IESA Track & Field 2018 Class A Sectional Assignments
Registered Participants: 573   -   Enrollment Split: 152   -   Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ Fox Lake Stanton
Host: Fox Lake Stanton
Saturday, May 5, 2018
@ Fox Lake Stanton
Antioch Emmons   
Antioch Grass Lake   
Barrington St. Anne   
Buffalo Grove St. Mary   
Fox Lake Stanton    (Host)
Fox River Grove   
Grayslake Prairie Crossing   
Grayslake St. Gilbert   
Lake Zurich St. Francis deSales   
Palatine Quest   
Palatine St. Theresa   
Palatine St. Thomas   
South Beloit   
Wadsworth St. Patrick   
Wonder Lake Harrison   
 
Sectional 2
@ TBD
Saturday, May 5, 2018
@ TBD
Arlington Heights Our Lady of the Wayside   
Arlington Heights St. James   
Chicago Lycee Francais   
Chicago Old St. Mary's   
Chicago Queen of All Saints   
Chicago St. Benedict   
Chicago St. Clement   
Chicago St. Josaphat   
Hoffman Estates St. Hubert   
Mt. Prospect St. Emily   
Mt. Prospect St. Raymond   
Prospect Heights St. Alphonsus   
River Forest St. Luke    -8th Only
Wilmette St. Francis   
 
Sectional 3
@ Aurora Christian
Host: Aurora Christian
Saturday, May 5, 2018  10:00 AM
@ Aurora Christian , 2255 W. Sullivan Rd., Aurora   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:00 PM
@ Aurora Christian- Library , 2255 W. Sullivan Rd., Aurora   Map
Aurora Christian    (Host)
Aurora Holy Angels    -8th Only
Aurora St. Rita    -8th Only
Batavia Holy Cross    -Girls 8 Only
DeKalb St. Mary's   
Elgin Harvest Christian   
Geneva St. Peter   
Hinckley-Big Rock MS   
Pingree Grove Cambridge Lakes   
Plano St. Mary's   
Rockford Barbour   
Rockford Jackson   
Somonauk   
Waterman Indian Creek   
 
Sectional 4
@ Erie Middle School
Host: Erie
Saturday, May 5, 2018  10:00 AM
@ Erie Middle School , 500 5th Ave., Erie   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:00 PM
@ Erie Middle School , 500 5th Ave., Erie   Map
Amboy   
Annawan   
Chadwick   
Colona   
Erie    (Host)
Forreston   
Fulton River Bend   
Hampton   
La Moille Allen   
Lanark Eastland   
Ohio   
Polo Aplington   
Prophetstown PLT   
Rock Falls St. Andrew    (Co-op)
Walnut Bureau Valley North   
 
Sectional 5
@ TBD
Saturday, May 5, 2018
@ TBD
Crete Mother Teresa   
Dolton Lincoln   
Dolton Roosevelt    -8th Only
Ford Heights Cottage Grove UGC   
Hazel Crest Jesse White   
Joliet Laraway   
Lockport Fairmont   
Lockport Kelvin Grove   
Lockport Taft   
Markham Obama   
Riverdale Washington    -8th Only
Rockdale   
South Chicago Heights Cornerstone   
 
Sectional 6
@ Seneca High School
Host: Mazon-Verona-Kinsman
Saturday, May 5, 2018  9:00 AM
@ Seneca High School , 307 E. Scott St., Seneca   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  5:00 PM
@ Mazon-Verona-Kinsman MS , 1013 North St., Mazon   Map
Earlville   
Grand Ridge   
Marseilles ES   
Marseilles Milton Pope   
Mazon-Verona-Kinsman    (Host)
Millbrook   
Morris Nettle Creek   
Newark Lisbon   
Ottawa Deer Park    -Girls 7, Boys 7/8
Ottawa Rutland    -Girls 7, Boys 7/8
Ottawa Wallace   
Ransom    (Co-op)
Seneca   
Serena   
Streator Woodland   
 




IESA Track & Field 2018 Class A Sectional Assignments
Sectional 7
@ Putnam County High School
Host: McNabb Putnam County
Saturday, May 5, 2018  9:00 AM
@ Putnam County High School , 402 E. Silverspoon Ave., Granville   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:00 PM
@ Putnam County High School , 402 E. Silverspoon Ave., Granville   Map
Dalzell Grade   
DePue   
Ladd   
LaSalle Dimmick   
LaSalle Trinity Catholic   
Lostant    -Girls 8, Boys 7/8
Malden   
McNabb Putnam County    (Host)
Mendota Holy Cross   
Oglesby Holy Family   
Oglesby Washington   
Peru Catholic   
Tonica   
Utica Waltham North   
 
Sectional 8
@ Kankakee Bishop McNamara
Host: Kankakee Bishop McNamara
Saturday, May 5, 2018
@ Kankakee Bishop McNamara
Cissna Park   
Donovan   
Dwight   
Elwood GS   
Gardner    (Co-op)
Grant Park   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Kankakee Bishop McNamara    (Host)
Milford   
Milford St. Paul's    (Co-op)
Piper City Tri-Point   
Saunemin    (Co-op)
St. Anne   
 
Sectional 9
@ Ridgeview HS
Host: DeLand-Weldon
Saturday, May 5, 2018  9:00 AM
@ Ridgeview HS , 202 E. Wood St., Colfax   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018
@ DeLand-Weldon School Cafeteria , 304 E. IL Rt. 10, DeLand   Map
Bloomington Cornerstone   
Bloomington Corpus Christi   
Bloomington St. Mary's   
Colfax Ridgeview   
Cornell   
DeLand-Weldon    (Host)
Flanagan    (Co-op)
Heyworth   
LeRoy   
Lexington   
Normal Calvary    -8th Only
Normal Epiphany   
Normal Metcalf   
Roanoke-Benson   
 
Sectional 10
@ Metamora High School
Saturday, May 5, 2018  9:00 AM
@ Metamora High School , 101 W. Madison, Metamora   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:00 PM
@ St. Mary's Grade School , 400 W. Chatham, Metamora   Map
East Peoria Robein   
Lowpoint-Washburn   
Marquette Heights Georgetowne   
Metamora St. Mary's   
Morton Blessed Sacrament   
Peoria Academy   
Peoria Christian   
Peoria Heights GS   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria St. Jude   
Peoria St. Philomena   
Peoria St. Vincent de Paul   
Spring Bay Riverview   
Washington St. Patrick   
 
Sectional 11
@ Illinois Valley Central HS
Host: Mossville
Saturday, May 5, 2018  9:00 AM
@ Illinois Valley Central HS , 1300 West Sycamore St., Chillicothe   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:00 PM
@ Mossville School Library , 12207 N. Galenda Rd., Mossville   Map
Bartonville GS   
Bartonville Monroe   
Bartonville Oak Grove West   
Chillicothe St. Edward's   
Glasford Illini Bluffs   
Henry-Senachwine   
Mossville    (Host)
Peoria Hollis   
Peoria Holy Family   
Peoria Limestone Walters   
Peoria Norwood   
Peoria Roosevelt   
Peoria St. Mark    -Girls 7, Boys 7/8
Peoria Washington   
Sparland Midland   
 
Sectional 12
@ Elmwood High School
Host: Elmwood
Saturday, May 5, 2018  10:00 AM
@ Elmwood High School , 301 W. Butternut, Elmwood   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:00 PM
@ Elmwood Grade School- Library , 501 N. Morgan St., Elmwood   Map
Bradford   
Brimfield   
Buda Bureau Valley South   
Cambridge JHS   
Elmwood    (Host)
Galva   
Kewanee Visitation   
Kewanee Wethersfield   
Kickapoo St. Mary's   
Neponset   
Oneida ROWVA   
Princeville   
Toulon Stark County   
Williamsfield   
Woodhull AlWood   
 




IESA Track & Field 2018 Class A Sectional Assignments
Sectional 13
@ Bushnell-Prairie City School
Host: Bushnell-Prairie City
Saturday, May 5, 2018  10:00 AM
@ Bushnell-Prairie City School , 847 N. Walnut St., Bushnell   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:30 PM
@ Bushnell-Prairie City Junior High , 847 N. Walnut St., Bushnell   Map
Augusta Southeastern   
Bushnell-Prairie City    (Host)
Carthage   
Colchester West Prairie   
Cuba    (Co-op)
Dallas City    (Co-op)
Galesburg Costa   
Hamilton   
Havana   
Lewistown JHS   
Monmouth ICS   
Monmouth United   
Nauvoo-Colusa   
Stronghurst West Central   
Table Grove VIT    (Co-op)
 
Sectional 14
@ Sidell Salt Fork
Host: Sidell Salt Fork
Saturday, May 5, 2018
@ Sidell Salt Fork
Arcola   
Bismarck-Henning   
Chrisman Scottland   
Danville Schlarman   
Georgetown Mary Miller   
Homer Heritage   
Oakland Lake Crest    (Co-op)
Paris Crestwood   
Philo St. Thomas   
Potomac    (Co-op)
Rossville-Alvin   
Royal Prairieview Ogden   
Sidell Salt Fork    (Host)
Villa Grove   
 
Sectional 15
@ Gibson City GCMS
Host: Gibson City GCMS
Saturday, May 5, 2018
@ Gibson City GCMS
Bement   
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
Champaign St. Matthew   
Fisher   
Gibson City GCMS    (Host)
Gifford   
Ludlow   
Mansfield Blue Ridge IJHS   
Rantoul St. Malachy   
Thomasboro   
Urbana University    -8th Only
 
Sectional 16
@ Assumption Central A & M
Host: Assumption Central A & M
Saturday, May 5, 2018
@ Assumption Central A & M
Argenta-Oreana   
Assumption Central A & M    (Host)
Cerro Gordo   
Decatur Dennis   
Decatur Garfield Montessori   
Decatur Hope   
Decatur Johns Hill   
Decatur Our Lady of Lourdes    (Co-op)
Decatur Robertson   
Findlay Okaw Valley   
Macon Meridian   
Pawnee   
Stewardson-Strasburg    (Co-op)
Windsor   
 
Sectional 17
@ Mason City Illini Central
Host: Mason City Illini Central
Saturday, May 5, 2018
@ Mason City Illini Central
Buffalo Tri-City   
Delavan   
Greenview   
Hartsburg-Emden   
Illiopolis Sangamon Valley   
Lincoln Carroll Catholic   
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Mason City Illini Central    (Host)
Middletown New Holland-Middletown   
Mt. Pulaski   
Pekin Rankin   
Pekin St. Joseph   
South Pekin   
 
Sectional 18
@ Southwestern High School
Host: Greenfield
Saturday, May 5, 2018  9:00 AM
@ Southwestern High School , US Highway 267, Piasa   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  7:00 PM
@ Greenfield High School , 502 East Street, Greenfield   Map
Bunker Hill Wolf Ridge   
Granite City St. Elizabeth    -Girls 7 Only
Greenfield    (Host)
Jerseyville St. Francis HG   
Madison   
Mt. Olive   
New Berlin JHS   
Palmyra Northwestern   
Springfield Blessed Sacrament   
Springfield Calvary   
Springfield Christ the King   
Springfield Christian   
Springfield Little Flower    (Co-op)
Springfield St. Agnes   
Waverly    (Co-op)
 




IESA Track & Field 2018 Class A Sectional Assignments
Sectional 19
@ TBD
Saturday, May 5, 2018
@ TBD
Camp Point Central   
Carrollton GS    (Co-op)
Griggsville-Perry   
Jacksonville ISD   
Jacksonville Our Saviour   
Kinderhook Western   
Liberty   
Mendon Unity   
Meredosia-Chambersburg   
Mt. Sterling Brown County    (Co-op)
Payson Seymour   
Pleasant Hill   
Virginia    (Co-op)
White Hall North Greene   
Winchester    (Co-op)
 
Sectional 20
@ Altamont Grade School
Host: Altamont
Saturday, May 5, 2018  9:00 AM
@ Altamont Grade School , 407 S. Edwards St., Altamont   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 2, 2018  6:00 PM
@ Altamont Grade School- Cafeteria , 407 S. Edwards St., Altamont   Map
Altamont    (Host) (Co-op)
Brownstown    (Co-op)
Casey-Westfield   
Cowden-Herrick    (Co-op)
Effingham Sacred Heart   
Effingham St. Anthony   
Kinmundy South Central   
Louisville North Clay   
Neoga   
Newton St. Thomas   
Oblong   
Palestine    (Co-op)
Sigel St. Michael's   
Teutopolis   
Toledo Cumberland