IESA Track and Field
 

Boys Class 7AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 7AA Team Champion
Springfield Grant
Top Teams
1 Springfield Grant 65
2 Springfield Washington 24
3 Sterling Challand 20
4 Chatham Glenwood 18
5 Cahokia Wirth 17
6 Batavia Rotolo 15
7 Minooka 14
7 University Park Crete Monee 14
9 Mattoon 13
10 Pana JHS 12.5
Event Champions
110 Meter Hurdles
Artez Hanson
 Springfield Grant
15.84
100 Meter Dash
James Harris
 Springfield Grant
11.75
200 Meter Dash
James Harris
 Springfield Grant
23.91
400 Meter Dash
Max Ryner
 Sherrard JHS
55.69
800 Meter Run
Drew Verenski
 Chatham Glenwood
2:11.43
1600 Meter Run
Riley Newport
 DeKalb Clinton Rosette
4:55.53
4x100 Meter Relay

 Alton
48.77
4x200 Meter Relay

 East St. Louis Lincoln
1:42.40
4x400 Meter Relay

 Springfield Washington
3:52.32
Pole Vault
Jeffrey Sharp
 Auburn JHS at Divernon
10-00
High Jump
Drew Tucker
 Metamora GS
5-06
Long Jump
Dominic Ramsey
 Cahokia Wirth
19-02
Shot Put
Austin Robinson
 Springfield Washington
43-10
Discus Throw
Barrett Luce
 Sterling Challand
148-02+
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Boys Class 8AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 8AA Team Champion
New Lenox Liberty
Top Teams
1 New Lenox Liberty 38
2 Cahokia Wirth 32
3 Morrison JHS 26
4 Bloomington Evans 24.5
5 DeKalb Huntley 20
5 Frankfort Hickory Creek 20
5 Green Oaks Oak Grove 20
8 Lake Bluff 19
8 Minooka 19
10 Carlinville 16
10 Eureka 16
Event Champions
110 Meter Hurdles
Robert Hill
 Cahokia Wirth
14.08*
100 Meter Dash
Andre Doyle
 New Lenox Liberty
11.37
200 Meter Dash
Jamariel Brown
 Round Lake MS
23.49
400 Meter Dash
Andrew Brooks
 Green Oaks Oak Grove
52.09
800 Meter Run
Andrew Brooks
 Green Oaks Oak Grove
1:59.55*
1600 Meter Run
Andrew Rogers
 Herscher Limestone
4:38.34
4x100 Meter Relay

 New Lenox Liberty
45.79
4x200 Meter Relay

 East St. Louis Clark
1:36.48
4x400 Meter Relay

 Morrison JHS
3:42.19
Pole Vault
Luke Daugherty
 Carlinville
13-01
High Jump
Trevor Heffren
 Eureka
5-11
Long Jump
Andre Doyle
 New Lenox Liberty
20-09
Shot Put
Anjay Rush
 Glenwood Brookwood
48-05.75
Discus Throw
Declan Emery
 Frankfort Hickory Creek
143-04
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 7AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 7AA Team Champion
Geneseo MS
Top Teams
1 Geneseo MS 45
2 East St. Louis Lincoln 30
3 Cahokia Wirth 28
3 DeKalb Huntley 28
5 Chatham Glenwood 26
6 Gurnee Woodland 21
6 Normal Kingsley 21
8 Frankfort Hickory Creek 19
9 Normal Parkside 18
9 Springfield Grant 18
Event Champions
100 Meter Hurdles
Cambria Geyer
 Tremont
16.12
100 Meter Dash
Jailah Pelly
 East St. Louis Lincoln
12.60
200 Meter Dash
Jailah Pelly
 East St. Louis Lincoln
25.91
400 Meter Dash
Sariyah Watson
 DeKalb Huntley
59.79
800 Meter Run
Alexandra Reinhart
 Normal Parkside
2:20.48
1600 Meter Run
Ava Gorrie
 Chatham Glenwood
5:23.49
4x100 Meter Relay

 Geneseo MS
51.33+
4x200 Meter Relay

 East St. Louis Lincoln
1:48.55
4x400 Meter Relay

 Geneseo MS
4:14.51
Pole Vault
Libby Saloga
 Sugar Grove Kaneland Harter
9-03
High Jump
Ann Wirth
 Geneseo MS
5-01
Long Jump
Ann Wirth
 Geneseo MS
17-02
Shot Put
Hannah Cleveland
 Stanford Olympia
32-06.25
Discus Throw
Katie Stewart
 Frankfort Hickory Creek
113-08
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 8AA
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 8AA Team Champion
Frankfort Hickory Creek
Top Teams
1 Frankfort Hickory Creek 61
2 Bloomington Evans 28
3 Batavia Rotolo 26
3 Winnebago 26
5 Barrington Prairie 24
6 Mundelein Carl Sandburg 16
6 Riverton 16
8 Alton 15
8 Cahokia Wirth 15
8 Lockport Oak Prairie 15
Event Champions
100 Meter Hurdles
Macee Rivers
 Cahokia Wirth
14.57*
100 Meter Dash
Mariam Azeez
 Frankfort Hickory Creek
12.45
200 Meter Dash
Kathleen Baker
 Barrington Prairie
25.75
400 Meter Dash
Kathleen Baker
 Barrington Prairie
58.51
800 Meter Run
Katrina Schlenker
 Batavia Rotolo
2:16.24*
1600 Meter Run
Katrina Schlenker
 Batavia Rotolo
4:59.57*
4x100 Meter Relay

 Frankfort Hickory Creek
50.59
4x200 Meter Relay

 Alton
1:47.29
4x400 Meter Relay

 Lockport Oak Prairie
4:13.29
Pole Vault
Cece Abramson
 Mahomet-Seymour
10-09
High Jump
Miyah Brown
 Winnebago
5-04
Long Jump
Mariam Azeez
 Frankfort Hickory Creek
17-03
Shot Put
Jolie Foreman
 Riverton
34-10
Discus Throw
Chloe Geijer
 Frankfort Hickory Creek
109-03
+ Class Record
* All-Time Record