IESA Girls Volleyball
2020 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Regional Host: Rockford Lincoln
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Rockford Lincoln
03/03/2020 , 5:00 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Rockford Lincoln
02/29/2020 , 9:00 AM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Rockford Lincoln
03/03/2020 , 7:15 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Rockford Lincoln
02/29/2020 , 10:15 AM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Rockford Lincoln
03/03/2020 , 6:00 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Rockford Lincoln
02/29/2020 , 11:30 AM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 2
Regional Host: Vernon Hills Hawthorn South
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Hawthorn Middle School South
03/04/2020 , 4:15 PM
600 Aspen Drive, Vernon Hills   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Hawthorn Middle School South
03/03/2020 , 4:15 PM
600 Aspen Drive, Vernon Hills   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Hawthorn Middle School South
03/05/2020 , 4:15 PM
600 Aspen Drive, Vernon Hills   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Hawthorn Middle School South
03/03/2020 , 5:15 PM
600 Aspen Drive, Vernon Hills   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Hawthorn Middle School South
03/04/2020 , 5:15 PM
600 Aspen Drive, Vernon Hills   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Hawthorn Middle School South
03/03/2020 , 6:15 PM
600 Aspen Drive600 Aspen Drive, Vernon Hills   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 3
Regional Host: Phoenix Coolidge
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Coolidge Middle School
02/29/2020 , 1:00 PM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Coolidge Middle School
02/29/2020 , 9:00 AM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Coolidge Middle School
03/02/2020 , 4:00 PM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Coolidge Middle School
02/29/2020 , 20 min. after previous match
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Coolidge Middle School
02/29/2020 , 2:00 PM
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Coolidge Middle School
02/29/2020 , 20 min. after previous match
155th and 7th Ave, Phoenix   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 4
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 5
Regional Host: Mokena
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mokena Junior High
03/03/2020 , 4:30 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mokena Junior High
03/02/2020 , 4:30 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Mokena Junior High
03/05/2020 , 4:30 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Mokena Junior High
03/02/2020 , 5:30 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Mokena Junior High
03/03/2020 , 5:30 PM  
3rd Seed   Winner Game 3
Mokena Junior High
03/02/2020 , 6:30 PM
19815 Kirkstone Way, Mokena   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 6
Regional Host: Frankfort Summit Hill
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Summit Hill Junior High
03/03/2020 , 4:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Summit Hill Junior High
03/02/2020 , 4:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Summit Hill Junior High
03/05/2020 , 4:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Summit Hill Junior High
03/02/2020 , 5:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Summit Hill Junior High
03/03/2020 , 5:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Summit Hill Junior High
03/02/2020 , 6:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 7
Regional Host: Channahon
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Channahon Jr. High School
02/29/2020 , 20 min. after previous match
24917 W. Sioux Dr., Channahon   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Channahon Jr. High School
02/29/2020 , 9:00 AM
24917 W. Sioux Dr., Channahon   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Channahon Jr. High
03/03/2020 , 4:30 PM
24917 W. Sioux Dr., Channahon   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Channahon Jr. High School
02/29/2020 , 20 min. after previous match
24917 W. Sioux Dr., Channahon   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Channahon Jr. High School
02/29/2020 , 20 min. after previous match
24917 W. Sioux Dr., Channahon   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 8
Regional Host: Romeoville Martinez
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  A. Vito Martinez Middle School (Gym Door #14)
03/04/2020 , 4:30 PM
590 Belmont Dr, Romeoville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
A. Vito Martinez Middle School (Gym Door #14)
03/03/2020 , 4:30 PM
590 Belmont Dr, Romeoville   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  A. Vito Martinez Middle School (Gym Door #14)
03/05/2020 , 4:30 PM
590 Belmont Dr, Romeoville   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
A. Vito Martinez Middle School (Gym Door #14)
03/03/2020 , 5:30 PM
590 Belmont Dr, Romeoville   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  A. Vito Martinez Middle School (Gym Door #14)
03/04/2020 , 5:30 PM
590 Belmont Dr, Romeoville   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
A. Vito Martinez Middle School (Gym Door #14)
03/03/2020 , 6:30 PM
590 Belmont Dr, Romeoville   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 9
Regional Host: Kankakee JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Kankakee Junior High School
03/04/2020 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Kankakee Junior High School
03/03/2020 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Kankakee Junior High School
03/05/2020 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Kankakee Junior High School
03/04/2020 , 5:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Kankakee Junior High School
03/03/2020 , 5:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 10
Regional Host: Washington Central
1st Seed    
Washington Central
02/29/2020 , 10:00 AM
1301 Eagle Ave, Washington   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Washington Central
03/02/2020 , 4:15 PM
1301 Eagle Ave, Washington   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Washington Central
02/29/2020 , 11:15 AM
1301 Eagle Ave, Washington   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Washington Central
03/04/2020 , 4:15 PM
1301 Eagle Ave, Washington   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Washington Central
02/29/2020 , 12:30 PM
1301 Eagle Ave, Washington   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Washington Central
03/02/2020 , 5:30 PM
1301 Eagle Ave, Washington   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Washington Central
02/29/2020 , 1:45 PM
1301 Eagle Ave, Washington   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 11
Regional Host: Canton Ingersoll
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Ingersoll Middle School
03/03/2020 , 4:30 PM
1605 E Ash St., Canton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Ingersoll Middle School
03/02/2020 , 4:30 PM
1605 E Ash St., Canton   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Ingersoll Middle School
03/05/2020 , 5:00 PM
1605 E Ash St., Canton   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Ingersoll Middle School
03/02/2020 , 5:30 PM
1605 E Ash St., Canton   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Ingersoll Middle School
03/03/2020 , 5:30 PM
1605 E Ash St., Canton   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Ingersoll Middle School
03/02/2020 , 6:30 PM
1605 E Ash St., Canton   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 12
Regional Host: Quincy
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Quincy Jr. High School
02/29/2020 , 12:00 PM
100 s 14th st, Quincy   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Quincy Jr. High School
02/29/2020 , 10:00 AM
100 s 14th st, Quincy   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Quincy Jr. High School
03/03/2020 , 6:00 PM
100 s 14th st, Quincy   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Quincy Jr. High School
02/29/2020 , 1:00 PM
100 s 14th st, Quincy   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Quincy Jr. High School
02/29/2020 , 11:00 AM
100 s 14th st, Quincy   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 13
Regional Host: Bethalto Trimpe
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Trimpe Middle School
03/03/2020 , 5:30 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Trimpe Middle School
03/02/2020 , 5:30 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Trimpe Middle School
03/04/2019 , 6:00 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Trimpe Middle School
03/03/2020 , 6:30 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Trimpe Middle School
03/02/2020 , 6:30 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 14
Regional Host: Edwardsville Lincoln
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Lincoln Middle School
03/03/2020 , 6:00 PM
145 West St, Edwardsville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Lincoln Middle School
03/03/2020 , 4:00 PM
145 West St, Edwardsville   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Lincoln Middle School
03/05/2020 , 4:00 PM
145 West St, Edwardsville   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Lincoln Middle School
03/03/2020 , 7:00 PM
145 West St, Edwardsville   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Lincoln Middle School
03/03/2020 , 5:00 PM
145 West St, Edwardsville   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 15
Regional Host: Mahomet-Seymour
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mahomet-Seymour JH
03/03/2020 , 4:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mahomet-Seymour JH
03/02/2020 , 4:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Mahomet-Seymour JH
03/05/2020 , 5:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Mahomet-Seymour JH
03/02/2020 , 5:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Mahomet-Seymour JH
03/03/2020 , 5:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Mahomet-Seymour JH
03/02/2020 , 6:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
 
6th Seed
Class 7-4A Regional 16
Regional Host: Taylorville JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  North School Annex
02/29/2020 , 11:30 AM
120 East Bidwell St., Taylorville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
North School Annex
02/29/2020 , 9:00 AM
120 East Bidwell St., Taylorville   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  North School Annex
03/02/2020 , 6:00 PM
120 East Bidwell St., Taylorville   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  North School Annex
02/29/2020 , 12:45 PM
120 East Bidwell St., Taylorville   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
North School Annex
02/29/2020 , 10:15 AM
120 East Bidwell St., Taylorville   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association