IESA Music
2017 Solo & Ensemble Best of Day
Area 1
Event School Selections Participants
Brass Solo Princeton Logan Romance
Wyatt Workman
Mixed Instrumental Ensemble Woodhull AlWood Andante-Allegro
Thomas Bumann, William Bumann
Piano Solo Princeton Logan Toccatina
Alex Kniss
Vocal Choir Princeton Logan Sing O My Heart
Vive La Compagne
Peter Campbell, Ashton Davis, Jack Davis, Trent Goodale, Nolan Hassler, Trent Kloepping, Alex Kniss, Colin Kniss, Reid Orwig, Wyatt Workman
Vocal Solo Brimfield Drink to me only with thine eyes
Brighton Liese
Woodwind Solo Elmwood Flute Solo
Breanna German
Princeton Logan Area and Scherzo
Alex Kniss
Area 2
Event School Selections Participants
Brass Solo Bradley Central Spring Blossom
Emma Caise
Bradley Central Kemp's Jig
Carmen Houde
St. Anne Centaurus
Connor Allen
Percussion Solo Bradley Central Give the Drummers
Connor Hinkleman
Piano Solo Kankakee Bishop McNamara Sonatina in C major
Audrey Boudreau
String Solo Bourbonnais UGC Mazurka
Thomas Musgrave
Vocal Choir Bradley Central Didn't My Lord Deliver Daniel
Roberto Anaya, Zecheriah Bruner, Hunter Galloway, Dakota Gordon, Cameron Hansel, Anthony Jones, Ryan Koerner, Caleb Ozee, Rigo Ramirez, Connor Schu, Nick Thill, Caleb Whalen
Vocal Solo Bradley Central Bring Him Home
Caleb Ozee
Bradley Central Where Is Love?
Roberto Anaya
Woodwind Solo Bourbonnais UGC Serenade from Don Giovanni
Jackson Wade
Westmont JHS Aria and Scherzo
Avery Hoerman
Westmont JHS Peony
Jack Cossairt
Westmont JHS Kemp's Jig
Mark Dold
Area 3
Event School Selections Participants
Brass Solo Coal City Mozart Horn Concert No. 2 Mvmt. 2, 3
Madison Holcomb
Percussion Solo Coal City Timpanic Tango
Jonah Fisher
Piano Solo Roanoke-Benson Tarentelli in D minor
Wyeth Thompson
Vocal Solo Downs Tri-Valley TBA
Alyssa Pacheco
Wilmington Live Like You Were Dying
Emily Watson
Woodwind Solo Wilmington Adobe
Ella Overmyer
Wilmington March Slav
Emily Dooley
Area 4
Event School Selections Participants
Brass Solo Rushville Schuyler Industry Centaurus
Piper Thompson
Instrumental Choir Rushville Schuyler Industry Capriccio
Lilli Armstrong, Tanner Ashcraft, Bronson Bartlett, Christian Danner, Emily Hardy, Emmanuel Mordiva
Vocal Ensemble Mt. Sterling Brown County Something Told the Wild Geese
Erin Carmean, Allison Prather
Vocal Solo Mt. Sterling Brown County American Lullabye
Grace Groesch
Woodwind Solo Havana School Chimes
Arabella Blakeley
Havana Carnival
Ellie Roat
Area 5
Event School Selections Participants
Brass Ensemble Monmouth ICS Tocatta
Oniza Royeen, Allison Serpico
Piano Solo Bushnell-Prairie City Toccata in D Minor
Jenna Spangler
Vocal Solo Avon Abingdon Avon Passing By
Irie Woods
Bushnell-Prairie City Oklahoma
Josh Ragle
Monmouth-Roseville JHS The Holy City
John Mattan
Woodwind Solo Monmouth-Roseville JHS Minuet and Trio
Santiago Miranda
Monmouth-Roseville JHS Kemp's Jig
Santiago Miranda
Area 6
Event School Selections Participants
Brass Solo St. Joseph El Torero
Tyson Madsen
Vocal Solo Danville North Ridge How Far I'll Go
Kennedy Kruger
Danville North Ridge TBA
Jerry Strain
Woodwind Solo Gifford Aria
Gigi Mulvaney
St. Joseph Folk Song Medley
Paige Siegmund
Area 7
Event School Selections Participants
Brass Solo Champaign Judah Christian Carnival of Venice
Logan Parks
Mixed Instrumental Ensemble Fisher Amazing Grace
Lacey Cotter, Isabella Fawver
Percussion Solo Normal Calvary Get 'er Done; John Larson
Matthew Gullixon
Piano Solo Champaign Countryside Fantasy Impromptu
Ryan Wang
String Solo Normal Epiphany Vivaldi Concerto in D Minor, Op. 3, No. 6, 1st Movement
Katie Dekeersgieter
Vocal Ensemble Bloomington Cornerstone William Tell
Ella Carrington, Adrienne Garey, Esten Garey, Sydney McDonald, Jared Montney, Abraham O'Neall, Regan Wilson
Vocal Solo Champaign Holy Cross Bist Du bei Mir
Lukas Grosse Perdekamp
Mansfield Blue Ridge IJHS The Girl I Mean To Be
Alexis Wike
Woodwind Ensemble Bloomington Cornerstone The Irish Washerwoman
Esten Garey, Avery Schaefer, Derek Schaefer
Woodwind Solo Bloomington Cornerstone Sonata in G Minor
Esten Garey
Area 8
Event School Selections Participants
Brass Solo Marshall JHS Petite Piece Concentante
Cole McFarland
Mixed Instrumental Ensemble Paris Mayo Abby Andrews, Chloe Boren, Max Moody
Percussion Solo Marshall North Drummer Boy
Libby McFarland
Piano Solo Marshall JHS Hannah Kirkwood
Vocal Ensemble Marshall JHS What is this Feeling
Faith Sanders, Delanie Strode
Vocal Solo Marshall JHS Jack's Lament
Nate Allen
Paris Crestwood Shayleigh Cline
Toledo Cumberland I Could Have Danced All Night
Rachel Starwalt
Woodwind Ensemble Marshall JHS Memphis Blues
Emma Gard, Morgann Kellum, Hannah Kirkwood, Carly Knott, Morgan Livingston
Woodwind Solo Marshall JHS Chanson et Passespied
Hannah Kirkwood
Marshall JHS Sonata
Hannah Kirkwood
Area 9
Event School Selections Participants
Brass Solo Argenta-Oreana Zachary Sargeant
Zachary Sargaent
Lovington Falcon
Quentin Day
Percussion Ensemble Taylorville JHS Bucket O' Rocks
Luke Durbin, Cooper House, Tanner Jones, Tate Wagner
Vocal Ensemble Argenta-Oreana When I Close My Eyes
Ashlyn Duncan, Ashton Shugart
Taylorville JHS Gonna Ride Up in the Chariot
Xairiki Agnew, Calvin Groom, Bart Heimsness, Gage Matthews, Athan Sherbert, Alex Tarrant, John Thomas, Marcus Wilkins
Vocal Solo Argenta-Oreana Gary, Indiana
Jayden Cook
Assumption Central A & M Part of Your World
Paige Simmons
Woodwind Solo Assumption Central A & M Valse Gracieuse
Madison Warnick
Area 10
Event School Selections Participants
Brass Solo Bunker Hill Wolf Ridge Neutron Stars - Belden arr. Little
Will Marsh
Piano Solo Greenview Ballade
Creighton Monroe
Piasa Southwestern TBA
Nicholas Wooden
String Solo Jacksonville Turner Scherzo
Kelley Hume
Vocal Ensemble Springfield Our Savior's Antiphonal Sanctus
Offertory
Logan Allen, Abigail Bouravnev, Brian George, Christopher George, Jeremiah Perkins, Hannah Springer, Joshua Wilds, Gabe Woodruff
Vocal Solo Cantrall Intermediate Part Of Your World
Carly Szoke
Carrollton GS You Are My Sunshine
Barbi Butler
Jacksonville Our Saviour Homeward Bound
Aniya Pallera
Springfield Christian TBD
Josiah Moore
Woodwind Ensemble Jacksonville Turner Firefly
Jaden Eisfelder, Matthew Machino
Woodwind Solo Springfield Our Savior's Minuet
Christopher George
Area 11
Event School Selections Participants
Brass Solo Effingham JHS Russian Medley
Alex Katt
Vandalia Adagio & Presto- Mvt. 2 Presto
Dagon Murray
Percussion Solo Mattoon Pop Corn
Chase Armstrong
Piano Solo Effingham St. Anthony L'Storm
Elizabeth Kabbes
Vocal Ensemble Effingham St. Anthony Tantum Ergo
Abby Dietzen, Elizabeth Kabbes, Olivia Spraul, Grace Walker
Vocal Solo Effingham St. Anthony Here Alone
Olivia Spraul
Woodwind Solo Effingham JHS Intermezzo
Krista Phillips
Effingham St. Anthony Romance and Troika
Hanna Dibenedetto
Mattoon Gavotte
Terry Colombo
Area 12
Event School Selections Participants
Piano Solo Newton ES TBA
Ben Street
Vocal Ensemble Oblong Go Down Moses
Maycee Decker, Dalton Jayne, Anna Richey, Javen Sweitzer, Ariel Wilson
Vocal Solo Lawrenceville Parkview Think of Me
Elizabeth Boyd
Oblong He's Gone Away
Isabel Jayne
Woodwind Ensemble Robinson Nuttall Tyrolean Waltz
Alannah O'Dell, Mackenzie Shrum
Woodwind Solo Robinson Nuttall Summer Holiday
Abby Garrard
Robinson Nuttall Valse-Marilee
Alannah O'Dell


Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association