IESA Track & Field
Retired State Track & Field Records
Records are for the IESA State Finals only.
IESA does not keep records for regular season contests or games held prior to State Finals.

All records from 1932-1979 have been converted from linear to metrics. Those field events which were measured in metrics for a few years have not been reconverted to linear measurement.

Factors determining classes: G = Grades; A = Age; H = Height; S = School size; W = Weight. Present classes of 7A, 7AA, 8A, and 8AA boys and girls were begun in 1985.

All-time records for each event for boys and girls are listed at the beginning of each event:
ATG = All-Time Girls; ATB = All-Time Boys.

Retired running records have not been converted to FAT.

Event Class Year Record Athlete School
120 Yard Low Hurdles Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1933 17.50 McCall Toluca St. Ann
    1934 16.60 McCall Toluca St. Ann
    1939 16.20 Hall Beardstown
    1950 16.20 John Watson Pekin Washington
    1952 16.10 Stagg Wyoming
    1960 15.90 Emerson Miller Lovington
    1965 15.70 Howard Furnish Paris Mayo
    1968 Record Retired
110 Meter Low Hurdles - Boys Boys A (G5-8;A) 1933 16.20 Shelley Ashby Green Valley
    1934 16.00 Blackwell Normal Central
    1936 15.90 Jerry Mahnken Beardstown
    1939 15.60 Griezzill Christopher
    1943 15.60 Unknown Unknown
    1944 15.50 Unknown Unknown
    1947 15.20 Bullard Amboy
    1949 15.10 Larry LeCrone Monticello Washington
    1950 13.90 Larry LeCrone Monticello Washington
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 16.30 Jones Joliet Washington
    1970 15.70 Steve Martin Joliet Washington
    1970 15.70 McEwan Washington JHS
    1971 14.80 Rick Funderburk Hillsboro
    1984 Record Retired
  Boys 7A (G5-8;AS) 1985 16.01 Todd Foster Washington Pleasant View
    1988 15.87 Mickey Parkins Monmouth Warren
    1989 15.81 James Coleman Peoria Pleasant Valley
    1991 15.39 Eric Schlipf Gridley
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles
  Boys 8A (G5-8;AS) 1985 15.42 Jeff Harmon Heyworth
    1990 15.22 Dennis Staggs Yates City
    1992 14.93 Eric Schlipf Gridley
    1995 14.74 Kolin Peterson Arcola
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles
  Boys 7AA (G5-8;AS) 1985 15.54 Carl Long Danville North Ridge
    1986 15.40 George Smith Oblong
    1987 15.26 Louis Mills Springfield Washington
    1988 15.20 Jim Washington Springfield Washington
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles
  Boys 8AA (G5-8;AS) 1985 14.86 Carnell Davis Springfield Washington
    1986 14.80 Carl Long Danville North Ridge
    1987 14.59 George Smith Oblong
    1988 14.51 Louis Mills Springfield Washington
    1994 14.50 Ryan Barry Vernon Hills Hawthorn South
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles
  Boys AT 1950 14.14 Larry LeCrone Monticello Washington
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles
  Girls A (G5-8;A) 1980 16.60 Mindy Bollman Tampico
    1981 15.90 Willela McKinney Momence
    1982 15.80 Tracy Beath Rochester
    1984 15.39 Susie Stuart Arthur
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 17.20 Willela McKinney Momence
    1981 16.40 Jody Miller Joliet Dirksen
    1982 15.80 Becky McCready Mossville
    1984 Record Retired
  Girls 7A (G5-7;AS) 1985 16.66 Moira Martin Lockport Taft
    1993 16.36 Jamie Leon Philo St. Thomas
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles and distance
  Girls 8A (G5-8;AS) 1985 16.63 Joan Alred Waverly
    1995 16.45 Jill Hoops Farmington
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles and distance
  Girls 7AA (G5-7;AS) 1985 17.09 Carla McQueen Manteno
    1986 16.43 Desiree Grier Springfield Washington
    1986 16.43 Gilda Tetter Kankakee Kennedy
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles and distance
  Girls 8AA (G5-8;AS) 1985 16.57 Tamera Dunseth Pana
    1986 16.56 Carla McQueen Manteno
    1987 15.72 Desiree Grier Springfield Washington
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles and distance
  Girls AT 1984 15.63 Susie Stuart Arthur
    1995 Record Retired due to change in event from five to ten hurdles and distance
50 Yard Dash Boys A (G5-8;A) 1932 6.00 Conklin Bureau
    1933 6.00 Eben Canfield McLean
    1937 6.00 Arthur Gardner Normal ISSCS
    1940 5.90 Davis Lincoln
    1945 5.80 Pentar St. David
    1962 5.80 Norman Shaw Pittsfield
    1965 5.70 Danny Jordan Bement
    1970 5.60 Michael Cole Freeport Carl Sandburg
    1975 5.60 Drake Wickoff Urbana Fisher
    1978 5.50 Dave Stevenson Kankakee Kennedy
    1979 Record Retired
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 6.60 Bell Wenona
    1934 6.60 Fike Normal Central
    1935 6.10 Arthur Gardner Normal ISSCS
    1950 6.10 Albert Wuchte Mooseheart
    1960 6.00 Richard Reynolds Homer
    1968 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 6.30 Bill Immke Saunemin
    1970 6.00 Gabriel Thompson Joliet Washington
    1976 6.00 Sam Crews Kankakee King
    1977 6.00 Mark Zenzer Rantoul Eater
    1978 5.80 Ken Barnes Williamsville
    1979 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 6.40 Waymer Moore Bourbonnais
    1976 6.20 Rhonda Winfrey Joliet Washington
    1977 6.20 Laura Jones Vandalia
    1979 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 6.70 Mary K. Lewis Joliet Gompers
    1974 6.70 Julie Plantheber Rock Falls Montmorency
    1975 6.60 Virgie Smith Joliet Washington
    1977 6.50 Jeannette Gray Kankakee King
    1979 6.50 Leah Bruno Seneca
    1979 Record Retired
75 Yard Dash Girls A (G5-8;A) 1974 9.20 Sharon Edmon Joliet Hufford
    1976 9.00 Theresa Newell Joliet Washington
    1977 9.00 Shirley Hayes Joliet Hufford
    1979 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 9.50 Teresa Blakeman Illiopolis
    1977 9.40 Lindy Trizzino Joliet Hufford
    1979 Record Retired
100 Yard Dash Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 12.30 Bell Wenona
    1933 12.00 Robert Green Green Valley
    1935 11.70 Arthur Gardner Normal ISSCS
    1936 11.40 Arthur Gardner Normal ISSCS
    1960 11.30 Richard Reynolds Homer
    1965 11.30 Mike Millar Biggsville
    1968 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 12.70 Dorothy Ballinger Illiopolis
    1975 12.00 Rhonda Winfrey Joliet Washington
    1979 Record Retired
220 Yard Dash Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 28.80 Wiltz Washburn
    1933 27.20 Bruno (curve) Toluca
    1950 26.30 Albert Wuchte (straightaway) Mooseheart
    1952 25.60 Newton (straightaway) Robinson
    1958 26.60 Charles Cunningham (curve) Roseville
    1965 24.90 Roger Brown (straightaway) Pekin Edison
    1966 26.60 James Brewer (curve) Divernon
    1968 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 27.90 Teresa Blakeman Illiopolis
    1978 27.20 Sharon Weems East Chicago Heights Woodlawn
    1979 Record Retired
440 Yard Dash Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 1:12.00 Crank Washburn
    1933 Event Discontinued
  Girls B (G5-6;A) 1975 1:06.40 Kathryn Taylor Roseville
    1976 1:06.00 Kathy Kehe Champaign St. Matthew
    1977 1:04.40 Cathy Lister Griggsville
    1979 Record Retired
100 Meter Dash Boys A (G5-8;A) 1932 12.40 Harrison Millar Villa Grove
    1933 12.00 Eben Canfield McLean
    1936 11.70 Archie Floyd Normal ISSCS
    1951 11.50 Lewis Danner Homer
    1965 11.40 Danny Jordan Bement
    1970 11.10 Michael Cole Freeport Carl Sandburg
    1978 11.10 Tom Couch Joliet Gompers
    1984 10.76 Anthony White Phoenix Coolidge
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 12.70 Mike Muhleman Stronghurst
    1970 12.10 Gabriel Thompson Joliet Washington
    1976 12.10 Craig Bowald Normal Chiddix
    1978 11.90 Doug Allen Quincy
    1978 11.90 Carl Muller Washington JHS
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 12.80 Waymer Moore Bourbonnais
    1975 12.60 Kim Sturgeon Normal Parkside
    1976 12.60 Rhonda Winfrey Joliet Washington
    1977 12.30 Rhonda Winfrey Joliet Washington
    1982 12.30 Kyndria Edwards Joliet Washington
    1984 12.23 Alana Wood Normal Chiddix
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 13.30 Anna Wilkins Bradley Central
    1981 12.60 Kyndria Edwards Joliet Washington
    1982 12.50 Jody Sims Joliet Hufford
    1984 Record Retired
200 Meter Dash Boys A (G5-8;A) 1932 26.50 Harrison Millar Villa Grove
    1933 26.30 Strawbaugh Toulon
    1935 26.00 Swan Higgason Beardstown
    1938 24.90 Awe Lincoln
    1939 24.70 Sammons Christopher
    1941 24.60 Parks  
    1950 23.90 Larry LeCrone Monticello Washington
    1959 23.90 Bill Morgan Effingham Central
    1960 23.80 Jim Gerstner Tremont
    1965 23.70 Steve Rediger Washington JHS
    1967 23.40 Charles DeFoor Stonington
    1984 22.60 Butch Slater Jacksonville Turner
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 27.40 Funk Pekin Washington
    1971 26.10 Jim Sipes Normal Chiddix
    1977 25.80 Mark Twitchell Greenfield
    1981 25.80 Mike Smith Pekin Edison
    1984 25.50 Kevin Burks Joliet Hufford
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 27.20 Sharon Edmon Joliet Hufford
    1976 26.30 Stacy Cook Lincoln
    1978 26.10 Christine Crowther Joliet Dirksen
    1981 26.00 Sandy Snyder Pekin Edison
    1984 26.00 Alana Wood Normal Chiddix
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 27.60 Aimee Allee Mattoon
    1981 27.10 Kyndria Edwards Joliet Washington
    1982 26.10 Jody Sims Joliet Hufford
    1984 Record Retired
400 Meter Dash Boys A (G5-8;A) 1932 59.00 Berry Arnold Villa Grove
    1933 Event Discontinued
    1944 58.40 Unknown Unknown
    1948 58.40 Christianson Monmouth Central
    1949 57.20 Gene Sullivan Macomb Edison
    1950 56.80 Dean Trenten Canton Ingersoll
    1952 55.90 Cooper Alton
    1955 55.50 Gerald VanDyke Effingham Central
    1957 54.60 Morris Bement
    1962 52.70 Donald Woosley Farmer City
    1969 52.40 Jeff Hainline Minier
    1975 51.60 Eric Mickelson Herscher Limestone
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 1:01.60 Darwin Litwiller Hopedale
    1970 :59.40 Don Hendrickson Manteno
    1972 :59.20 Allen Greeling Bunker Hill
    1975 :57.90 Rick Lacy Morton
    1981 :57.40 Chris Hibbard Washington JHS
    1984 :56.33 Shane Jepson Peoria Limestone-Walters
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 1:00.70 Rita Lamb Illiopolis
    1975 1:00.50 Brenda Waldinger East Peoria Central
    1976 1:00.10 Cindy Dunn Normal Parkside
    1978 :58.20 Christine Crowther Joliet Dirksen
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 1:03.50 Judi Jansen Effingham Central
    1981 1:02.70 Rhonda Bayles Gibson City
    1982 1:02.40 Kim Dunn Argenta-Oreana
    1983 1:00.95 Wendy Welter Mahomet-Seymour
    1984 :59.66 Lee Anne Vaughn Mt. Pulaski
    1984 Record Retired
800 Meter Run Boys A (G5-8;A) 1969 2:07.70 Rodney Owen Morton
    1971 2:05.40 Steve Harrison Canton Ingersoll
    1976 2:04.70 Bill Meyers Joliet Gompers
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1974 2:24.10 Cliff Claussen Petersburg PORTA JHS
    1975 2:14.50 Bill Meyers Joliet Gompers
    1978 2:13.70 Joe Londrigan Chatham Glenwood
    1981 2:11.20 Steve McAlearney Hanna City Logan
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1975 2:29.80 Wendy Kiddle Buffalo Grove Cooper
    1976 2:24.90 Darlene Swank Joliet Hufford
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 2:34.40 Ranae Myers Joliet Washington
    1981 2:27.60 Ranae Myers Joliet Washington
    1984 2:26.65 Colleen Lahey Prospect Heights MacArthur
    1984 Record Retired
1600 Meter Run Boys A (G5-8;A) 1974 4:58.60 Chris Dahlin Paris Mayo
    1975 4:42.20 Ernie Deleon Joliet Gompers
    1976 4:39.90 Brent Radomski Minooka
    1978 4:39.90 Ricardo Villarreal Wheeling Holmes
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1980 4:54.10 Chris Creutz McHenry Parkland
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1978 5:37.60 Betsy Silzer Elmwood
    1979 5:37.10 Diane DeGroh Calumet City Dirksen
    1980 5:28.20 Leslie Simmering Greenview
    1981 5:21.50 Sandra Berlet Wheeling Holmes
    1983 5:09.24 Alice Doyle Prospect Heights MacArthur
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 5:39.20 Kristen Davis Prospect Heights MacArthur
    1981 5:26.70 Alice Doyle Prospect Heights MacArthur
    1982 5:21.00 Lori Kazenski Greenview
    1984 5:14.99 Dana Miroballi Prospect Heights MacArthur
    1984 Record Retired
400 Yard Shuttle Relay Boys A (G5-8;A) 1956 48.50 Larry Bogard, Chester Greene, Jerry McKinney, John Shaw Palestine
    1957 48.10 Unknown Normal Central
    1958 47.20 Corky Clark, Danny Ghere, Phil Lawrence, Ron Vyrerberg Arcola
    1961 47.10 Unknown Rantoul Eater
    1962 46.50 Charles Boreither, John Koehn, Jim Leach, Brett Sutton Urbana MS
    1963 46.50 Ron Hutson, Brad Humes, Jerry Lyman, Jim Primmer Urbana MS
    1967 45.50 Fletcher Glaspar, Charles Johnson, Kirk Payton, Charles Pickens Joliet Gompers
    1972 Record Retired
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1956 52.50 Unknown Morton
    1957 51.90 Kenny Cockream, Rollie Rumbold, Robert Rumbold, Larry Schupp Sparland
    1958 51.40 Unknown Herscher
    1961 50.80 Unknown St. Joseph
    1963 50.20 Joe Brown, Ron Troxel, Joe Whittington, Mike Whittington Macon
    1965 50.10 Ford, Hazzard, May, Nelson Lewistown Central
    1968 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 51.00 Gilbert, Gurtler, Schmeid, Stowe Calumet City Dirksen
    1970 49.50 Danny Harvey, Steve Martin, Roland Snikeris, Gabriel Thompson Joliet Washington
    1972 Record Retired
440 Yard Baton Relay Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932   Unknown Washburn
    1933 57.30 Bott, Bruno, Kennedy, Marchesi Toluca
    1935 54.90 Gardner, Patterson, Rogers, Thompson Normal ISSCS
    1936 54.00 Gardner, Patterson, Rogers, Thompson Normal ISSCS
    1954 53.20 Unknown Robinson
    1962 52.80 Abe Brown, Jim Moss, Dennis Portee, Paul Worrall Jacksonville Turner
    1968 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 56.70 Marva Krone, Lisa Pope, Juliet Plantheber, Renee Russell Rock Falls Montmorency
    1975 54.10 Pam Gant, Nancy Nichols, Virgie Smith, Rhonda Winfrey Joliet Washington
    1979 Record Retired
880 Yard Sprint Medley Boys A (G5-8;A) 1973 1:47.90 John Bailey, Bruce Ballinger, Randy Hills, Mitch Weemer Mattoon Central
    1975 1:42.60 DeWayne Farrell, John Griffin, John Lloyd, Ed Wren Kankakee King
    1978 1:42.50 Tom Couch, Terry Ferguson, Johnny Ray, Perry Robinson Joliet Gompers
    1979 Record Retired
  Boys B (G5-8;AHW) 1973 1:57.40 Larry Funderburk, Dave Lavine, Bill Martin, John Sage Monmouth Central
    1975 1:52.70 Dave Ferguson, Rick Lacy, Brad Moorhous, Tom Schafer Morton
    1979 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 1:59.10 Jill Arnold, Julie Havener, Rita Lamb, Tia Lyon Illiopolis
    1976 1:55.70 Cathy Craig, Allison Findley, Natatia Griffith, Sheila Stobart Joliet Dirksen
    1979 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 2:07.80 Karry Dotson, Allison Findley, Natatia Griffith, Sheila Stobart Joliet Dirksen
    1976 2:02.90 Luvena Beckley, Gloria Foster, Cindy Mitchell, Ella Perry Joliet Gompers
    1979 Record Retired
4x100 Meter Relay Boys A (G5-8;A) 1933 52.10 Unknown Normal Central
    1935 51.70 Hagge, Snyder, Voss, Wilkins Fulton
    1936 50.40 Unknown Normal ISSCS
    1938 50.40 G. Mathews, J. Mathews, R. Schoedel, L. Tomlinson East Peoria Central
    1939 49.50 Unknown Lincoln
    1940 48.40 Cameron, Davis, Howerton, Warrick Lincoln
    1975 48.20 Blake Miller, Charles Peacock, Howard Stearn, Drake Wikoff Urbana Fisher
    1976 47.10 Mike Green, Victor Handson, Wesley Pulphus, Bill Tucker Kankakee King
    1982 46.70 John Cole, Michael Gordon, Terry Hampton, Marvin Tullison East Chicago Heights Phillips
    1984 46.09 Fred Grinston, Eddie Robinson, Kenny Robinson, Darwin Winters Cahokia Wirth
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 54.60 Mitch Carter, Paul Dulaney, Randy Reugger, Tim Shaw Mattoon Jefferson
    1970 52.40 Mark Forbes, Brian Moritz, Dave Short, Jim Sipes Normal Chiddix
    1971 52.30 Baker, Ellis, Moore, Robinson Joliet Washington
    1976 51.30 Sam Crews, Nate Fortney, Steve LaMontagne Kankakee King
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 53.40 Renee Hesler, Lynn Hettinger, Amy McKimmy, Lorry Voyles Tolono Unity
    1975 53.10 Stacy Cook, Melonie Hurley, Janis Miller, Valerie Sampson Lincoln
    1976 51.00 Pam Gant, Rhonda Horne, Theresa Newell, Rhonda Winfrey Joliet Washington
    1984 51.00 Tonya Adams, Cassandra Beasley, Kim Cavener, Eleanor McCoy Springfield Franklin
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 54.90 Tangela Love, Sarah McKay, Shawna Wells, Anna Wilkins Bradley Central
    1981 53.70 Ruth Freudenthaller, Regina Holmes, Jennifer Johnson, Jody Sims Joliet Hufford
    1984 53.26 Dell Greer, Selina Johnson, Carmen Tansou, Cynthia Tylor Cahokia Wirth
    1984 Record Retired
4x200 Meter Relay Boys A (G5-8;A) 1932   Barry Arnold, ? Ballard, Harrison Millar, Herb Patton Villa Grove
    1933 Event Discontinued
    1980 1:45.00 Jim Endsley, Mark Heise, Paul Spencer, Tony Vavroch Charleston
    1981 1:39.90 Jeffrey Leligdon, Brent Pearlman, Richard Sobshinsky, ? Buffalo Grove Cooper
    1982 1:39.50 Reggie Brooks, Tyrone Norsworthy, Marques Wells, Mike Williams Kankakee King
    1984 1:39.20 Marty Hunt, Tobi Peters, Andy Smith, Bruce Thomas Chillicothe
    1984 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1980 1:52.10 Jerry Butler, Gene Harrison, Michael Mitchell, Irving Ozier Hopkins Park Lorenzo Smith
    1981 1:50.80 Edward Anderson, Richard Childs, Lamont Gray, Terrence Ivy Hopkins Park Lorenzo Smith
    1982 1:50.10 Jay Gould, Richard Horn, John Rusk, Cully Welter Mahomet-Seymour
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1980 1:51.40 Cindy Hunsinger, Alicia Tartar, Lisa Wieneke, Marcella Zindars Mahomet-Seymour
    1982 1:48.90 Kyndria Edwards, Lisa Fuller, Ranae Myers, Tonya Roberts Joliet Washington
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 1:54.60 Brenda Smith, Leah Marsh, Linnia Massey, Marilyn Walker Joliet Washington
    1981 1:51.50 Maria Castor, Pat Fort, Michelle Hunter, Veronica Lunningham Joliet Gompers
    1984 Record Retired
High Jump Boys A (G5-8;A) 1932 1.64 O'Conner Kewanee
    1949 1.68 Rich Letherwood Macomb Edison
    1951 1.70 Don Berogan Lostant
    1962 1.71 Stout Timewell
    1964 1.73 Nelson Chicago Heights Washington
    1965 1.75 James Wilson Urbana MS
    1971 1.75 Chris Yording Jacksonville Our Saviour
    1976 1.78 Tim Bowton Canton Ingersoll
    1977 1.78 Robert Hoffman New Lenox Oakview
    1978 1.80 Weldon Williams Joliet Washington
    1978 1.80 Eddie Cooley Joliet Laraway
    1979 1.85 Martin Bowton Canton Ingersoll
    1984 Record Retired
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 4-07.5 Vester Oglesby
    1933 4-07.5 John Davenport Farmer City
    1934 4-10 Ross Normal Central
    1934 4-10 O'Dea St. Ann
    1935 4-10.75 Gramman Shelton Beardstown
    1940 4-11.75 Walter Ward Henry
    1942 5-01.125 Morven Macon
    1958 5-01.25 Dave Boyer Chrisman
    1962 5-04 Randy Crady Chillicothe
    1968 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 1.57 Brad Green Green Valley
    1973 1.66 Mike Tranchant Catlin
    1984 1.73 Kevin Clements El Paso
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 1.51 Julie Havener Illiopolis
    1975 1.56 Shelli Smith Washington JHS
    1980 1.60 Lynn McMillan Chatham Glenwood
    1981 1.63 Lynn McMillan Chatham Glenwood
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 4-06.75 Teresa Blakeman Illiopolis
    1975 4-07.75 Pam Lowe Bethany
    1978 4-09 Carla Clark Yates City
    1978 4-09 Cynthia Hines Kankakee King
    1979 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 1.45 Rhonda Price Joliet Gompers
    1981 1.48 Cheri Dierker Easton
    1984 1.55 Andrea Timmons Waverly
    1984 Record Retired
Long Jump Boys A (G5-8;A) 1932 5.61 Milan Folkers El Paso
    1936 5.99 Gordon Boersma Normal ISSCS
    1940 5.99 Davis Lincoln
    1971 6.15 Mike Willis Rantoul Eater
    1976 6.30 Larry Hicks Roseville
    1984 Record Retired
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 16-03.5 Wiltz Washburn
    1933 16-07.25 McCall Toluca St. Ann
    1937 17-01 Dwight Wilson McNabb
    1960 18-04.375 Richard Reynolds Homer
    1968 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 4.82 Phil Morris Normal Chiddix
    1970 5.13 Steve Martin Joliet Washington
    1971 5.49 Jim Sipes Noral Chiddix
    1976 5.57 Scott Saville Chatham Glenwood
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 4.95 Jan Wacaser Edinburg
    1975 5.28 Jan Wacaser Edinburg
    1977 5.54 Ruth Ann Kaiser Chatsworth
    1978 5.74 Shirley Hayes Joliet Hufford
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1974 14-10.5 Julie Plantheber Rock Falls Montmorency
    1975 16-01.5 Virgie Smith Joliet Washington
    1979 16-05.25 Rachel Fordham Manlius
    1979 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 4.95 Aimee Allee Mattoon
    1982 5.18 Gina Dickey Shorewood Troy
    1984 Record Retired
Pole Vault Boys A (G5-8;A) 1932 3.15 Wayne Stover Penfield
    1962 3.24 Richard Casselman Illiopolis
    1964 3.24 DeWayne Dunmire Chambersburg
    1966 3.25 Leon Ullrich Arcola
    1969 3.35 Larry Shoot Charleston
    1969 3.35 Tom Fish Effingham Central
    1971 3.38 Anderson Batavia
    1973 3.40 Gary Normal Chiddix
    1978 3.48 Scott Rattin St. Anne Wichert
    1980 3.48 Daniel Stuart Mt. Auburn
    1983 3.65 Steve Calvert Washington Beverly Manor
    1984 3.68 Jason David Charleston
    1984 Record Retired
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 8-09 Schwiderski Toluca
    1934 9-01 Ross Normal Central
    1951 9-01 Clyde Ingold Fisher
    1956 9-05.5 Parkin Forest City
    1958 9-05.5 Joe Bohlen Moweaqua
    1965 9-07.375 Donald Martin St. Francisville
    1968 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 2.78 Rodney Eaton Gladstone Tri-Valley
    1970 2.92 Rick Harris Green Valley
    1971 3.07 David Shay Green Valley
    1984 Record Retired
Shot Put Boys A (G5-8;A) 1932 13.89 Tom Booker Toulon
    1933 14.67 Michael Normal Central
    1945 15.09 Bob Kimpling Washington JHS
    1951 15.23 Jerry Miller Morton
    1952 15.38 Clarence Quinn Chillicothe
    1954 16.23 Joe Connelly Heyworth
    1958 16.49 Coulter East Peoria Central
    1973 16.58 Roy Brucker Melvin-Sibley
    1984 Record Retired
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 32-6 Butzow St. Joseph
    1933 32-10 Bergland Normal Central
    1935 35-2 Keith Robertson Browning
    1941 38-3 Roger Jones Chillicothe
    1954 40-2 Gary Nelson Arenzville
    1968 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 10.94 Don Dray Pekin Edison
    1970 11.58 Gus Sutter Lisle
    1971 11.63 Kris Kelley Mattoon Jefferson
    1973 12.16 Ivan Smith Pleasant Hill
    1977 12.17 Neil Huston Macomb Edison
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1974 10.93 Jackie Munday Creve Coeur Parkview
    1976 11.02 Betty Grider Argenta-Oreana
    1981 12.52 Mona Martin Buckley-Loda
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-6;A) 1976 31-7.5 Leasa Lingafelter Hume Shiloh
    1977 32-10 Angela Heitz White Heath
    1979 33-7 Sandy Harris Kempton Tri-Point
    1979 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 9.03 Julie Herpin Payson Seymour
    1981 9.11 Jennifer Hayden Pittsfield Higbee
    1982 9.56 Judith Diggs Calumet City Wentworth
    1984 Record Retired
8 lb. Shot Put Boys 8A (G5-8;AS) 1985 49-5 Dan Weber Chatsworth
    1985 Record Retired due to change of weight
  Boys 8AA (G5-8;AS) 1985 47-5 Steve Latta Normal Parkside
    1985 Record Retired due to change of weight
  Girls 7A (G5-7;AS) 1985 34-10.5 Opal Wonycott Gifford
    1985 Record Retired due to change of weight
  Girls 8A (G5-8;AS) 1985 32-9.5 Jennifer Bozue Gardner
    1985 Record Retired due to change of weight
  Girls 7AA (G5-7;AS) 1985 33-11 Stacy Hanford Watseka Glenn Raymond
    1985 Record Retired due to change of weight
  Girls 8AA (G5-8;AS) 1985 32-7 Tonya Miglish Chatham Glenwood
    1985 Record Retired due to change of weight
Discus Throw Boys A (G5-8;A) 1932 32.30 Eben Canfield McLean
    1933 36.80 Eben Canfield McLean
    1935 37.50 Talbott Brown Allerton
    1936 38.70 James Randolph Forrest
    1937 40.00 James Sanders Normal ISSCS
    1948 41.12 Walker Jacksonville Turner
    1949 42.38 Everett Hardy Paris Mayo
    1951 43.30 Gale Eichelburger Fisher
    1956 43.46 Steve Atterberry Petersburg
    1959 45.70 Ron Yates Jacksonville Turner
    1963 46.20 Brad Humes Urbana MS
    1965 49.80 Ron Eeten San Jose
    1981 50.58 Thad Trimble Monticello Washington
    1984 Record Retired
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1932 83-04 Roy St. Joseph
    1936 88-10 Robert Hilger El Paso
    1938 97-02 Merton Gaisford Chillicothe
    1940 98-01.25 Rich Johnson Chillicothe
    1942 103-04.5 Clifford Tyler Divernon
    1957 120-05 Jeff Trickett Amboy
    1968 Record Retired
  Boys B (G5-8;AH) 1969 29.38 Don Dray Pekin Edison
    1970 32.42 David Fannin Morris Center
    1972 33.98 Jay Wingate Avon
    1974 37.72 Dan Eckhoff Tremont
    1981 42.08 Mike Smith Pekin Edison
    1984 Record Retired
  Girls A (G5-8;A) 1978 30.42 Christine Crowther Joliet Dirksen
    1979 31.38 Cynthia Knight Gibson City
    1981 31.60 Kelly Endebrock Quincy
    1983 33.72 Manette Cheshaveck Shorewood Troy
    1984 Record Retired
  Girls B (G5-8;AH) 1980 25.94 Donna Hugenberg Payson Seymour
    1981 27.86 Julie Scheirer Metamora St. Mary's
    1983 28.52 Cheryl Lefler Media Southern
    1984 Record Retired
Baseball Throw Girls A (G5-8;A) 1974 214-1 Sandy Rainey Wheeling London
    1975 219-3.5 Cathy Simmons Hoopeston-East Lynn
    1975 Record Retired; Event discontinued
  Girls B (G5-6;A) 1974 165-11.75 Cara Wagoner  
    1975 207-1.5 Terrence Forsyth (under Title IX) Calumet City Schrum
    1975 Record Retired; Event discontinued
Triple Jump Boys A (G5;A) 1933   ? ?
    1934 34-7.5 Siltman Havana
    1935 35-0.5 Dick Guertz Normal ISSCS
    1936 38-11 Gordon Boersma Normal ISSCS
    1939 39-7.5 Sammons Christopher
    1955 39-8 Coleman Carrodine Mt. Vernon
    1955 Record Retired; Event discontinued
  Boys Lightweight (G5-8;AHW) 1933 33-6.5 Sullivan Normal Central
    1936 34-3.5 Art Dufelmeier Beardstown
    1942 35-4.75 Morven  
    1955 35-8.75 Wayne Patterson  
    1955 Record Retired; Event discontinued

Class History

The first IESA state track meet for boys was held in Wenona in 1932 with 28 schools attending. A 24" trophy for the winning team was donated by the merchants of Wenona.

From 1932 to 1984 there were two classes of boys' track, Class A (Heavyweights) and Class B (Lightweights). Class B was based on age, weight, and height from 1932 to 1968. In 1969, the weight factor was dropped and competition was based on age and height factors. Class B was discontinued in 1985, changed to grade level play (7 and 8) and school size, our present classes.

The girls' track program, initiated in 1972 at the regional level, moved to state finals in 1974 in two divisions: Class A for grades five through eight and Class B for grades five and six only. These two classes were continued through the 1979 season. From 1980 through 1984, the Girls classes were changed to correspond with those of the boys based on age and height factors. Class B girls were measured during those years for height the same as the boys. Beginning in 1985, those classes were dropped and reorganized into the present classes by school size and grade level (7 and 8).

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association