IESA Scholastic Bowl
2019 Class AA Regional Assignments
Registered Participants: 390   -   Enrollment Split: 130   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional A
@ Station Middle School
Host: Barrington Station
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 1 - 4/24/2019
3 Antioch   
6 Fox Lake Stanton   
4 Gurnee Viking   
1 Gurnee Woodland   
2 Lake Villa Palombi   
5 Lindenhurst Millburn MS    (Reg Host)
 
Regional 2 - 4/24/2019
4 Lake Zurich North   
5 Lake Zurich South   
3 Mundelein Fremont   
2 Vernon Hills Hawthorn North    (Reg Host)
1 Vernon Hills Hawthorn South   
 
Regional 3 - 4/24/2019
4 Algonquin Heineman   
1 Barrington Prairie   
2 Barrington Station    (Reg Host)
6 Island Lake Matthews   
3 Lake in the Hills Marlowe   
5 Wauconda   
 
Regional 4 - 4/24/2019
4 Dixon Reagan    (Reg Host)
5 Freeport   
1 Rockford Marshall   
3 Sterling Challand    (Co-op)
2 Sycamore   
 
Sectional B
@ Humphrey Middle School
Host: Bolingbrook Humphrey
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 5 - 4/24/2019
3 Buffalo Grove Aptakisic    (Reg Host)
4 Buffalo Grove Twin Groves   
2 Lincolnshire Daniel Wright   
6 Long Grove Woodlawn   
1 Northbrook Maple   
5 River Forest Roosevelt   
 
Regional 6 - 4/24/2019
2 Burbank Liberty   
4 Burr Ridge Pleasantdale   
1 Downers Grove O'Neill   
3 Willowbrook Westview Hills    (Reg Host)
 
Regional 7 - 4/24/2019
5 Homer Glen Hadley   
4 Homer Glen Homer    (Reg Host)
2 Mokena   
1 Romeoville Martinez   
3 Tinley Park Walker   
 
Regional 8 - 4/24/2019
6 Bolingbrook Brooks   
1 Bolingbrook Humphrey    (Reg Host)
2 Bolingbrook Jane Addams   
4 Plano   
3 Woodridge Jefferson   
5 Yorkville   
 




IESA Scholastic Bowl 2019 Class AA Regional Assignments
Sectional C
@ Martino Junior High School
Host: New Lenox Martino
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 9 - 4/24/2019
1 Flossmoor Parker   
3 Homewood Hart    (Reg Host)
2 Lansing Memorial   
4 Sauk Village Rickover   
 
Regional 10 - 4/24/2019
3 Frankfort Hickory Creek   
4 Frankfort Summit Hill   
5 New Lenox Liberty   
1 New Lenox Martino    (Reg Host)
2 Peotone   
 
Regional 11 - 4/24/2019
5 Crest Hill Richland   
6 Joliet Dirksen   
1 Joliet Gompers   
3 Joliet Hufford   
4 Joliet Washington   
2 Shorewood Troy    (Reg Host)
 
Regional 12 - 4/24/2019
1 Beecher   
2 Bourbonnais UGC   
4 Bradley Central   
3 Manteno   
5 Momence JHS    (Reg Host)
 
Sectional D
@ Minooka Junior High School
Host: Minooka
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 13 - 4/24/2019
5 Braidwood Reed-Custer   
2 Channahon   
3 Coal City    (Reg Host)
1 Herscher Limestone   
4 Manhattan   
6 Wilmington   
 
Regional 14 - 4/24/2019
6 LaSalle Lincoln   
1 Minooka    (Reg Host)
3 Morris GS   
5 Morris Saratoga   
2 Ottawa Shepherd   
4 Peru Parkside   
 
Regional 15 - 4/24/2019
2 El Paso-Gridley   
3 Eureka    (Reg Host)
5 Metamora GS   
6 Spring Valley Kennedy   
1 Streator Northlawn   
4 Wenona Fieldcrest   
 
Regional 16 - 4/24/2019
4 Forrest Prairie Central   
3 Gibson City GCMS   
2 Hoopeston Area    (Reg Host)
5 Onarga Iroquois West   
1 Paxton-Buckley-Loda   
6 Rantoul Eater   
 
Sectional E
@ Chillicothe Elementary Center
Host: Chillicothe
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 17 - 4/24/2019
5 Creve Coeur Parkview   
3 East Peoria Central   
4 Germantown Hills   
6 Washington Beverly Manor    (Reg Host)
2 Washington Central   
1 Washington MS   
 
Regional 18 - 4/24/2019
5 Chillicothe   
1 Dunlap MS   
6 Dunlap Valley MS   
3 Farmington Central    (Reg Host)
4 Glasford Illini Bluffs   
2 Mossville   
 
Regional 19 - 4/24/2019
7 Avon Abingdon Avon   
3 East Moline Northeast   
5 Joy Mercer County   
2 Kewanee Central   
4 Knoxville JHS   
1 Monmouth United    (Reg Host)
6 Monmouth-Roseville JHS   
 
Regional 20 - 4/24/2019
2 Mackinaw Dee-Mack   
1 Morton JHS   
4 Pekin Broadmoor   
3 Pekin Edison    (Reg Host)
6 Stanford Olympia   
5 Tremont   
 
Sectional F
@ North Ridge Middle School
Host: Danville North Ridge
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 21 - 4/24/2019
6 Danville North Ridge   
3 Danville Oakwood   
5 Georgetown Mary Miller   
2 Marshall JHS   
1 Paris Mayo    (Reg Host)
4 Westville JHS   
 
Regional 22 - 4/24/2019
4 Champaign Edison   
1 Champaign Franklin    (Reg Host)
5 Champaign Jefferson   
6 Mahomet-Seymour   
3 St. Joseph   
2 Tuscola East Prairie   
 
Regional 23 - 4/24/2019
2 Bloomington JHS   
4 Clinton   
5 Downs Tri-Valley   
6 Heyworth   
3 Maroa-Forsyth   
1 Warrensburg-Latham    (Reg Host)
 
Regional 24 - 4/24/2019
4 Argenta-Oreana   
5 Decatur Stephen Decatur   
3 Macon Meridian   
2 Monticello   
1 Mt. Zion    (Reg Host)
 
Sectional G
@ Springfield Franklin Middle School
Host: Springfield Franklin
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 25 - 4/24/2019
2 Athens   
5 Green Valley Midwest Central   
1 Havana    (Reg Host)
6 Lincoln JHS   
4 Petersburg PORTA JHS   
3 Williamsville   
 
Regional 26 - 4/24/2019
2 Beardstown MS   
4 Jacksonville MS   
5 Macomb    (Reg Host)
1 Pittsfield Pikeland   
6 Quincy   
3 Rushville Schuyler Industry   
 
Regional 27 - 4/24/2019
5 New Berlin JHS    (Reg Host)
4 Pleasant Plains   
1 Springfield Franklin   
6 Springfield Grant   
3 Springfield Iles    (Co-op)
2 Springfield Lincoln   
 
Regional 28 - 4/24/2019
2 Chatham Glenwood   
4 Girard North Mac   
3 Riverton   
1 Rochester    (Reg Host)
6 Springfield Jefferson   
5 Taylorville JHS   
 
Sectional H
@ Charleston Middle School
Host: Charleston
Date: Monday, April 29, 2019
Regional 29 - 4/24/2019
4 Charleston    (Reg Host)
1 Effingham JHS   
5 Mattoon   
6 Shelbyville Moulton   
3 Sullivan   
2 Toledo Cumberland   
 
Regional 30 - 4/24/2019
1 Carlinville    (Reg Host)
4 Gillespie   
5 Hillsboro   
6 Litchfield   
2 Piasa Southwestern   
3 Staunton   
 
Regional 31 - 4/24/2019
1 Flora Floyd Henson    (Reg Host)
6 Lawrenceville Parkview   
4 Mt. Carmel   
5 Newton Jasper County   
2 Robinson Nuttall   
3 Teutopolis   
 
Regional 32 - 4/24/2019
4 Edwardsville Liberty   
2 Edwardsville Lincoln   
3 Greenville   
1 O'Fallon Carriel    (Reg Host)
5 O'Fallon Fulton   
6 St. Jacob Triad   
 

Class History

From 1989 to 1996 there was one class of Scholastic Bowl, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1997, our present classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association