 7:00 PM
601 Piper Ln, Pittsfield   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 10
Regional Host: Williamsville
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Williamsville Junior High School
02/29/2020 , 1:00 PM
500 South Walnut St, WILLIAMSVILLE   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Williamsville Junior High School
02/29/2020 , 10:00 AM
500 South Walnut St, WILLIAMSVILLE   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Williamsville Junior High School
03/03/2020 , 5:00 PM
500 South Walnut St, WILLIAMSVILLE   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Williamsville Junior High School
02/29/2020 , 11:00 AM
500 South Walnut St, WILLIAMSVILLE   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Williamsville Junior High School
02/29/2020 , 2:00 PM
500 South Walnut St, WILLIAMSVILLE   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Williamsville Junior High School
02/29/2020 , 12:00 PM
500 South Walnut St, WILLIAMSVILLE   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 11
Regional Host: Argenta-Oreana
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Argenta Oreana Middle School
03/03/2020 , 5:30 PM
200 E. East Street, Argenta   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Argenta Oreana Middle School
03/02/2020 , 5:00 PM
200 E. East Street, Argenta   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Argenta Oreana Middle School
03/05/2020 , 6:00 PM
200 E. East Street, Argenta   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Argenta Oreana Middle School
03/02/2020 , 6:15 PM
200 E. East Street, Argenta   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Argenta Oreana Middle School
03/03/2020 , 6:45 PM
200 E. East Street, Argenta   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Argenta Oreana Middle School
03/02/2020 , 7:30 PM
200 E. East Street, Argenta   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 12
Regional Host: St. Joseph
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Joseph Middle School
03/03/2020 , 6:00 PM
606 East Peters Drive, St. Joseph   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Joseph Middle School
03/02/2020 , 5:00 PM
606 East Peters Drive, St. Joseph   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  St. Joseph Middle School
03/05/2020 , 6:00 PM
606 East Peters Drive, St. Joseph   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
St. Joseph Middle School
03/02/2020 , 6:00 PM
606 East Peters Drive, St. Joseph   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  St. Joseph Middle School
03/03/2020 , 7:00 PM
606 East Peters Drive, St. Joseph   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
St. Joseph Middle School
03/02/2020 , 7:00 PM
606 East Peters Drive, St. Joseph   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 13
Regional Host: Auburn JHS at Divernon
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Auburn Jr. High School @ Divernon
03/04/2020 , 6:00 PM
303 East Kenney Street, Divernon   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Auburn Jr. High School @ Divernon
03/03/2020 , 5:45 PM
303 East Kenney Street, Divernon   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Auburn Jr. High School @ Divernon
03/05/2020 , 6:15 PM
303 East Kenney Street, Divernon   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Auburn Jr. High School @ Divernon
03/03/2020 , 7:00 PM
303 East Kenney Street, Divernon   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Auburn Jr. High School @ Divernon
03/04/2020 , 7:00 PM
303 East Kenney Street, Divernon   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Auburn Jr. High School @ Divernon
03/03/2020 , 8:00 PM
303 East Kenney Street, Divernon   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 14
Regional Host: Staunton
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Staunton Jr High School
03/03/2020 , 6:00 PM
801 North Deneen St, Staunton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Staunton Jr High School
03/02/2020 , 6:00 PM
801 North Deneen St, Staunton   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Staunton Jr High School
03/04/2020 , 6:00 PM
801 North Deneen St, Staunton   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Staunton Jr High School
03/03/2020 , 7:00 PM
801 North Deneen St, Staunton   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Staunton Jr High School
03/02/2020 , 7:00 PM
801 North Deneen St, Staunton   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 15
Regional Host: Macon Meridian
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Meridian Middle School
03/02/2020 , 6:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Meridian Middle School
02/29/2020 , 10:00 AM
728 S. Wall St., Macon   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Meridian Middle School
03/04/2020 , 6:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Meridian Middle School
02/29/2020 , 11:00 AM
728 S. Wall St., Macon   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Meridian Middle School
03/02/2020 , 7:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Meridian Middle School
02/29/2020 , 12:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
 
6th Seed
Class 7-3A Regional 16
Regional Host: Paris Mayo
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Paris Mayo Middle School
03/03/2020 , 6:00 PM
300 East Wood Street, Paris   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Paris Mayo Middle School
02/29/2020 , 10:00 AM
300 East Wood Street, Paris   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Paris Mayo Middle School
03/05/2020 , 6:30 PM
300 East Wood Street, Paris   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Paris Mayo Middle School
03/03/2020 , 7:15 PM
300 East Wood Street, Paris   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Paris Mayo Middle School
02/29/2020 , 11:15 AM
300 East Wood Street, Paris   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association