IESA Girls Volleyball
 

7th Grade Class 1A State Tournament
@ Bloomington JHS
First Round
  Pontiac St. Mary's (21-0-0)
  Hartsburg-Emden (22-1-0)
Mar. 13 4:30 pm
  Metamora St. Mary's (15-3-1)
  Gifford (17-5-0)
Mar. 13 5:45 pm
  Millstadt St. James (13-1-0)
  Decatur Lutheran (22-4-0)
Mar. 13 7:00 pm
  Cissna Park (20-0-0)
  Monmouth ICS (23-2-0)
Mar. 13 8:15 pm
Semifinals
  Winner Match 1
  Winner Match 2
Mar. 14 11:00 am
  Winner Match 3
  Winner Match 4
Mar. 14 12:15 pm
Third Place
  Loser Match 5
  Loser Match 6
Mar. 14 2:00 pm
State Championship
  Winner Match 5
  Winner Match 6
Mar. 14 3:15 pm
Tournament was not held due to the coronavirus pandemic.
 
 

7th Grade Class 2A State Tournament
@ Pawnee JHS/HS
First Round
  Augusta Southeastern (25-0-0)
  Carrollton GS (21-1-0)
Mar. 13 4:30 pm
  Lockport Taft (15-3-0)
  Bloomington Corpus Christi (24-0-0)
Mar. 13 5:45 pm
  Champaign St. Matthew (25-1-0)
  Albion (20-3-0)
Mar. 13 7:00 pm
  Kewanee Wethersfield (24-3-0)
  Raymond Lincolnwood (27-0-0)
Mar. 13 8:15 pm
Semifinals
  Winner Match 1
  Winner Match 2
Mar. 14 11:00 am
  Winner Match 3
  Winner Match 4
Mar. 14 12:15 pm
Third Place
  Loser Match 5
  Loser Match 6
Mar. 14 2:00 pm
State Championship
  Winner Match 5
  Winner Match 6
Mar. 14 3:15 pm
Tournament was not held due to the coronavirus pandemic.
 
 

7th Grade Class 3A State Tournament
@ Decatur Lutheran School Association High School
First Round
  Kankakee Bishop McNamara (20-2-0)
  Casey-Westfield (21-4-0)
Mar. 13 4:30 pm
  Mackinaw Dee-Mack (18-6-0)
  Morris Saratoga (16-9-0)
Mar. 13 5:45 pm
  Staunton (20-0-0)
  Quincy St. Peter (22-0-0)
Mar. 13 7:00 pm
  El Paso-Gridley (23-2-0)
  Monticello (19-7-0)
Mar. 13 8:15 pm
Semifinals
  Winner Match 1
  Winner Match 2
Mar. 14 11:00 am
  Winner Match 3
  Winner Match 4
Mar. 14 12:15 pm
Third Place
  Loser Match 5
  Loser Match 6
Mar. 14 2:00 pm
State Championship
  Winner Match 5
  Winner Match 6
Mar. 14 3:15 pm
Tournament was not held due to the coronavirus pandemic.
 
 

7th Grade Class 4A State Tournament
@ Normal Kingsley JHS
First Round
  Normal Kingsley (17-5-0)
  Romeoville Martinez (20-3-0)
Mar. 13 4:30 pm
  Macomb (23-2-0)
  Homewood Hart (20-3-0)
Mar. 13 5:45 pm
  Taylorville JHS (24-2-0)
  Mokena (15-4-0)
Mar. 13 7:00 pm
  Edwardsville Liberty (23-2-0)
  Arlington Heights South (21-2-0)
Mar. 13 8:15 pm
Semifinals
  Winner Match 1
  Winner Match 2
Mar. 14 11:00 am
  Winner Match 3
  Winner Match 4
Mar. 14 12:15 pm
Third Place
  Loser Match 5
  Loser Match 6
Mar. 14 2:00 pm
State Championship
  Winner Match 5
  Winner Match 6
Mar. 14 3:15 pm
Tournament was not held due to the coronavirus pandemic.