IESA Girls Volleyball
2019 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Streator St. Michael
Ottawa Wallace (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Wallace26 28      
  03/05/2019  
Grand Ridge (4th Seed)22 16     Streator St. Michael24 26  
03/02/2019   
Streator St. Michael (5th Seed)25 25   Ottawa Wallace25 15 19 
  03/07/2019  
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed)25 25         LASALLE TRINITY CATHOLIC21 25 25 
03/02/2019   
Mendota Holy Cross (7th Seed)15 12   LaSalle Trinity Catholic25 25  
  03/05/2019  
Oglesby Holy Family (3rd Seed)25 16 25    Oglesby Holy Family13 17  
03/02/2019   
Tonica (6th Seed)17 25 19 
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette25 25      
  03/05/2019  
Marseilles Milton Pope (4th Seed)25 25     Marseilles Milton Pope15  
03/02/2019   
Elwood GS (5th Seed)23   OTTAWA MARQUETTE25 25  
  03/07/2019  
Thornton Wolcott (2nd Seed)25 25         Mazon-Verona-Kinsman15 14  
03/02/2019   
Lockport Fairmont (7th Seed)13   Thornton Wolcott15 25 17 
  03/05/2019  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)25 25     Mazon-Verona-Kinsman25 10 25 
03/02/2019   
Riverdale Patton (6th Seed)15  
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's25 25      
  03/06/2019  
Cornell (4th Seed)25 16 25    Cornell14 23  
03/05/2019   
Saunemin (5th Seed)11 25 19  PONTIAC ST. MARY'S25 25  
  03/07/2019  
Buckley St. John's (2nd Seed)25 25         Buckley St. John's19  
03/05/2019   
Odell (7th Seed)14 14   Buckley St. John's25 25  
  03/06/2019  
Flanagan (3rd Seed)25 25     Flanagan13 21  
03/05/2019   
Piper City Tri-Point (6th Seed)14  
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Donovan
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park21 25 25     
  03/05/2019  
Crescent City (4th Seed)25 25     Crescent City25 14 23 
03/02/2019   
Danville Schlarman (5th Seed)10   Cissna Park23 23  
  03/07/2019  
Potomac (2nd Seed)25 25         POTOMAC25 25  
03/02/2019   
Hopkins Park Lorenzo Smith (7th Seed)  Potomac25 25  
  03/05/2019  
Donovan (3rd Seed)25 25     Donovan19 20  
03/02/2019   
Rossville-Alvin (6th Seed) 
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Annawan
Monmouth ICS (1st Seed)    
 
BYE Monmouth ICS25 25      
  03/02/2019  
Kewanee Visitation (4th Seed)25 25     Kewanee Visitation13  
03/02/2019   
Galesburg Costa (5th Seed)13 15   MONMOUTH ICS25 25  
  03/05/2019  
Williamsfield (2nd Seed)25 25         Annawan19  
03/02/2019   
Cambridge JHS (7th Seed)17 16   Williamsfield27 16  
  03/02/2019  
Annawan (3rd Seed)25 25     Annawan29 25  
03/02/2019   
Woodhull AlWood (6th Seed)10 15  
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Peoria Holy Family
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters25 25      
  03/02/2019  
Peoria Hollis (4th Seed)25 25     Peoria Hollis 
03/02/2019   
Peoria St. Mark (5th Seed)17 21   PEORIA LIMESTONE WALTERS25 25  
  03/05/2019  
Bartonville Monroe (2nd Seed)       Bartonville Monroe14 12  
  
BYE Bartonville Monroe25 25  
  03/02/2019  
Bartonville GS (3rd Seed)25 25     Bartonville GS19 15  
03/02/2019   
Peoria Holy Family (6th Seed)18 19  
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: East Peoria Robein
Spring Bay Riverview (1st Seed)    
 
BYE Spring Bay Riverview14 25 26     
  03/06/2019  
Morton Blessed Sacrament (4th Seed)27 25     Morton Blessed Sacrament25 21 24 
03/05/2019   
Washington St. Patrick (5th Seed)25 23   SPRING BAY RIVERVIEW25 25  
  03/07/2019  
East Peoria Robein (2nd Seed)       Metamora St. Mary's19  
  
BYE East Peoria Robein21 15  
  03/06/2019  
Metamora St. Mary's (3rd Seed)25 25     Metamora St. Mary's25 25  
03/05/2019   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)13  
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Hartsburg-Emden
Hartsburg-Emden (1st Seed)    
 
BYE Hartsburg-Emden25 25      
  03/06/2019  
Normal Epiphany (4th Seed)25 25     Normal Epiphany15  
03/05/2019   
Normal Calvary (5th Seed)14 20   HARTSBURG-EMDEN25 25  
  03/06/2019  
Pekin Rankin (2nd Seed)26 25         Pekin Rankin12 11  
03/05/2019   
South Pekin (7th Seed)24 15   Pekin Rankin25 26  
  03/06/2019  
Pekin St. Joseph (3rd Seed)25 25     Pekin St. Joseph14 24  
03/05/2019   
Bloomington St. Mary's (6th Seed)23  
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Ashland A-C Central (1st Seed)    
 
BYE Ashland A-C Central25 25      
  03/06/2019  
Waverly (4th Seed)21 25 27    Waverly14  
03/05/2019   
Virginia (5th Seed)25 22 25  ASHLAND A-C CENTRAL25 25  
  03/06/2019  
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed)       Jacksonville Our Saviour16 23  
  
BYE Jacksonville Our Saviour25 25  
  03/06/2019  
Franklin (3rd Seed)25 25 25    Franklin11 14  
03/05/2019   
Greenview (6th Seed)27 10 22 
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Springfield Little Flower
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell25 25      
  03/05/2019  
Springfield Little Flower (4th Seed)25 25     Springfield Little Flower10  
03/02/2019   
Springfield St. Aloysius (5th Seed)21 18   LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL25 25  
  03/07/2019  
Springfield Christian (2nd Seed)       Springfield Christian15  
  
BYE Springfield Christian25 25  
  03/05/2019  
Lincoln Carroll Catholic (3rd Seed)25 25     Lincoln Carroll Catholic23 12  
03/02/2019   
Springfield Calvary (6th Seed)23 21  
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: Bement
Decatur Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Decatur Lutheran25 26      
  03/05/2019  
DeLand-Weldon (4th Seed)25 24 11    Bement14 24  
03/02/2019   
Bement (5th Seed)17 26 25  Decatur Lutheran25 18 25 
  03/07/2019  
Decatur Holy Family (2nd Seed)       DECATUR OUR LADY OF LOURDES17 25 27 
  
BYE Decatur Holy Family13 19  
  03/05/2019  
Decatur Our Lady of Lourdes (3rd Seed)25 25     Decatur Our Lady of Lourdes25 25  
03/02/2019   
Decatur Garfield Montessori (6th Seed)12 13  
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden25 25      
  03/06/2019  
Rantoul St. Malachy (4th Seed)25 22 25    Rantoul St. Malachy 
03/05/2019   
Philo St. Thomas (5th Seed)15 25 15  ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN25 25  
  03/07/2019  
Champaign St. John (2nd Seed)25 25         Homer Heritage16  
03/05/2019   
Gifford (7th Seed)23 21   Champaign St. John20 23  
  03/06/2019  
Homer Heritage (3rd Seed)25 26     Homer Heritage25 25  
03/05/2019   
Thomasboro (6th Seed)19 24  
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Greenfield
Brussels (1st Seed)    
 
BYE Brussels18 21      
  03/07/2019  
Lovejoy (4th Seed)20 25 25    Lovejoy25 25  
03/05/2019   
Griggsville-Perry (5th Seed)25 17  Lovejoy16 19  
  03/07/2019  
Palmyra Northwestern (2nd Seed)       GREENFIELD25 25  
  
BYE Palmyra Northwestern21 21  
  03/07/2019  
Greenfield (3rd Seed)25 25     Greenfield25 25  
03/05/2019   
Pleasant Hill (6th Seed)12  
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Sorento
Morrisonville JHS (1st Seed)    
 
BYE Morrisonville JHS25 25      
  03/05/2019  
Ramsey (4th Seed)25 25     Ramsey16 16  
03/05/2019   
Mulberry Grove JHS (5th Seed)23 13   MORRISONVILLE JHS25 25  
  03/07/2019  
Sorento (2nd Seed)       Sorento18 14  
  
BYE Sorento25 25  
  03/05/2019  
Pocahontas (3rd Seed)   Pocahontas18 22  
  
BYE
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Chrisman Scottland
Hume Shiloh (1st Seed)    
 
BYE Hume Shiloh25 25      
  03/05/2019  
Chrisman Scottland (4th Seed)20 20     Mattoon St. John's14 16  
03/02/2019   
Mattoon St. John's (5th Seed)25 25   Hume Shiloh15 24  
  03/07/2019  
Findlay Okaw Valley (2nd Seed)25 25         FINDLAY OKAW VALLEY25 26  
03/02/2019   
Windsor (7th Seed)16   Findlay Okaw Valley25 25  
  03/05/2019  
Stewardson-Strasburg (3rd Seed)17 25 23    Oakland Lake Crest12 12  
03/02/2019   
Oakland Lake Crest (6th Seed)25 18 25 
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: Sigel St. Michael's
West Salem (1st Seed)    
 
BYE West Salem25 25      
  03/02/2019  
Effingham Sacred Heart (4th Seed)13 18     Martinsville15  
03/02/2019   
Martinsville (5th Seed)25 25   West Salem22 22  
  03/05/2019  
Grayville (2nd Seed)       SIGEL ST. MICHAEL'S25 25  
  
BYE Grayville13  
  03/02/2019  
Sigel St. Michael's (3rd Seed)25 25     Sigel St. Michael's25 25  
03/02/2019   
Newton St. Thomas (6th Seed)10 10  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association