IESA Track and Field
 

Boys Class 7A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2017 Class 7A Team Champion
Morrison JHS
Top Teams
1 Morrison JHS 51
2 Madison 36
3 Champaign Next Generation 35.5
4 Arcola 30
5 Stronghurst West Central 23
6 Bismarck-Henning 22
7 Sigel St. Michael's 19
8 Springfield Christian 18
9 Kankakee Bishop McNamara 15
10 Altamont 14
10 Bartonville Oak Grove 14
Event Champions
110 Meter Hurdles
Miles Wood
 Champaign Next Generation
17.09
100 Meter Dash
Joshua Jones
 Madison
12.26
200 Meter Dash
Dillon Phillips
 Decatur Hope
24.91
400 Meter Dash
Joshua Jones
 Madison
55.72
800 Meter Run
Hunter Newman
 Morrison JHS
2:10.79+
1600 Meter Run
Chase Provost
 Kankakee Bishop McNamara
4:45.18+
4x100 Meter Relay

 Arcola
50.79
4x200 Meter Relay

 Morrison JHS
1:44.64
4x400 Meter Relay

 Bismarck-Henning
4:00.78
Pole Vault
Ridge Willard
 Bloomington Cornerstone
10-03
High Jump
Drew Hurelbrink
 Macon Meridian
5-05
Long Jump
Alex Willis
 St. Anne
18-03
Shot Put
Alexander Comet
 Champaign Next Generation
45-02.25
Discus Throw
MacArthur Briggs
 Delavan
127-10
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Boys Class 8A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2017 Class 8A Team Champion
Colchester West Prairie
Top Teams
1 Colchester West Prairie 31
2 Neoga 30
2 Paris Crestwood 30
4 Effingham St. Anthony 29
5 Watseka Glenn Raymond 26
6 Antioch Emmons 24
7 Toledo Cumberland 18
8 Decatur Robertson 17.5
9 Urbana University 17
10 Bloomington Corpus Christi 16
10 Colfax Ridgeview 16
10 Normal Metcalf 16
Event Champions
110 Meter Hurdles
Reece Ramirez
 Colfax Ridgeview
15.91
100 Meter Dash
Trent Moma
 Macon Meridian
11.94
200 Meter Dash
Braden Wickline
 Illiopolis Sangamon Valley
23.96
400 Meter Dash
Jameson Cluver
 Watseka Glenn Raymond
51.82
800 Meter Run
Reece Johnson
 Neoga
2:06.26+
1600 Meter Run
Reece Johnson
 Neoga
4:43.20
4x100 Meter Relay

 Normal Metcalf
48.64
4x200 Meter Relay

 Decatur Robertson
1:39.79
4x400 Meter Relay

 Effingham St. Anthony
3:47.37
Pole Vault
Logan Antrim
 Effingham St. Anthony
10-03
High Jump
John Mize
 Bunker Hill Wolf Ridge
5-08
Long Jump
Athan Kaliakmanis
 Antioch Emmons
19-06
Shot Put
Kyle Uhl
 Streator Woodland
46-05.5
Discus Throw
Regan Weaver
 Colchester West Prairie
150-10
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 7A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2017 Class 7A Team Champion
Palatine St. Theresa
Top Teams
1 Palatine St. Theresa 26
2 Kickapoo St. Mary's 25
3 Sidell Salt Fork 21
3 Waterman Indian Creek 21
5 Batavia Holy Cross 20
5 Newark Lisbon 20
7 Champaign St. Matthew 19
7 New Berlin JHS 19
7 Warrensburg-Latham 19
7 Winchester 19
Event Champions
100 Meter Hurdles
Shannon O'Neil
 Liberty
16.85
100 Meter Dash
Aliza Welker
 Kickapoo St. Mary's
12.99
200 Meter Dash
Aliza Welker
 Kickapoo St. Mary's
26.07+
400 Meter Dash
Alyvia Fager
 Chillicothe St. Edward's
1:01.74
800 Meter Run
Lianna Surtz
 Batavia Holy Cross
2:20.29+
1600 Meter Run
Lianna Surtz
 Batavia Holy Cross
5:11.52
4x100 Meter Relay

 Fulton River Bend
54.72
4x200 Meter Relay

 New Berlin JHS
1:53.86
4x400 Meter Relay

 Monmouth ICS
4:25.52
Pole Vault
Ashley Strode
 Table Grove VIT
8-09
High Jump
Abbi Hackert
 Macon Meridian
5-03+
Long Jump
Elena DiVito
 Palatine St. Theresa
17-02+
Shot Put
Laura Garrett
 Winchester
30-07.5
Discus Throw
Olivia Birge
 Sidell Salt Fork
90-04
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 8A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2017 Class 8A Team Champion
Oakland Lake Crest
Top Teams
1 Oakland Lake Crest 49
2 Springfield Christian 30
3 Chicago Old St. Mary's 29
4 Colchester West Prairie 22
4 Walnut Bureau Valley North 22
6 Decatur Garfield Montessori 20
7 Normal Epiphany 18.5
8 Palatine St. Thomas 16
8 Winchester 16
10 Glasford Illini Bluffs 15
Event Champions
100 Meter Hurdles
Grace Jessup
 Sidell Salt Fork
16.18
100 Meter Dash
Katelyn Lang
 Oakland Lake Crest
12.92
200 Meter Dash
Katelyn Lang
 Oakland Lake Crest
26.03
400 Meter Dash
Emily Hwang
 Chicago Old St. Mary's
59.50
800 Meter Run
Maia Italia
 Plano St. Mary's
2:24.22
1600 Meter Run
Maleigha Huston
 Colchester West Prairie
5:24.43
4x100 Meter Relay

 Polo Aplington
53.44
4x200 Meter Relay

 Oakland Lake Crest
1:50.24+
4x400 Meter Relay

 New Berlin JHS
4:21.55
Pole Vault
Abbi Dow
 Neoga
9-00
High Jump
Natalia Garcia
 Normal Epiphany
5-01
Long Jump
Kamryn Kolb
 Walnut Bureau Valley North
17-04.5+
Shot Put
Zoe Evans
 Winchester
36-11
Discus Throw
Katelyn Lang
 Oakland Lake Crest
103-10
+ Class Record
* All-Time Record
8A Girls Long Jump, Kaylenn Hunt, Oakland Lake Crest also jumped 17' 4.5" to share the 8A Girls class record.