IESA Girls Volleyball
2020 Regional Bracket/Results
Class 8-4A Regional 1
Regional Host: Rockford Lincoln
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Rockford Lincoln
03/11/2020 , 5:00 PM
1500 Charles, Rockford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Rockford Lincoln
03/07/2020 , 9:00 AM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Rockford Lincoln
03/11/2020 , 7:15 PM
1500 Charles, Rockford   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Rockford Lincoln
03/07/2020 , 10:15 AM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Rockford Lincoln
03/11/2020 , 6:00 PM
1500 Charles, Rockford   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Rockford Lincoln
03/07/2020 , 11:15 AM
1500 Charles, Rockford   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 2
Regional Host: Barrington Station
1st Seed    
Barrington Middle School - Station Campus
03/07/2020 , 12:30 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Barrington Middle School - Station Campus
03/10/2020 , 4:30 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Barrington Middle School - Station Campus
03/07/2020 , 20 min. after previous match
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Barrington Middle School - Station Campus
03/12/2020 , 4:30 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Barrington Middle School - Station Campus
03/07/2020 , 20 min. after previous match
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Barrington Middle School - Station Campus
03/10/2020 , 20 min. after previous match
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Barrington Middle School - Station Campus
03/07/2020 , 20 min. after previous match
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 3
Regional Host: Homewood Hart
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  James Hart School Gymnasium (enter Door R)
03/11/2020 , 4:00 PM
18205 Aberdeen Street, Homewood   Map  
4th Seed   Winner Game 1
James Hart School Gymnasium (enter Door R)
03/07/2020 , 9:00 AM
18205 Aberdeen Street, Homewood   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  James Hart School Gymnasium (enter Door R)
03/12/2020 , 4:00 PM
18205 Aberdeen Street, Homewood   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
James Hart School Gymnasium (enter Door R)
03/07/2020 , 10:00 AM
18205 Aberdeen Street, Homewood   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  James Hart School Gymnasium (enter Door R)
03/11/2020 , 5:00 PM
18205 Aberdeen Street, Homewood   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
James Hart School Gymnasium (enter Door R)
03/07/2020 , 11:00 AM
18205 Aberdeen Street, Homewood   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 4
Regional Host: Steger Columbia
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Columbia Central Middle School
03/11/2020 , 4:30 PM
94 W. Richton Road, Steger   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Columbia Central Middle School
03/10/2020 , 4:30 PM
94 W. Richton Road, Steger   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Columbia Central Middle School
03/12/2020 , 4:30 PM
94 W. Richton Road, Steger   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Columbia Central Middle School
03/10/2020 , 5:30 PM
94 W. Richton Road, Steger   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Columbia Central Middle School
03/11/2020 , 5:30 PM
94 W. Richton Road, Steger   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Columbia Central Middle School
03/10/2020 , 6:30 PM
94. W. Richton Road, Steger   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 5
Regional Host: Homer Glen Homer
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Homer Jr. High School
03/11/2020 , 4:00 PM
15711 Bell Road, Homer Glen   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Homer Jr. High School
03/10/2020 , 4:00 PM
15711 Bell Road, Homer Glen   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Homer Jr. High School
03/12/2020 , 4:00 PM
15711 Bell Road, Homer Glen   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Homer Jr. High School
03/11/2020 , 5:15 PM
15711 Bell Road, Homer Glen   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Homer Jr. High School
03/10/2020 , 5:15 PM
15711 Bell Road, Homer Glen   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 6
Regional Host: Frankfort Summit Hill
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Summit Hill Junior High
03/11/2020 , 4:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Summit Hill Junior High
03/10/2020 , 4:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Summit Hill Junior High
03/12/2020 , 4:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Summit Hill Junior High
03/10/2020 , 5:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Summit Hill Junior High
03/11/2020 , 5:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Summit Hill Junior High
03/10/2020 , 6:30 PM
7260 W. North Ave, Frankfort   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 7
Regional Host: Shorewood Troy
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  William B Orenic
03/10/2020 , 4:00 PM
5820 Theodore Street, Plainfield Door #1   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Troy Middle School
03/07/2020 , 9:00 AM
5800 Theodore Street, Plainfield Door #6   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  William B Orenic
03/12/2020 , 4:00 PM
5820 Theodore Street, Plainfield Door #1   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  William B Orenic
03/10/2020 , 5:00 PM
5820 Theodore Street, Plainfield Door #1   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Troy Middle School
03/07/2020 , 10:00 AM
5800 Theodore Street, Plainfield Door #6   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 8
Regional Host: Bolingbrook Brooks
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Brooks Middle School- Door 4 (gymnasium)
03/11/2020 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Brooks Middle School- Door 4 (gymnasium)
03/10/2020 , 4:00 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Brooks Middle School- Door 4 (gymnasium)
03/12/2020 , 4:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Brooks Middle School- Door 4 (gymnasium)
03/10/2020 , 5:00 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Brooks Middle School- Door 4 (gymnasium)
03/11/2020 , 5:15 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Brooks Middle School- Door 4 (gymnasium)
03/10/2020 , 6:00 PM
350 Blair Lane, Bolingbrook   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 9
Regional Host: Kankakee JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Kankakee Junior High School
03/11/2020 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Kankakee Junior High School
03/10/2020 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Kankakee Junior High School
03/12/2020 , 4:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Kankakee Junior High School
03/11/2020 , 5:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Kankakee Junior High School
03/10/2020 , 5:30 PM
2250 E. Crestwood, Kankakee   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 10
Regional Host: Normal Parkside
1st Seed    
Normal Parkside Junior High School
03/07/2020 , 9:00 AM
101 N. Parkside, Normal   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Normal Parkside Junior High School
03/10/2020 , 4:30 PM
101 N. Parkside, Normal   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Normal Parkside Junior High School
03/07/2020 , 20 min. after previous match
101 N. Parkside, Normal   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Normal Parkside Junior High School
03/12/2020 , 5:30 PM
101 N. Parkside, Normal   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Normal Parkside Junior High School
03/07/2020 , 20 min. after previous match
101 N. Parkside, Normal   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Normal Parkside Junior High School
03/10/2020 , 20 min. after previous match
101 N. Parkside, Normal   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Normal Parkside Junior High School
03/07/2020 , 20 min. after previous match
101 N. Parkside, Normal   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 11
Regional Host: Macomb
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Washington Stree Gym
03/10/2020 , 5:30 PM
321 W Washington St, Macomb   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Washington Street Gym
03/07/2020 , 10:00 AM
321 W Washington St, Macomb   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Washington Street Gym
03/12/2020 , 6:00 PM
321 W Washington St, Macomb   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Washington Street Gym
03/07/2020 , 11:15 AM
321 W Washington St, Macomb   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Washington Street Gym
03/10/2020 , 6:45 PM
321 W Washington St, Macomb   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Washington Street Gym
03/07/2020 , 12:30 PM
321 W Washington St, Macomb   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 12
Regional Host: Springfield Franklin
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Springfield Franklin
03/07/2020 , 11:30 AM
1200 Outer Park Dr., Springfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Springfield Franklin
03/07/2020 , 9:00 AM
1200 Outer Park Dr., Springfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Springfield Franklin
03/11/2020
1200 Outer Park Dr., Springfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Springfield Franklin
03/07/2020 , 12:45 PM
1200 Outer Park Dr., Springfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Springfield Franklin
03/07/2020 , 10:15 AM
1200 Outer Park Dr., Springfield   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 13
Regional Host: Jacksonville MS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Jacksonville Middle School
03/07/2020 , 12:00 PM
664 South Lincoln Avenue, Jacksonville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Jacksonville Middle School
03/07/2020 , 9:00 AM
664 South Lincoln Avenue, Jacksonville   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Jacksonville Middle School
03/10/2020 , 6:00 PM
664 South Lincoln Avenue, Jacksonville   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Jacksonville Middle School
03/07/2020 , 1:30 PM
664 South Lincoln Avenue, Jacksonville   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Jacksonville Middle School
03/07/2020 , 10:30 AM
664 South Lincoln Avenue, Jacksonville   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 14
Regional Host: East St. Louis Clark
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mason-Clark Middle School
03/07/2020 , 12:00 PM
5510 State St., East St. Louis   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mason-Clark Middle School
03/07/2020 , 10:00 AM
5510 State St., East St. Louis   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Mason-Clark Middle School
03/10/2020 , 4:30 PM
5510 State St., East St. Louis   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Mason-Clark Middle School
03/07/2020 , 1:00 PM
5510 State St., East St. Louis   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Mason-Clark Middle School
03/07/2020 , 11:00 AM
5510 State St., East St. Louis   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 15
Regional Host: Urbana MS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Urbana MS
03/07/2020 , 1:00 PM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Urbana MS
03/07/2020 , 9:00 AM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Urbana MS
03/11/2020 , 6:00 PM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Urbana MS
03/07/2020 , 10:15 AM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Urbana MS
03/07/2020 , 2:15 PM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Urbana MS
03/07/2020 , 11:30 AM
1201 S. Vine Street, Urbana   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 16
Regional Host: Effingham JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Effingham Junior High
03/07/2020 , 12:00 PM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Effingham Junior High School
03/07/2020 , 10:00 AM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Effingham Junior High
03/10/2020 , 5:00 PM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Effingham Junior High
03/07/2020 , 1:00 PM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Effingham Junior High School
03/07/2020 , 11:00 AM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association