IESA Girls Volleyball
2017 Regional Bracket/Results
Class 8-3A Regional 1
Host: Glenwood Brookwood
Glenwood Brookwood (1st Seed)    
 
BYE Glenwood Brookwood20 16      
  03/04/2017  
Dolton Roosevelt (4th Seed)12 20     Calumet City Schrum25 25  
03/04/2017   
Calumet City Schrum (5th Seed)25 25   Calumet City Schrum16 19  
  03/08/2017  
Lansing Heritage (2nd Seed)25 25         LANSING HERITAGE25 25  
03/04/2017   
Calumet Park (7th Seed)15 19   Lansing Heritage25 25  
  03/04/2017  
Dolton Lincoln (3rd Seed)18 19     Calumet City Wentworth21 12  
03/04/2017   
Calumet City Wentworth (6th Seed)25 25  
Class 8-3A Regional 2
Host: Herscher Limestone
Beecher (1st Seed)    
 
BYE Beecher25 25      
  03/04/2017  
Lockport Kelvin Grove (4th Seed)15 24     Peotone11 20  
03/04/2017   
Peotone (5th Seed)25 26   Beecher25 26 27 
  03/07/2017  
Herscher Limestone (2nd Seed)       HERSCHER LIMESTONE21 28 29 
  
BYE Herscher Limestone25 25  
  03/04/2017  
Wilmington (3rd Seed)25 25     Wilmington14 16  
03/04/2017   
Momence JHS (6th Seed)22 14  
Class 8-3A Regional 3
Host: Morris Saratoga
Morris Saratoga (1st Seed)    
 
BYE Morris Saratoga25 25      
  03/04/2017  
Morris Shabbona (4th Seed)25 25     Morris Shabbona18  
03/04/2017   
Marseilles ES (5th Seed)21   MORRIS SARATOGA25 25  
  03/07/2017  
Braidwood Reed-Custer (2nd Seed)       Pontiac JHS13 18  
  
BYE Braidwood Reed-Custer25 24 16 
  03/04/2017  
Pontiac JHS (3rd Seed)   Pontiac JHS10 26 25 
  
BYE
Class 8-3A Regional 4
Host: Eureka
Eureka (1st Seed)    
 
BYE Eureka25 25      
  03/08/2017  
McNabb Putnam County (4th Seed)21 14     Metamora GS17 11  
03/07/2017   
Metamora GS (5th Seed)25 25   EUREKA25 25  
  03/09/2017  
Peru Parkside (2nd Seed)       El Paso-Gridley19 12  
  
BYE Peru Parkside13 23  
  03/08/2017  
El Paso-Gridley (3rd Seed)25 25     El Paso-Gridley25 25  
03/07/2017   
Wenona Fieldcrest (6th Seed)21  
Class 8-3A Regional 5
Host: Germantown Hills
Washington Central (1st Seed)    
 
BYE Washington Central25 25      
  03/04/2017  
Washington Beverly Manor (4th Seed)25 23 25    Washington Beverly Manor11 14  
03/04/2017   
Washington MS (5th Seed)20 25 22  Washington Central20 25 17 
  03/07/2017  
Chillicothe (2nd Seed)       GERMANTOWN HILLS25 23 25 
  
BYE Chillicothe17 16  
  03/04/2017  
Germantown Hills (3rd Seed)25 25     Germantown Hills25 25  
03/04/2017   
Mossville (6th Seed)14  
Class 8-3A Regional 6
Host: Farmington Central
Havana (1st Seed)    
 
BYE Havana25 25      
  03/07/2017  
Creve Coeur Parkview (4th Seed)25 23 19    Marquette Heights Georgetowne 
03/04/2017   
Marquette Heights Georgetowne (5th Seed)12 25 25  HAVANA25 16 25 
  03/08/2017  
Farmington Central (2nd Seed)       Dunlap Valley MS13 25 17 
  
BYE Farmington Central22 17  
  03/07/2017  
Dunlap Valley MS (3rd Seed)25 25     Dunlap Valley MS25 25  
03/04/2017   
Avon Abingdon Avon (6th Seed)16  
Class 8-3A Regional 7
Host: Paxton-Buckley-Loda
Paxton-Buckley-Loda (1st Seed)    
 
BYE Paxton-Buckley-Loda25 31      
  03/04/2017  
Clifton Nash (4th Seed)25 25     Clifton Nash18 29  
03/04/2017   
Gibson City GCMS (5th Seed)15   PAXTON-BUCKLEY-LODA25 23 25 
  03/07/2017  
Hoopeston Area (2nd Seed)       Watseka Glenn Raymond19 25 14 
  
BYE Hoopeston Area14 18  
  03/04/2017  
Watseka Glenn Raymond (3rd Seed)25 25     Watseka Glenn Raymond25 25  
03/04/2017   
Onarga Iroquois West (6th Seed)21 14  
Class 8-3A Regional 8
Host: Sidell Salt Fork
Tolono Unity (1st Seed)    
 
BYE Tolono Unity25 25      
  03/07/2017  
Bismarck-Henning (4th Seed)25 25     Bismarck-Henning19  
03/04/2017   
Westville JHS (5th Seed)20 20   TOLONO UNITY17 25 25 
  03/09/2017  
St. Joseph (2nd Seed)25 25         St. Joseph25 17 23 
03/04/2017   
Danville Oakwood (7th Seed)  St. Joseph25 25  
  03/07/2017  
Georgetown Mary Miller (3rd Seed)13 25 25    Georgetown Mary Miller12  
03/04/2017   
Sidell Salt Fork (6th Seed)25 21 17 
Class 8-3A Regional 9
Host: Downs Tri-Valley
Downs Tri-Valley (1st Seed)    
 
BYE Downs Tri-Valley22 25 25     
  03/08/2017  
Lincoln JHS (4th Seed)20 25 25    Lincoln JHS25 15 18 
03/04/2017   
Green Valley Midwest Central (5th Seed)25 12 18  Downs Tri-Valley25 20 13 
  03/09/2017  
Tremont (2nd Seed)       MACKINAW DEE-MACK23 25 25 
  
BYE Tremont18 16  
  03/08/2017  
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed)25 25     Mackinaw Dee-Mack25 25  
03/04/2017   
Heyworth (6th Seed)11 16  
Class 8-3A Regional 10
Host: Macon Meridian
Maroa-Forsyth (1st Seed)    
 
BYE Maroa-Forsyth16 25 20     
  03/04/2017  
Monticello (4th Seed)25 25     Monticello25 19 25 
03/04/2017   
Warrensburg-Latham (5th Seed)15 18   MONTICELLO25 25  
  03/07/2017  
Macon Meridian (2nd Seed)       Argenta-Oreana18 16  
  
BYE Macon Meridian20 27 14 
  03/04/2017  
Argenta-Oreana (3rd Seed)   Argenta-Oreana25 25 25 
  
BYE
Class 8-3A Regional 11
Host: Pleasant Plains
Pleasant Plains (1st Seed)    
 
BYE Pleasant Plains25 25      
  03/07/2017  
Athens (4th Seed)25 22 24    New Berlin JHS18 17  
03/04/2017   
New Berlin JHS (5th Seed)17 25 26  PLEASANT PLAINS26 25  
  03/09/2017  
Williamsville (2nd Seed)25 25         Riverton24 16  
03/04/2017   
Petersburg PORTA JHS (7th Seed)18 13   Williamsville19 21  
  03/07/2017  
Riverton (3rd Seed)25 23 25    Riverton25 25  
03/04/2017   
Springfield Lincoln (6th Seed)20 25 19 
Class 8-3A Regional 12
Host: White Hall North Greene
Quincy St. Peter (1st Seed)    
 
BYE Quincy St. Peter25 25      
  03/07/2017  
Camp Point Central (4th Seed)25 25     Camp Point Central18  
03/04/2017   
Beardstown MS (5th Seed)20 20   QUINCY ST. PETER25 25  
  03/09/2017  
Rushville Schuyler Industry (2nd Seed)       Rushville Schuyler Industry11 17  
  
BYE Rushville Schuyler Industry25 25  
  03/07/2017  
White Hall North Greene (3rd Seed)23 15     Pittsfield Pikeland15 10  
03/04/2017   
Pittsfield Pikeland (6th Seed)25 25  
Class 8-3A Regional 13
Host: Pana JHS
Pana JHS (1st Seed)    
 
BYE Pana JHS25 25      
  03/07/2017  
Girard North Mac (4th Seed)20 25 25    Girard North Mac19 14  
03/04/2017   
Gillespie (5th Seed)25 14  PANA JHS18 25 25 
  03/09/2017  
Auburn JHS at Divernon (2nd Seed)       Auburn JHS at Divernon25 15 21 
  
BYE Auburn JHS at Divernon25 25  
  03/07/2017  
Carlinville (3rd Seed)18 25 25    Carlinville16 22  
03/04/2017   
Litchfield (6th Seed)25 18 20 
Class 8-3A Regional 14
Host: Staunton
Roxana (1st Seed)    
 
BYE Roxana25 25      
  3/8/2017  
Wood River Lewis & Clark (4th Seed)19 25 25    Wood River Lewis & Clark14 23  
3/7/2017   
Piasa Southwestern (5th Seed)25 18 12  ROXANA25 25  
  3/9/2017  
Vandalia (2nd Seed)25 25         Vandalia23 21  
3/7/2017   
East Alton MS (7th Seed)14 13   Vandalia25 25  
  3/8/2017  
Staunton (3rd Seed)25 25     Staunton16 18  
3/7/2017   
Greenville (6th Seed)17 12  
Class 8-3A Regional 15
Host: Arthur
Shelbyville Moulton (1st Seed)    
 
BYE Shelbyville Moulton25 25      
  030/7/2017  
Teutopolis (4th Seed)22 20     Arcola13  
03/04/2017   
Arcola (5th Seed)25 25   SHELBYVILLE MOULTON25 25  
  03/09/2017  
Toledo Cumberland (2nd Seed)25 25         Toledo Cumberland15 22  
03/04/2017   
Sullivan (7th Seed)  Toledo Cumberland25 25  
  03/07/2017  
Tuscola East Prairie (3rd Seed)25 25     Tuscola East Prairie16 19  
03/04/2017   
Arthur (6th Seed)16 20  
Class 8-3A Regional 16
Host: Paris Mayo
Robinson Nuttall (1st Seed)    
 
BYE Robinson Nuttall25 22 25     
  03/07/2017  
Lawrenceville Parkview (4th Seed)25 12 16    Paris Mayo15 25 20 
03/04/2017   
Paris Mayo (5th Seed)18 25 25  ROBINSON NUTTALL25 25  
  03/09/2017  
Newton Jasper County (2nd Seed)       Newton Jasper County16 12  
  
BYE Newton Jasper County20 25 25 
  03/07/2017  
Casey-Westfield (3rd Seed)23 18     Marshall JHS25 13 
03/04/2017   
Marshall JHS (6th Seed)25 25  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association