IESA Girls Volleyball
2018 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
Thornton Wolcott (1st Seed)    
 
BYE Thornton Wolcott25 25      
  03/06/2018  
Riverdale Patton (4th Seed)25 14 15    Bourbonnais St. Paul's12 14  
03/03/2018   
Bourbonnais St. Paul's (5th Seed)20 25 25  THORNTON WOLCOTT25 25  
  03/08/2018  
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed)25 25         Mazon-Verona-Kinsman14 15  
03/03/2018   
Lockport Fairmont (7th Seed)13   Mazon-Verona-Kinsman25 25  
  03/06/2018  
Rockdale (3rd Seed)25 25     Rockdale12  
03/03/2018   
Hopkins Park Lorenzo Smith (6th Seed)15  
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Donovan
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park25 17 25     
  03/06/2018  
Crescent City (4th Seed)25 22 21    Piper City Tri-Point19 25 23 
03/03/2018   
Piper City Tri-Point (5th Seed)17 25 25  CISSNA PARK25 25  
  03/08/2018  
Buckley St. John's (2nd Seed)       Buckley St. John's23 23  
  
BYE Buckley St. John's25 25  
  03/06/2018  
Donovan (3rd Seed)25 25     Donovan18  
03/03/2018   
Saunemin (6th Seed)13  
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Ottawa Wallace
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic25 25      
  03/03/2018  
Oglesby Holy Family (4th Seed)18 20     Grand Ridge15 21  
03/03/2018   
Grand Ridge (5th Seed)25 25   LASALLE TRINITY CATHOLIC26 25  
  03/07/2018  
Ottawa Marquette (2nd Seed)25 25         Ottawa Marquette24 13  
03/03/2018   
Marseilles Milton Pope (7th Seed)16 20   Ottawa Marquette25 25  
  03/03/2018  
Tonica (3rd Seed)25 25     Tonica18 21  
03/03/2018   
Ottawa Wallace (6th Seed)22  
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Streator St. Michael
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's25 25      
  03/06/2018  
Lostant (4th Seed)25 15 26    Lostant 
03/03/2018   
Odell (5th Seed)20 25 24  PONTIAC ST. MARY'S25 25  
  03/08/2018  
Flanagan (2nd Seed)25 25         Lexington20 15  
03/03/2018   
Cornell (7th Seed)19 23   Flanagan12 18  
  03/06/2018  
Streator St. Michael (3rd Seed)18 17     Lexington25 25  
03/03/2018   
Lexington (6th Seed)25 25  
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Pekin Rankin
Pekin Rankin (1st Seed)    
 
BYE Pekin Rankin25 25      
  03/07/2018  
South Pekin (4th Seed)19 25 22    Bartonville GS15 11  
03/06/2018   
Bartonville GS (5th Seed)25 20 25  Pekin Rankin21 20  
  03/08/2018  
Spring Bay Riverview (2nd Seed)25 25         SPRING BAY RIVERVIEW25 25  
03/06/2018   
East Peoria Robein (7th Seed)  Spring Bay Riverview25 25  
  03/07/2018  
Pekin St. Joseph (3rd Seed)17 22     Bartonville Monroe12  
03/06/2018   
Bartonville Monroe (6th Seed)25 25  
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Normal Epiphany
Metamora St. Mary's (1st Seed)25 25      
03/03/2018  
Bloomington St. Mary's (8th Seed)  Metamora St. Mary's25 25      
  03/06/2018  
Normal Epiphany (4th Seed)23 25 21    Bloomington Cornerstone12  
03/03/2018   
Bloomington Cornerstone (5th Seed)25 15 25  Metamora St. Mary's20 23  
  03/07/2018  
Washington St. Patrick (2nd Seed)25 25         WASHINGTON ST. PATRICK25 25  
03/03/2018   
Lowpoint-Washburn (7th Seed)17   Washington St. Patrick25 25  
  03/06/2018  
Morton Blessed Sacrament (3rd Seed)20 25 18    Normal Calvary11 19  
03/03/2018   
Normal Calvary (6th Seed)25 20 25 
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: Monmouth ICS
Monmouth ICS (1st Seed)    
 
BYE Monmouth ICS25 25      
  03/06/2018  
Cambridge JHS (4th Seed)25 11 20    La Harpe22  
03/03/2018   
La Harpe (5th Seed)18 25 25  MONMOUTH ICS25 25  
  03/07/2018  
London Mills Valley (2nd Seed)       Cuba10 11  
  
BYE London Mills Valley19 25 20 
  03/06/2018  
Cuba (3rd Seed)   Cuba25 18 25 
  
BYE
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Peoria Academy
Annawan (1st Seed)    
 
BYE Annawan25 20     
  03/06/2018  
Williamsfield (4th Seed)25 25     Williamsfield25 21 25 
03/03/2018   
Peoria St. Mark (5th Seed)16 14   Williamsfield21 16  
  03/08/2018  
Peoria Limestone Walters (2nd Seed)25 25         PEORIA LIMESTONE WALTERS25 25  
03/03/2018   
Peoria Hollis (7th Seed)  Peoria Limestone Walters25 25  
  03/06/2018  
Peoria Academy (3rd Seed)25 25     Peoria Academy12 15  
03/03/2018   
Peoria St. Jude (6th Seed)13  
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Springfield Little Flower
Hartsburg-Emden (1st Seed)    
 
BYE Hartsburg-Emden25 25      
  03/07/2018  
Springfield St. Aloysius (4th Seed)25 26     Springfield St. Aloysius10 11  
03/06/2018   
Greenview (5th Seed)24   HARTSBURG-EMDEN25 25  
  03/08/2018  
Springfield Christian (2nd Seed)25 25         Springfield Christian10  
03/06/2018   
Springfield Calvary (7th Seed)15   Springfield Christian16 25 25 
  03/07/2018  
Virginia (3rd Seed)25 25     Virginia25 20 20 
03/06/2018   
Springfield Little Flower (6th Seed)17 13  
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes
Decatur Our Lady of Lourdes (1st Seed)    
 
BYE Decatur Our Lady of Lourdes25 25      
  03/06/2018  
Decatur Lutheran (4th Seed)19 25     Lincoln Carroll Catholic16 19  
03/03/2018   
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed)25 27   DECATUR OUR LADY OF LOURDES25 25  
  03/08/2018  
Decatur Holy Family (2nd Seed)25 25         Decatur Holy Family11 18  
03/03/2018   
Lincoln Chester-East Lincoln (7th Seed)  Decatur Holy Family25 25  
  03/06/2018  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (3rd Seed)25 25     Lincoln West Lincoln-Broadwell16 16  
03/03/2018   
Decatur Garfield Montessori (6th Seed)16  
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: DeLand-Weldon
DeLand-Weldon (1st Seed)    
 
BYE DeLand-Weldon25 25      
  03/08/2018  
Bement (4th Seed)25 25     Bement11 17  
03/06/2018   
Philo St. Thomas (5th Seed)21 12   DeLand-Weldon14  
  03/08/2018  
Champaign Holy Cross (2nd Seed)25 25         CHAMPAIGN HOLY CROSS25 25  
03/06/2018   
Thomasboro (7th Seed)16   Champaign Holy Cross25 25  
  03/08/2018  
Champaign St. John (3rd Seed)22 24     Champaign Next Generation15  
03/06/2018   
Champaign Next Generation (6th Seed)25 26  
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Danville Schlarman
Potomac (1st Seed)    
 
BYE Potomac25 25      
  03/06/2018  
Gifford (4th Seed)12 14     Homer Heritage22 14  
03/03/2018   
Homer Heritage (5th Seed)25 25   Potomac15 10  
  03/08/2018  
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed)25 25         ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN25 25  
03/03/2018   
Rossville-Alvin (7th Seed)13   Royal Prairieview Ogden25 25  
  03/06/2018  
Rantoul St. Malachy (3rd Seed)22 25 25    Rantoul St. Malachy18 12  
03/03/2018   
Danville Schlarman (6th Seed)25 15 
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville Our Saviour25 25      
  03/07/2018  
Kinderhook Western (4th Seed)19 16     Franklin11 14  
03/06/2018   
Franklin (5th Seed)25 25   JACKSONVILLE OUR SAVIOUR21 25 25 
  03/08/2018  
Palmyra Northwestern (2nd Seed)25 25         Waverly25 19 23 
03/06/2018   
Pleasant Hill (7th Seed)  Palmyra Northwestern18 16  
  03/07/2018  
Waverly (3rd Seed)25 25     Waverly25 25  
03/06/2018   
Griggsville-Perry (6th Seed)11  
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Sorento
Brussels (1st Seed)    
 
BYE Brussels25 26      
  03/08/2018  
Lovejoy (4th Seed)20 25 20    Sorento23 24  
03/06/2018   
Sorento (5th Seed)25 23 25  BRUSSELS26 25  
  03/08/2018  
Morrisonville JHS (2nd Seed)25 25         Morrisonville JHS24 18  
03/06/2018   
Mulberry Grove JHS (7th Seed)14 14   Morrisonville JHS24 25 25 
  03/08/2018  
Pocahontas (3rd Seed)25 25     Pocahontas26 14 22 
03/06/2018   
Mt. Olive (6th Seed)12  
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Chrisman Scottland
Chrisman Scottland (1st Seed)    
 
BYE Chrisman Scottland25 25      
  03/06/2018  
Stewardson-Strasburg (4th Seed)21 25 25    Stewardson-Strasburg19 17  
03/03/2018   
Martinsville (5th Seed)25 22 19  CHRISMAN SCOTTLAND25 25  
  03/07/2018  
Hume Shiloh (2nd Seed)       Hume Shiloh21 16  
  
BYE Hume Shiloh13 25 25 
  03/06/2018  
Windsor (3rd Seed)25 23 25    Windsor25 23 14 
03/03/2018   
Mattoon St. John's (6th Seed)13 25 21 
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: West Salem
Grayville (1st Seed)    
 
BYE Grayville25 25      
  03/06/2018  
Sigel St. Michael's (4th Seed)25 25     Sigel St. Michael's14 10  
03/03/2018   
Newton St. Thomas (5th Seed)15   GRAYVILLE25 25  
  03/08/2018  
Effingham Sacred Heart (2nd Seed)       West Salem21 17  
  
BYE Effingham Sacred Heart14 18  
  03/06/2018  
West Salem (3rd Seed)25 25     West Salem25 25  
03/03/2018   
Dieterich (6th Seed) 

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association